De restauratie van de Sint-Servaaskerk te Maastricht B 'li ÉS8* ZÏ Zï: ■■T dl. li l .1 n: ..si i. u Onlangs verscheen het restauratieplan plus begroting niet het oog op het alge heel herstel van de Maastrichtse St.- Servaas. Hiertoe werd door de voor dit doel gevormde stichting opdracht ver leend aan ir. T. van Hoogevest, die als hoofdarchitect zal samenwerken met ir. R. G. H. Satijn. In overleg met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg werd W. Haakma Wagenaar te Amsterdam be last met een onderzoek naar de toestand van het schilderwerk in de kerk. Tevens zal J. J. van der Harst te Hilversum advi seren met betrekking tot de restauratie van het orgel. Bij de fasering van de om vangrijke werkzaamheden zal rekening dienen te worden gehouden met het feit. dat op 13 mei 1984 de 1600ste sterfdag van de kerkpatroon zal worden gevierd, zodat het gebouw dan in elk geval be schikbaar moet zijn. Op de plek waar Servatius zijn. laatste rustplaats vond, werd al ten tijde van Grcgorius van Tours (±594) door de toenmalige bisschop van Maastricht, Monulphus (±599) volgens getuigenis van eerstgenoemde een magnum tem- plum, een grote kerk, gebouwd1). Wellicht na verwoesting van dit gebouw door de Noormannen begon men, mis schien al vóór het jaar 1000, met de aanleg van de driebeukige basilica zonder tran sept en waarschijnlijk voorzien van een rechthoekig gesloten oostkoor. Dit laat ste bevond zich recht boven de grafkelder van de heilige, die bestaat uit een nage noeg vierkante, door een tongewelf overkluisde ruimte, voorzien van een even brede gang aan de oostzijde, die er vanaf het huidige Vrijthof heen voerde. Al kort daarna werd de kerk te klein be vonden en breidde men haar uit met een Er is een plan gepubliceerd voor alge heel herstel van de Sint-Servaaskerk in Maastricht. Het gaat hier om een uit zonderlijke restauratie van een uniek kerkgebouw met een zeer lange en rijke geschiedenis. We verzochten daarom prof. dr. J. J. M. Timmers hierover een korte beschouwing voor ons tijd schrift te schrijven. Bijgaand treft men de bijdrage van prof. Timmers aan; ze is wat langer uitgevallen dan eigenlijk in de bedoeling lag, maar wat de auteur te vertellen heeft is zó boeiend en ge tuigt van zó grote deskundigheid, dat we hem gaarne de ruimte geven die hij meende nodig te hebben. Red. Heem schut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 14