Zwerven langs kerken Oostknollendam Lochem Hoofddorp Arnhem Groesbeek En tenslotte hadden ook de Heemkundige Studie kring Kcmpcnland te Eindhoven en de Heemkunde kring „De Drijehornick" in Nuenen aangedrongen. De twee adressen van beide instellingen werden door de gemeenteraad echter voor kennisgeving aangenomen. Hieruit moest worden geconcludeerd, dat het gemeentebestuur niet wilde meewerken, maar uit een brief van G.S. aan Heem schut blijkt nu, dat het gemeentebestuur wel medewerking verleent. Met de Rijksdienst is al overleg gaande. Het verdwijnen van het sluisje in de Dorpsstraat zou, volgens een brief van Heemschut aan het Hoogheemraadschap Wormer, Jisp en Neck, een gevoelig ver lies voor het dorpsgezicht betekenen. Onze bond meent, dat voor dit dorp dit historisch waardevolle element behou den dient te blijven. Het aanleggen van een damwand acht onze bond een onno dige uitgave. Beter ware het, het daar voor benodigde geld aan te wenden voor een opknapbeurt van het sluisje. Tegen de bouw van een administratie kantoor in de directe nabijheid van het bestaande raadhuis heeft Heemschut in dertijd bezwaren kenbaar gemaakt. Niet temin hebben Ged. Staten van Gelder land het besluit tot partiële herziening van het bestemmingsplan „Vesting" goedgekeurd. Ons bezwaar tegen deze wijziging handhavend, heeft de bond aan de Kroon verzocht geen goedkeuring aan het wijzigingsbesluit te verlenen. In een brief aan b. en w. ondersteunt de bond Heemschut het streven café „Marktzicht" zoveel mogelijk in de oor spronkelijke gedaante te behouden. Het cafc sluit aan bij het Polderhuis, dat met het raadhuis, café „De Beurs" en de kerk de dominerende bebouwing vormt rond het kruispunt van hoofd verkeerswegen. Het gebouw is ook op zichzelf be schouwd zeer karakteristiek. Vanwege zijn ouderdom zou het pand voor plaat sing op de gemeentelijke monumenten lijst in aanmerking komen, te meer om dat de Haarlemmermeer niet in het bezit is van een grote monumentenrijkdom. Opnieuw heeft Heemschut er bij het ge meentebestuur op aangedrongen be schermende maatregelen te nemen ten behoeve van de grotendeels nog gave 19e-eeuwse Singelbebouwing. In deze gemeente is een ontwerp-be- stemmingsplan aan de orde, dat de bouw van een groot aantal woningen mogelijk zal maken. Groesbeek vormt nu nog een landschappelijke en daarmede toeristisch aantrekkelijke omgeving, die echter door omvangrijke woningbouw aan waarde zal inboeten. Na realisering van de voor genomen bebouwing zal de karakteris tieke doorkijk, ontstaan door het samen komen van twee erosiedalen zeker min der verrassend werken en zal het land schap zijn charme stellig verliezen. Heemschut heeft er daarom bij de ge meenteraad op aangedrongen voor de re alisering van nieuwbouw - voor zover noodzakelijk - een locatie te zoeken die de belevingswaarde van het landschap minder schade zal berokkenen. B. en w. van Waddinxveen hebben ons naar aanleiding van ons bezwaar meege deeld dat het voorstel tot sloop van het voormalige notarishuis is teruggenomen; waarvan met voldoening acte; Heemschut heeft er bij b. en w. van Ter- heijden (N.Br.) met klem op aangedron gen alles wat in hun vermogen ligt in het werk te stellen om het verdedigingswerk „Kleine Schans" in ongeschonden toe stand te behouden; Het provinciaal bestuur van Noord-Hol land heeft ons naar aanleiding van een brief onzerzijds meegedeeld, dat het plan tot vervanging van de beweegbare Riet- vinkbrug door een vaste brug in Kat- u/oude is verlaten en dat thans plannen worden voorbereid voor de bouw van een ophaalbrug; nog een gunstig resul taat van ons actiewerk; Ook uit Valkeuburg-Houthem kwam een goed bericht. Daar willen b. en w. te gemoet komen aan ons verzoek het ge bied rondom het landgoed „De Kluis" buiten de begrenzing van het bestem mingsplan Buitengebied te laten. v.d.W. Sinds enige tijd worden er o.a. door de Stichting Oude Groninger Kerken en de Stichting Alde Fryske Tsjcrken excursies gemaakt om kennis op te doen over kerk bouw en kerkelijke kunst. Nu hebben dr. Regn. Stcensma en drs. J. Hofstra het initiatief genomen tot het organiseren van enkele meerdaagse tochten, terwijl in voorbereiding is de oprichting van een stichting onder de naam „Zwerven langs Kerken in oost en west". Voor de ko mende maanden is het volgende pro gramma samengesteld: 1Het Noordduitse kerkinterieur, 8 da gen, van 4-11 augustus 1979. Er wordt per bus gereisd. Kosten 698,- PP- 2. Kerkschilderingen in Denemarken, 8 dagen, van 1-8 september 1979. Reis per bus 878,- p.p. 3. Byzantijnse kerken in het binnenland van Joegoslavië, 8 dagen, van 13-20 oktober 1979. Vliegen per lijndienst van Amsterdam naar Belgrado. Ex- cursieprijs 1178,-p.p. Alle inlichtingen te verkrijgen bij; „Zwerven langs kerken", postbus 2159, 9704 CD Groningen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 30