w bij is de metamorfose die sommige pan den aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal hebben ondergaan. Nr. 87 bijvoorbeeld, bezat omstreeks de eeuwwisseling een stenen tuitgevel bekroond met een na tuurstenen, segmentvormige fronton. Op een foto van vóór de restauratie van 1956 blijkt het pand voorzien te zijn van een eenvoudige lijstgevel met daarboven een dakkapel, terwijl het dak toen bedekt was met leien. Bij bovengenoemde res tauratie is een nieuwe trapeziumvormi ge topgevel aangebracht die weinig meer gemeen heeft met de originele topgevel. De klassieke vorm heeft plaats gemaakt voor een minder geslaagde bekroning, waarvan de vorm wordt bepaald door het achterliggende afgeknotte dak. Door geldgebrek dient deze ingreep bij de ko mende restauratie helaas gehandhaafd te blijven. De overige panden, nrs. 89, 91, 93 en 95 bezitten nog hun originele vorm. Het hoekpand, Nieuwe Zijds Voorburgwal 97, is omstreeks 1969 afgebroken. De be- 172 doeling is om dit pand in de oude vorm te reconstrueren. Het pakhuis nr. 99 sluit het complex af. Dit pand had in de vorige eeuw een houten, tuitvormige topgevel. Deze heeft plaats moeten maken voor de huidige stenen tuitgevel. In de St. Nico- laasstraat behoren een 8-tal woonhuizen tot een complex waaronder nr. 49, met een deerlijk verminkte tuitgevel en nr. 51 met een 17e eeuwse klokgevel en een ge velsteen waarop nog nauwelijks leesbaar de woorden ,,in de barck" te ontwaren zijn. Verder bezitten nr. 50ennr. 52 resp. een hals- en een trapgevel die in het begin van deze eeuw geheel nieuw in machinale steen zijn opgetrokken. Nrs. 54 en 56 bezitten nog hun originele lijstgevel, terwijl nr. 58, die voorzien was van een halsgevel en een gevelsteen bezat met het opschrift „in 't Sernaams koffijvat", in feite geheel verwoest is bij de brand van 13 op 14 november 1974. Toen is het grootste gedeelte van het complex, dat tijdelijk door krakers werd bewoond, door brand vernield. Deze brand versnel de in feite het verpauperingsproces dat al jaren gaande was en o.a. al geleid had tot de afbraak van de Nieuwe Zijds Voor burgwal 85 en 97 en verschillende panden aan de St. Geertruidensteeg. Het ligt in de bedoeling om nog dit jaar te beginnen met de restauratie van de Blaeu-erf-panden. De plannen voorzien in de bouw van 25 woningen en 12 be- drijfseenheden. Hierbij wordt gedacht aan kleine kanto ren, winkeltjes en horecabedrijven. Om zo'n project te realiseren in deze tijd, waarin de subsidiekraan al dichtgedraaid is tot het stadium „druppelen", is ge bruik gemaakt van de mogelijkheid van een zogenaamde „turn-key". Dit houdt in dat de aannemer de restauratie finan ciert tot de oplevering. Daarnaast is, met nimmer aflatend optimisme, de gemeen te gevraagd om een (forse) financiële bij drage. Door deze restauratie hoopt men het Blaeu erf te kunnen regenereren waar door ook hier een positieve uitstraling zal ontstaan die - naar men hoopt - zal leiden tot een grote restauratie-activiteit in een van de oudste gedeelten van Amsterdam. Jaap van der Veen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 13