Kareol: een verloren monument torentje op gestaan met een uurwerk en een slagklok. In 1966 kocht de gemeente Nijkerk het pand met de bedoeling het te restaureren, zulks vanwege zijn historische waarde. In 1969 werd een restauratieplan gemaakt en kreeg architect Heineman te Velp op dracht een tekening en bestek te maken. Vier jaar later besloot de gemeenteraad 315.000 beschikbaar te stellen voor de restauratie. Voorlopig ging de restauratie echter niet door. In 1976 verkocht de ge meente het gebouw aan een particulier, die er een bistro in wilde vestigen. Hij werd daarbij verplicht uiterlijk op 1 juli 1976 met de restauratie te beginnen. De man bleef evenwel in gebreke en daar door werd het voorlopige koopcontract ongedaan gemaakt. Sinds augustus 1977 is de gemeente Nijkerk weer eigenaresse van het pand. Enkele maanden later wer den de plannen tot restauratie weer opge vat, maar die werden doorkruist door een brand, aangestoken door een pyromaan. Er verstreek weer een jaar. Toen stelde gemeenteraad een krediet van -620.000 beschikbaar voor een casco-restauratie en daarmee is nu een begin gemaakt. Hoe nodig de restauratie is, toont een foto, die tussen 1964 en 1977 is gemaakt. Overi gens toont dit verhaal, dat het uitstellen van restauratie altijd duur te staan komt. In vijf jaar tijd zijn de kosten maar liefst verdubbeld. Het gemeentebestuur van Nijkerk verdient niettemin waardering, dat het de restauratie toch heeft doorge zet. 3 EN ZO ZAG HET BESCHERMDE MONUMENT ER VÓÓR DE AANGEVANGEN RESTAURATIE UIT FOTO'S:JAC. COZIJNSEN-I'ETERSEN, NIJKERK. £->SS>2SS*«- De ontwikkelingen, die zich met het tus sen 1908 en 1910 in opdracht van Julius Carl Bunge door de Zweedse architecten Sven Silov en Anders Lundberg, geassis teerd door de Nederlander Foeke Kui pers, gebouwde landhuis Kareol in Aer- denhout hebben voorgedaan, vormen een schoolvoorbeeld van één van de „stellingen", die op de jongste Nationale Monumentenstudiedag aan een der werkgroepen ter discussie werd gesteld. Die stelling kreeg als titel mee: Berouw komt na de zonde, en ze luidde: „In vele gemeenten komt het denken over be stemmingsveranderingen van monu mentale gebouwen-complexen pas op gang in een stadium waarin een reële af weging van mogelijkheden en alternatie ven niet meer mogelijk is". De nadruk hierbij dient wel op de gemeenten te lig gen. Want: een comité van burgers in Aerdenhout èn daarbuiten heeft werke lijk met enorme inspanning er alles aan gedaan om Kareol te behouden en er een waardige bestemming aan te geven. Ook het gemeentebestuur van Bloemendaal liet zich niet onbetuigd. Het heeft niet mogen baten. Bijna vijf jaar heeft het comité onder de bezielende leiding van mr. P. G. Sijpkens ge zwoegd. Het is niet gelukt. In juni 1977 kwam Kareol nota béne op de definitieve lijst van beschermde mo numenten. Nog geen twee jaar later be sloot de regering het unieke landhuis weer van de lijst af te voeren. Aan de voorwaarde tot definitieve plaatsing van Kareol op de beschermingslijst, nl. het vinden van „een passende bestemming voor het gebouw" waartoe „goed onderbouwde voorstellen" op tafel moesten komen, heeft het comité na ein deloze besprekingen met overheden en instellingen, niet kunnen voldoen. In de eindverantwoording van het comité heet het: „Van de in beginsel zo enthousiaste gegadigden haakten de particuliere in stellingen, stichtingen en personen bij concrete navraag door allerlei omstan digheden één voor één af'. Een der belangrijkste oorzaken: de ge weldige vernielingen aan het gebouw, waardoor dit in tegenstelling tot de situa tie in het voorjaar van 1975, volledig on bewoonbaar is geworden! Immers, met het gedwongen vertrek van de beheerder viel de bewaking weg en is er voor ton-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 25