Geen inpoldering Waddenzee Harderwijk Eijsden En tenslotte Zevenaar 168 is. Het behoud van de werkgelegenheid is voor G.S. echter (mcde)bepalend ge weest om de nieuwe industrievestiging toe te laten. Interessant is, dat Ged. Sta ten in de „overwegingen" die tot haar beslissing hebben geleid, o.a. opmerkt, dat tot de omstreden vestigingsplaats is besloten op rijksniveau en dat haar col lege niet tijdig bij deze beslissing op rijks niveau betrokken is geweest. G.S. noemt deze procedure „verwerpelijk", omdat niet tijdig de planologische consequenties van een dergelijke beslissing kunnen worden onderkend. In dit verband spreekt G.S. van „gebrekkige vormen van besluitvorming". Jammer dat G.S. niettemin toch gemeend heeft Vredestein toe te staan te bouwen. staat te lezen in het bezwaarschrift, dat onze bond bij de Raad van State heeft ingediend. Heemschut heeft Ged. Staten van Gel derland verzocht geen goedkeuring te hechten aan het besluit tot vaststelling van het ontwerp-bestemmingsplan Vuldersbrink 1978", dat o.a. sloop van het pand Schoenmakersstraat 2 mogelijk maakt. Het pand is monumentaal en be palend voor het stadsgezicht ter plaatse en als stedebouwkundige afsluiting van de Wolweversstraat dermate onmisbaar, dat het o.i. zelfs als een uitgangspunt van de stedebouwkundige conceptie had die nen te fungeren. Heemschut had bezwaar gemaakt tegen de situering van de nieuwbouw van een melkveestal aan de Voerstraat. Ged. Sta ten van Limburg blijken ons bezwaar ge deeltelijk te delen, want inmiddels is na overleg voor deze stal een nieuwe situe ring en goed materiaalgebruik uit de bus gekomen. De melkveestal zal noch de monumenta le schuur in de naaste omgeving noch het landschap geweld aandoen. ...heeft Heemschut bij de Voogden van het Old Burger Weeshuis te Sneck er op aangedrongen wat meer aandacht te schenken aan het onderhoud van de hen in eigendom toebehorende beschermde boerderij Tsjerkegrêft in NlJLAND; is aan de Monumentenraad het verzoek uitgegaan om de boerderij Torenstraat 37 in Helvoirt op de lijst van beschermde monumenten te plaatsen; heeft Heemschut zich tot B. en W. van VLAARDINCEN gewend tegen het plan op het zogenoemde „Schapeweitje" een parkeergarage te bouwen; hebben B. en W. van APELDOORN guns tig gereageerd op ons verzoek inzake het gebouw van de Kon. Scholengemeen schap aan de Jhr. Mr. G. W. Mollerus- laan, het pand is op de gemeentelijke mo numentenlijst geplaatst; heeft de staatssecretaris van CRM geen aanleiding gevonden het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam thans op de (voorlopige) lijst van beschermde monumenten te plaatsen; heeft Heemschut B. en W. van Haaren (N.Br.) verzocht sloop van een schuur aan Lage Raam 1 te voorkomen; de schuur behoort tot de voor Midden- Brabant karakteristieke bebouwing. wd.W. De Bond Heemschut heeft de Raad van State verzocht goedkeuring te onthou den aan het bestemmingsplan „De Horst". Het gaat hierbij o.m. om in het plan gelegen gronden aan de agrarische bestemming (het biologisch landbouw project van jhr. H. van Nispen tot Seve- naer) te onttrekken. Het Huis Sevenaer behoort tot de weinige nog bewoonde kastelen, welke de historische bestem ming van centrum van een agrarisch be drijf hebben behouden. Indien de eco nomische basis aan het bedrijf komt te ontvallen, komt ook het behoud van het op de Monumentenlijst voorkomende Huis Sevenaer in gevaar en zal het moei lijk zijn voor dit monument een passende bestemming te vinden. Een en ander De beslissing van de regering-van Agt de aanvraag van het provinciaal bestuur van Friesland tot inpoldering van 4000 ha Waddenzee, slikken, kwelders en zomer- polders, niet in te willigen, is in brede kring met grote voldoening vernomen. Nog onlangs deed een aantal nationale organisaties, waaronder de Bond Heem schut, een dringend beroep op het kabi net de inpoldering van Noord-Friesland Buitendijks af te wijzen. Dit laatste be roep, waaraan tal van adressen, rappor ten en informatie vooraf zijn gegaan, heeft zijn doel niet gemist. Er waren tal van argumenten om de in poldering af te wijzen. Ongetwijfeld voerden de argumenten m.b.t. de natuur de boventoon, maar er konden o.m. ook zakelijke argumenten tegen de inpolde ring worden aangevoerd. De breed op gezette actie, zowel nationaal als interna tionaal is een voorbeeld van de manier waarop verantwoorde inspraak van de bevolking kan worden gepleegd. We leg gen hierop wat nadruk, omdat het nogal eens voorkomt, dat inspraak-acties on voldoende zijn onderbouwd, d.w.z. niet-deskundig. Ten aanzien van de actie voor het behoud van de Waddenzee is daarvan geen sprake geweest. Dit is dui delijk tot de regering doorgedrongen. De acht in deze samenwerkende organisa ties, waaronder de Bond Heemschut, hebben zich terecht verheugd getoond over de regeringsbeslissing. De heer J. Dogterom, voorzitter van de Landelijke Vereniging tot behoud van de Wadden zee, verklaarde ons, na het bekend wor den van het bericht „ontzettend blij te zijn. Het besluit laat nauwelijks ruimte voor nieuwe plannen. Ook het Friese compromis biedt nu weinig kansen meer", aldus de heer Dogterom, die het brengen van de bestaande dijken op Delta-hoogte aanvaardbaar acht. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 30