iMü Er zijn er nog maar drie mmémm laat-gotische kruiskerk met pseudo- basilicaal schip en een slanke toren. Voor de hervorming was hier een kapittel van memorieheren gevestigd. Met de bouw is omstreeks 1500 begonnen. Tenslotte heeft Montfoort een zeer oude molen, De Valk, daterend uit 1566, een zgn. wipmolen. In 1754 is deze molen opnieuw gebouwd voor het malen van graan. De molen wordt bewoond. De feestelijkheden duren tot midden december. Volgens de in 1791 door H. Gartman, W. Vernandel en J. W. Smit gepubliceer de gravures van „Lustplaatsen, Heeren huizen en dorpen, zig uitstrekkende van Amsterdam af door Ouderkerk, Abcou de, Baanbrug tot Loendersloot" lagen er in de 18e eeuw tussen Amsterdam en Ou derkerk 38 buitenplaatsen langs of nabij de rivier de Amstel. Er zijn er nu nog maar drie! En van die drie - Amstelrust, Oostermeer en Wes- ter-Amstel - blijkt, naar men ons mede deelde, laatstgenoemde buitenplaats sterk door de tand des tijds te zijn aange tast. Er bestaat dringend behoefte aan restauratie. Gebeurt dat niet op betrekke lijk korte termijn, dan valt te vrezen dat ook Wester-Amstel van de „lijst" zal Wester-Amstel. Het rococo inrijhek vormt een fraaie toegang tot het huis. Op het landgoed bevindt zich overigens ook nog een theekoepel, helaas, evenals het huis, in slechte staat verkerend. In het hek staan de wapens van Nicolaas Pan- cras en zijn vrouw Petronella de Waart. Wester-Amstel is nadien verscheidene malen van eigenaar veranderd. In 1766 dreigde het onder de slopershamer van Frederik Kaal te vallen, die overigens verantwoordelijk wordt gesteld voor het slopen van verscheidene buitenplaatsen langs de Amstel. Toen in 1900 de heer Lissone, stichter van het gelijknamige reisbureau, het landgoed kocht, was in het huis een her berg gevestigd. De heer Lissone gaf 180 k T - "5, "j i Tx moeten worden afgevoerd. Van de drie is Wester-Amstel waarschijnlijk het oudst. Oostermeer dateert van 1728 en Amstel rust van omstreeks 1740. Over de geschiedenis van Wester-Amstel is door de rijksarchivaris te Haarlem, mr. J. W. Groesbeek, o.a. het volgende mee gedeeld: Stichter van het landhuis is vermoedelijk Nicolaas Pancras, in de eerste helft van de 17e eeuw raad en schepen van Amster dam. Hij kocht in 1662 een bruikleen waarop zich twee huizen bevonden. Tot dan waren de eigenaren Oastert Joosten, Pieter Paulusz, Hooft en Symon Schoon hoven. Op deze bruikleen, die 18 morgen groot was, stichtte Pancras de buitenplaats DE BUITENPLAATS WEST Ell-AM STEL IN OUDEUKEUK AAN DE AMSTEL Wester-Amstel weer het aanzien van een echte buitenplaats.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 21