JF E Hollandsche Manege gered Uw aandacht voor. De Hollandsche Manege aan de Vondel straat in Amsterdam is begin juni jl. over gegaan in gemeentehanden. De eigenaar, F. J. van der Meijden, is schadeloosge steld met de bouwmogelijkheid voor een kantoorpand aan de Amstel 3, een indus trieterrein aan de rand van de stad. Met deze transactie is een einde gekomen aan een periode van jarenlange onzekerheid, die slopend was voor gebouw en exploi tatie. Zoals men eerder in ons tijdschrift heeft kunnen lezen, gaat het hier om een uniek gebouw, sinds 1881 steeds in ge bruik geweest als manege. De bouwkun dige staat is redelijk, maar verslechtert de laatste jaren snel door een volkomen ge brek aan onderhoud. Dit ondanks het feit dat de manege op de monumentenlijst staat; maar helaas verplicht de monu- rendement van kantoorbouw in de bin nenstad in de laatste jaren daalde. De be woners uit de buurt verzetten zich sterk tegen plannen van Van der Meijden om er luxe appartementen te bouwen, maar ze kregen bij B W pas in september 1978 gehoor. Toch zou de manege nog een moordende winter (jachtsneeuw, veel smeltwater en vorstschade) moeten doorstaan vóór een doorbraak in de onderhandelingen werd bereikt. In schrille tegenstelling tot het onderhoud van de manege staat haar manegéfunktie. Als enige manege in de oude stad vervult zij een belangrijke rol in het sportgebeu ren. Vooral voor jongeren en autoloze Amsterdammers is haar lokatieen bereik baarheid per openbaar vervoer belang rijk, zo is uit een enquête gebleken. In de »ï?;sssr.ata mentenwet de eigenaar niet tot restaura tie. De vroegere eigenaars van de manege hadden geen enkel belang bij restauratie. Sinds het gebouw in 1961 in beleggers handen overging was het bestemd voor sloop. Door een geslaagde tegenactie kwam het in 1974 op de monumenten lijst. Daarna heeft de gemeente steeds onderhandeld over de eigendomsover dracht. Deze onderhandelingen werden aanzien lijk vertraagd door de onduidelijkheid over het braakliggend terrein rond de manege waar zo'n honderd woningen gebouwd zouden kunnen worden. Voor de eigenaar was de aantrekkelijkheid van dit terrein wat verminderd doordat het door het wegvallen van de manege in tweeën werd gesplitst en bovendien het enquête bleek ook duidelijk de waarde van de architektuur van het gebouw voor veel ruiters. Met man en macht is dan ook gewerkt aan het behoud; niet alleen middels akties zoals Open Dagen, maar ook door zelf het gebouw op te knappen waar dit direkt nodig was. Daarbij is men financieel gesteund door onder meer rui ters en de Bond Heemschut. En de phy- sieke bijdrage van de vele vrijwilligers zonder wie het onbetaalbaar geweest zou zijn dit onderhoud te plegen. Het wach ten is nu op de gemeente Amsterdam. Wethouders Kuipers (monumentenzorg) heeft toegezegd dat nog vóór de winter iets gedaan zal worden aan de lekkages. Ook tijdens de restauratie zal de werk groep „behoudt de Hollandsche Mane ge," aktief blijven. Th. K. De vereniging „Stad en Land van Schouwen-Duiveland" heeft een werk groep voor kleine monumenten inge steld; als kleine monumenten worden o.a. beschouwd objecten - geen openba re gebouwen - die bijdragen tot het ka rakter van gebouw, straatbeeld of land schap. De „historische" karottenfabriek bij de Rotterdamse snuifmolen „De Lelie" wordt niet van de monumentenlijst afge voerd. De gemeenteraad van Rotterdam heeft een voorstel van B. en W. om het gebouw van de lijst af te voeren, verwor pen. In Tholen is een stichting Stadsherstel in oprichting van de grond gekomen. In deze plaats is een nieuw bestemmings plan voor de stad binnen de wallen in voorbereiding. De tentoonstelling „Venetië behou den" zal de komende maanden nog te zien zijn van 5 oktober-30 oktober in de AMRO-bank, Veerplein 2^4, Vlaardin- gen; van 2 tot 11 november in de Singel- Straat 3 te Goes; van 30 november tot 27 december in het bankgebouw aan het Ba- gijnhof 1Dordrecht en van 31 december 1979 tot 23 januari 1980 in het bankge bouw, Coolsingel 119, Rotterdam. De Curtevenne Stichting in 's-Gra- veland, over de werkzaamheden waar van we uitvoerig schreven in ons maartnummer van 1978, blijkt het rede lijk voorspoedig te gaan. Ons artikel heeft nogal de aandacht getrokken. Een schilderijenschenking door mevr. Rut- gers van der Loeff-Basenau heeft de stichting een goede financiële impuls ge geven. Bovendien is enige tijd geleden de goedkeuring van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg afgekomen voor de restauratie van Kortenhoefsedijk 273 en 274 te Kortenhoef, waarover we indertijd schreven. Met de restauratie zal binnen kort worden begonnen. Deze geschiedt door architect A. Stork te Weesp. Het bestuur van de stichting hoopt intussen op nog meer belangstelling uit dit deel van ons land. Voor geïnteresseerden ver melden we daarom gaarne het adres van het secretariaat: Zuidsingel 20, 1241 EN Kortenhoef (postgiro: 36.90.317).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 30