Rehabilitatiepot van CRM verdeeld Uw aandacht voor Huizenbeurs gevarieerde bomenbcstand is verwaar loosd, de sprengen zijn dichtgeslibd, de vijveroevers zijn afgekalfd, de rozentuin werd overwoekerd, de beelden zijn om gevallen of aan het gezicht onttrokken. Kortom de fraaie contouren van het park zijn vervaagd. Nog onder de laatste eigenaar, wijlen W. F. T. baron van Pallandt, werd enige ja ren geleden op initiatief van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg en met medewerking van de gemeente Rozen- daal een begin gemaakt met het bitter noodzakelijke herstel. Onder leiding van architect W. A. Heineman te Velp werd hiertoe een ambitieus programma opge steld, waarvan de eerste resultaten inmid dels zichtbaar zijn geworden. Zo kregen de gebeeldhouwde waterval, de exoti sche schelpengalerij en de theekoepel hun oude glans terug. Maar, zoals opge merkt, er is voor het verdere herstel nog veel geld nodig. Vandaar de actie, waar van men hoopt dat de benodigde één mil joen bijeen worden gebracht. Om die verwachting te verwezenlijken kan men •een bijdrage storten t. n. v. het jubileum comité Stichting Het Geldersch Land schap, postgiro 5008, Arnhem. v. d. W. CRM heeft de verdeling van de rehabili tatiepot voor woonhuismonumenten en beeldbepalende panden in beschermde of nog te beschermen stads- en dorpsge zichten bekend gemaakt. In totaal is een bedrag van 21.260.900 beschikbaar. In dat bedrag is niet begrepen het bedrag dat VRO eventueel ook nog beschikbaar stelt. In perspublicaties van de laatste tijd is steeds een bedrag van 18 milj. ge noemd. Ook staatssecretaris Wallis de Vries heeft het in zijn brief aan het Am sterdamse gemeentebestuur over 18 milj. Maar op CRM heeft men nadien alles nog eens goed op een rijtje gezet en opgeteld en nu blijken het er ca. 21 mil joen te zijn. De lijst met de bedragen is te groot om hier in haar volle omvang te worden overgenomen. We geven daarom wel de gemeenten en waar het bedrag enigszins uitspringt ook .de bedragen: Appinge- dam, Bellingwedde-Oude Schans, Bie- rum-Spijk, Eenrum, Groningen (stad), Nieuwe Schans, Niehovc-Saaxum, Sloch teren, Vlagtwedde-Bourtange, Bolsward, Dokkum, Ferwerd, Halluni, Franeker, Franekeradeel-Achlum, Hin- deloopen, Idaarderadeel-Grouw, Kol- lum, Leeuwarden, Dronrijp, Oostdon- geradeel-?etslawier-EE, Sloten, Oost- Vlieland, Moddergat, Woudsend, Piaarn, Wonseradeel-Makkum, Ijlst, Workum, Harlingen, Blokzijl, Deventer 500.000), Hasselt, Kampen (ƒ750.000), Ootmarsum, Vollenhove, Zwolle 685.000), Beusichem, Buren, Culemborg, Doesburg 500.000), El- burg, Harderwijk, Hattern, Nijmegen 500.000), Zaltbommel, Zutphen 900.000), Broek in Waterland, De Rijp, Naarden, Texel (Amsterdam ont breekt in de lijst van Noord-Hollandse gemeenten, evenals bijv. Haarlem en Alkmaar), Brielle 562.500), Delft 637.500), Dordrecht 1 milj.), Geervliet-Heenvliet, Goedereede, Gou da 570.000), Leiden 1.326.000), Maassluis, Schoonhoven, Voorburg (Den Haag ontbreekt), Brouwershaven- Dreischor, Goes-Kloctinge, Kapelle- Wemeldingen, Middelburg 900.000), Vlissingen, Zierikzee, Heusden, Woud- richem 60.000), Amstenrade, Eysden, Elsloo, Maastricht 1.450.000), Noor beek, Roermond (f 400.000), Sittard, Stevensweert, Thorn 400.000), Ur- mond, Vaals, Wessem, Ubach over 163 Wornts, Voerendaal en in Drenthe: As sen, Eursingeen Schoonebeek. In deze opsomming ontbreekt de provin cie Utrecht totaal! Friesland wordt, wat het aantal gemeenten betreft, het beste bedeeld, Noord-Holland, Noord- Brabant en Drenthe blijven ook ver achter. Dat er in deze lijst een aantal ge meenten voorkomt, waar de instellingen van Stadsherstel al hun best doen voor verbetering van het monumentenbe stand, zal de besturen daarvan verheu gen. Hun ijveren wordt beloond, al zal men met de bedragen in vele gevallen niet blij zijn, want te weinig. Maar beter dan helemaal niets. v.d.W. De Culturele Raad Goes heeft aan de Stichting Maatschappelijke belangen al daar de culturele prijs 1978 toegekend voor haar belangrijke aandeel in de reha bilitatie en renovatie van een aantal pan den in de St. Jacobstraat, mede in aan merking nemende, dat de stichting een belangrijke aanzet heeft gegeven ten be hoeve van de wooncultuur en cultuur- conservering in de oude woonkern van Goes. De culturele prijs bestaat uit een zilveren legpenning. Tc zijner tijd zal een gevelsteen worden aangebracht in een nog te restaureren pand. Te koop te 's-Gravenzande (Westland) de uit pint. 1750 daterende vroegere adellij ke buitenplaats „Ouwendijck", op 5000 m2 grond met een aangebouwde tuinmanswoning (ca. 1650). Op het ter rein staan voorts een eind 1970 gebouwd rccreaticgebouw en een nog nieuwere conferentiezaal. Volgens het bestem mingsplan mag er op het terrein nog een zgn. rentmeesterwoning worden ge bouwd. Tot het complex behoort o m. nog een boomgaard. Het in goede staat verkerende landhuis bevat 21 vertrekken. Geïnteresseerden, die het landhuis willen behouden en niet voor sloop willen be stemmen, kunnen zich wenden tot het Fin. adviesbureau All-in trade, Sweelink- plein 57, 2517 GR Den Haag; tel.: 070 - 60 44 73. Koopprijs 1.500.000 k.k.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 25