Boekennieuws 191 Nederlandsche Klederdrachten. Al een hele tijd ligt deze (her-)uitgave op een bespreking te wachten. Het gaat hier om een initiatief van het Rijksmu seum voor Volkskunde „Het Neder lands Openluchtmuseum" te Arnhem, dat het ogenblik gekomen achtte om dit boek „naar de natuur geteekend" door V. Bing en J. Braet von Uberfeldt en omstreeks het midden van de vorige eeuw uitgegeven plaatwerk door Frans Buffa en Zonen te Amsterdam, omvat tende 56 litho's van de voornaamste Ne derlandse klederdrachten, met een bege leidende tekst opnieuw uit te geven. Voor de heruitgave is (ook) gebruik ge maakt van de aquarellen en voorstudies, die zich in het prentenkabinet van het openluchtmuseum bevinden. Aan de oor spronkelijke tekst gaat in deze heruitgave een interessante biografische- en histori sche inleiding vooraf, geschreven door J. Duyvetteren W. F. Renaud. Ofschoon deze inleiding bijzonder interessant is, missen we daarin verwijzingen naar an dere boeken over de Nederlandse kleder drachten, die er toch ook zijn of waren. Zo verscheen tussen de twee wereldoor logen van de hand van C. K. Elout een boek over onze klederdrachten (uitg. Alg. Handelsblad). Hoe dit zij, dit werk van Bing en Braet zal voor velen grote aantrekkelijkheid bezitten. De drukkwa liteit is voortreffelijk. Uitg.: Terra, Zut- phen; drukkerij: Tesink, Zutphen; 130,-. Het Boerenhuis in Nederland. Ook een herdruk, echter uit het begin van deze eeuw. Het werd en wordt nog als standaardwerk beschouwd, maar was allang alleen antiquarisch te koop tegen zeer hoge prijzen. Het boek is geschreven en samengesteld door prof. J. H. Gallée, die gewapend met notitieblok en schets boek het land is doorgetrokken. Hij overleed vóór het boek bij Oosthoek ver scheen. De belangstelling, die vooral de laatste jaren voor het boerenhuis is ontstaan, rechtvaardigt stellig deze heruitgave. Het tekstboek, waarin ook ruim aandacht wordt besteed aan de bewoners van het boerenland, aan hun klederdrachten en hun sieraden, is in deze hernieuwde uit gave aangevuld met studies van de dia lecten en de anthropologische samenstel- EEN ILLUSTRATIE UIT HET BOERENHUIS IN NEDERLAND EN ZIJN BEWONERS. DE FOTO IS VAN EEN BOERENHUIS (HALLETYPE) BIJ LEIDERDORP ling van de Nederlandse bevolking door, resp. de hoogleraren Te Winkel en Bolk. Iman G. J. van den Bosch droeg bij met een korte studie over het (Nederlandse) rundvee. Deze korte samenvatting van de inhoud wijst er op, dat we hier niet met een „populair" werk te doen heb ben, maar meer met een studieboek, dat evenwel ook voor hen, die in het boeren huis waarin ze misschien zelf wonen - geïnteresseerd zijn. Voor ons, die zich de boerderij als beschermd monument in het landschap aantrekken, bevat het boek een schat aan gegevens omtrent de bouwwijze van de verschillende boerde rij-typen. Bij het boek behoort een platenatlas met 63 op stevig karton ge drukte bladen, variërend van foto's en plattegronden der boerderijen tot af beeldingen van volkstypen, enz. Vooral de tekeningen zijn juweeltjes. Uitg.: J. M. W. Waanders, Zwolle; 195,-(tekstboek én atlas). KIJK OP Molens. De uit elf delen be staande serie Kijk op Nederland heeft een vervolg gekregen, wel een bewijs, dat er voor dit soort publicaties een brede be langstelling onder het Nederlandse pu bliek bestaat. Het eerste deel van de nieuwe serie: Kijk op molens is onlangs van de pers gekomen. Dit molenboek is zeker niet de eerste publikade op het ge bied van molens, maar het verschilt in zoverre van vroegere uitgaven, dat het voor de leek zeer instructiefis, vooral wat de typen molens en de technische bijzon derheden betreft. Daarbij is de historie niet vergeten, waardoor ruim aandacht wordt geschonken aan de molen als mo nument in het Hollandse landschap. Uit voerig worden de verschillende ge- bruiksvormen beschreven en daarbij komt de actualiteit om de hoek kijken, nl. waar de molen in de toekomst ge bruikt gaat worden voor het opwekken van energie. Het is vroeger wel eens ge probeerd, maar toen waren de kosten van andere energiebronnen zoveel lager, dat het opwekken!van elektriciteit door mid del van molens niet economisch was. Het boek is geschreven door de journalist J. Th. Balk, bekend o.a. van zijn rubriek Onder de Keizerskroon in NRC/ Handelsblad. Hij is er uitstekend in ge slaagd ook de technische bijzonderheden prettig toegankelijk te maken voor de geïnteresseerde lezer, die in een hoofd stuk ook een aantal molenroutes krijgt voorgeschoteld. Rest ons nog te vermel den, dat dit molenboek voortreffelijk in kleuren is geïllustreerd. G. J. Pouw ver zorgde een aantal duidelijke tekeningen in het technische vlak. (Uitg.: Elsevier, Amsterdam-Brussel) v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 32