Uw aandacht voor Stadsherstel Den Haag Activiteiten voor Heemschut-leden. maar ook voor plaatsen elders in het land. zoals bijv. Hoorn, Gorinchem, Den Haag enz. In feite is de ellende met de subsidiëring voor de restauratie van woonhuismonumenten eigenlijk al ver scheidene jaren geleden begonnen. CRM had er onvoldoende geld voor, maar Volkshuisvesting bleek over ruimere middelen te beschikken in het kader van de stadsvernieuwing en de rehabilitatie. Er is toen een regeling tot stand gekomen tussen beide departementen, waarbij een deel van de fondsen van VRO werden overgeheveld naar CRM om daarmee woonhuismonumenten te kunnen res taureren of rehabiliteren. Die regeling werkt echter nu niet meer. De nu door dhr. Wallis de Vries genoemde 18 mil joen (eigenlijk ca. 21 miljoen) maken thans deel uit van de ca. 100 miljoen die- op de begroting van CRM voor monu mentenzorg is uitgetrokken. Het is dus eigenlijk geen extra bedrag en in aanmer king nemende, dat uit dat bedrag ook zeer kostbare restauraties, zoals die van kerken (Den 13osch en Maastricht bijv.) moeten worden gefinancierd, wordt het duidelijk, dat er voor de woonhuismonu menten uiteindelijk niet zo heel veel overblijft. Intussen is het wel zo, dat van de beschikbare middelen voor woon huisrestauraties thans ongeveer de helft wordt besteed; dat was voor enkele jaren nog maar een derde. Dat lijkt gunstig, maar in feite bevat de pot van CRM veel te weinig geld omdat er wat de totale behoefte in het gehele land betreft, er veel meer dan duizend woningen per jaar ge restaureerd zouden moeten worden. De Monumentenraad heeft destijds bere kend. dat er jaarlijks niet honderd mil joen gld. maar tweehonderd miljoen gld. beschikbaar zou moeten worden gesteld. Bij dit alles doet zich nog een belangrijk probleem voor. Normaal gesproken doen de gemeenten hun portie bij het rijkssubsidie. Die gemeentelijke portie krijgen de gemeenten volgens de zgn. verfijnings-regeling terug van het Rijk. Maar als het Rijk niet over de brug komt, laten de gemeenten het ook afweten. De heer Wallis de Vries heeft zeker gelijk als hij zegt, dat de subsidiekraan niet is dichtgedraaid, maar de druk op de geld stroom is zo gering, dat er maar enkele druppeltjes uitkomen. Dat is de realiteit, die ons dan ook met grote zorg vervult. v.d.W. De tentoonstelling „Venetië behou den" is nog tot 4 september a.s. te zien in het AMRO-gebouw, Parkweg 30, Voorburg. Daarna gaat de expositie naar Schiedam, Gerrit Verboonstraat 15 (7 scpt.-2 okt. Vandaar verhuist de ten toonstelling naar Vlaardingen, Veerplein 2-4 5 okt.-30 okt.) In het Museum Boerhaave te Leiden wordt tot en met 28 oktober a.s. een tentoonstelling gehouden onder de titel „Octrooi op de tijd". De expositie om vat o.a. een veertigtal slaguurwerken, die tussen 1657 en 1710 zijn vervaardigd door Samuel Coster, Pascal, Ooster- wijck, Thuret e.a. Ir. R. Meischkc, wetenschappelijk medewerker van de kunsthistorische af deling van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg is benoemd tot gewoon lid van de Kon. Academie van wetenschap pen Kijken naar monumenten in Neder land heeft zo'n grote aftrek bij het pu blick, en vooral bij onze leden, onder vonden, dat de eerste oplage vrijwel is uitverkocht. Er is daarom besloten tot een tweede druk. Men kan het boek dus nog steeds bij Heemschut bestellen. Wie twee nieuwe leden aanbrengt ontvangt het boek van Heemschut cadeau! De Provinciale Commissie Groningen nodigt Heemschutleden in de provincie uit voor een excursie op zaterdag 22 sep tember 1979, van 10.00 uur tot 12.00 uur v. na. naar de A-kerk te Groningen. Onder leiding van architekt P. L. de Vrieze kan de kerk worden bezichtigd, waarbij de bouwgeschiedenis, de kon- strukticve problemen en de restauratie werkzaamheden worden toegelicht. Entree aan de zuidzijde t. o. de School- holm. U kunt zich per briefkaart opgeven bij de secretaris, ir. P. Reyenga, Van Iddekin- geweg 167, Groningen. Maximum aantal deelnemers, 50 perso nen, er zijn geen kosten. Commissarissen van Stadsherstel Den Haag e.o. zijn optimistisch over de defi nitieve toekenning van subsidie ten be hoeve van de rehabilitatie (restauratie) van het complex Oude Molstraat 20, 20a, 20b, 22, 22a, 24 en 30a. Men is bovendien doende deze panden op de lijst van beschermde monumenten te krijgen.* De al in het bezit van Stadsherstel zijnde panden Oude Molstraat 32, 32a en 40 staan reeds op de beschermingslijst. Een en ander werd meegedeeld in de jaarver gadering door de voorzitter van de Raad van commissarissen, de heer J. van der Velden. Het optimistische geluid kon de heer Van der Velden laten horen omdat de subsi dietoekenning berust op een in het verle den gedane toezegging. De heer Van der Velden sprak de hoop uit, dat provincie en gemeente het voorbeeld van het Rijk zullen volgen. Hij zei te verwachten dat de aanbesteding van de bestekklare plan nen over enkele maanden zal kunnen ge schieden De restauratie zal dan in de loop van 1980 gereed kunnen zijn. Voor het huren van de panden bestaat een verheu gend grote belangstelling, ook voor de winkels. Hierin zullen voornamelijk am bachtelijke bedrijven worden onderge bracht, zoals een restaurateur van oude klokken en idem een van gouden en zil veren werken. Het aantrekkelijke van de ze winkelverhuur is, dat de gebruikers van de winkels de er boven gelegen wo ningen zullen betrekken. In zijn totaliteit zal het complex in de Oude Molstraat bijdragen tot verlevendiging van de Haagse binnenstad. Ook ten aanzien van het complex Noordeinde 96, 96a (Marishuis) en Noordeinde 104 t/m 120 (hofje) is het bestuur van Stadsherstel Den Haag opti mistisch. Maar daarmee is men wel min der ver gevorderd dan met het Oude Molstraat-project. Intussen is ook voor het Noordeinde-complex een aanvraag ingediend voor voorlopige bescherming. v. d. W. KOUT NA DEJAARVERC.ADERINC IS DE MEDEDELING AFGEKOMEN DAT DEZE RANDEN ONDER DE BESCHERMING VAN DE MONUMENTENWETZIJN GEBRACHT.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 12