Aanwinsten van Hendrick de Keyser Nederland restaureert schouwkap een waardevol gegeven be treffende de gebruikgewoonte in het grij ze verleden. Tenslotte verwierf de vereniging het pand Sassenstraat 31A in Zwolle, dat deel uitmaakte van de vroegere Hof van It- tersum, gelegen naast het zgn. Karei V- huis, dat reeds in het bezit van Hendrick de Keyser was. Ook voor dit pand is een restauratieplan in voorbereiding. MARKT 18 IN MAASSLUIS MET MARKANTE UITGEBOUWDE KAMER FOTO: W. RAUE In het jaarverslag van de Vereniging Hendrick de Keyser over 1978 wordt melding gemaakt van een viertal aanwin sten. Zo werd het legaat van mevr. J. A. W. A. Westerman Holstijn-van Hetdnga Tromp: Keizersgracht 743 in Amsterdam aan de vereniging overgedragen. Het huis werd kort na 1670 op twee erven gebouwd. Tussen 1785 en 1801 liet de toenmalige eigenaar Franc van der Goes het huis verbouwen en moderniseren. Uit die tijd dateert de huidige stoep met hoofdingang, het natuurstenen gevelba sement, de empire ramen en de kroonlijst met de attiek. Na de koop in 1929 door de familie Westerman Holstijn is het huis grondig onder handen genomen, waarbij als uitgangspunt heeft gegolden het te maken tot een goed voorbeeld van een eind-18e-eeuws grachtenhuis voor parti culiere bewoning. Nadien hebben nog enkele verbouwingen plaatsgevonden en zijn restauraties uitgevoerd. Bij het schrijven van het jaarverslag 1978 werd de aanbesteding van een nieuwe restaura tie voorbereid. Tweede aanwinst is het pand Markt 18 in Maassluis, dat in zijn huidige opzet uit het midden van de 18e eeuw dateert. Ka rakteristiek is de uitgebouwde kamer. Voorts kwam Hendrick de Keyser in het bezit van het pand Oenselsestraat 50 in Zaltbommel. De voorgevel dateert van omstreeks 1600. Het bijzondere van deze aanwinst is, dat het interieur van het woonhuis door de eeuwen heen vrij gaaf bewaard is gebleven. Zo verschaft de keuken met de open plee onder de In het Heidenschap (WORKUM) is on langs de gerestaureerde monnikmolen „De Snip", die sinds 1950 niet meer had gedraaid, na restauratie weer in gebruik genomen. De molen zorgt voor de bema ling van het poldertje, zodat minder ge bruik gemaakt behoeft te worden van het electrische gemaal. Oók in Friesland is de stichting De Fryske Mole in het bezit gekomen van twee molens, nl. de molen in de voorma lige Schalsumer (zuider) polder en „De Noordster" nabij Dronrijp. De molens werden voor één gld. door het water schap Noardlik Westergoa aan de stich ting overgedragen. In Beek EN Donk wordt de restauratie van het kasteel Eikenlust (1658) voorbe reid. Bij het kasteel behoort een 62 ha groot park. Na verplaatsing en restaura tie is de molen „De Eersteling" in Haarlemmermeer weer in gebruik genomen. De molen dateert uit 1856. In Bodegraven is de molen „Arkduif' (1697), die enkele jaren geleden door de gemeente werd gekocht, gerestaureerd en voor het publiek opengesteld. De gemeenteraad van Middenschouwen heeft besloten tot restauratie van de ko renmolen „De Zwaan" in MORIAANS- HOOFD. Van de korenmolen „De Hoop" aan het Mounedykje in STIENS stond sinds 1922 enkel nog het stenen lichaam. In de loop van dit jaar is met de restauratie begon nen. De molen uit de 17e eeuw, stond aanvankelijk elders in Stiens. De Woudsender poort in SLOTEN (Fr.) is na een fikse restauratie in de oude staat teruggebracht. De poort heeft een wa pensteen uit 1768. Aan het andere zijde van de gracht die Sloten doorsnijdt, staat de Lemsterpoort met een wapensteen uit 1821. De nieuwe gemeente Neerijnen (Gld.) is eigenaresse geworden van het uit om streeks 1600 daterende kasteel Neerijnen. Het omgrachte gebouw is in de tweede helft van de 18e eeuw belangrijk gewij zigd. Eerlang zal het kasteel de bestem ming van raadhuis krijgen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 27