Heemschut in actie Roermond Woerden Den Bosch Beekbergen Dordrecht Nederwetten Het gemeentebestuur van Roermond doet de naam van zijn stad eer aan. Het heeft nl. in een brief aan de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening flink zijn mondje geroerd. Ernstige bezwaren worden kenbaar gemaakt tegen de Beschikking geldelijke steun verbetering particuliere woningen 1979. Verzocht wordt de beschik king zodanig te herzien, dat de voorgestane planmatige aanpak van het herstel van historische stads- en dorpskernen mogelijk blijft. Tot teleurstelling van b. en w. zijn onder de nieuwe regeling de subsidiemogelijkheden zowel voor de „normale" verbe tering van particuliere woningen als voor de verbetering van de zgn. woonhuismonu menten verslechterd. In het bijzonder maken b. en w. van Roermond bezwaar tegen de verlaging van het subsidiepercentage bij de verbetering van woonhuismonumenten. Op grond van de vroegere subsidieregeling is de burgerij enthousiast gemaakt voor het herstel van het woningbezit. De grootscheepse aanpak van de stadsvernieuwing, gespreid over een periode van tien jaar, zou nl. zonder de medewerking van de burgerij en het geloof in de gehele opzet tot mislukken gedoemd zijn, alsdus b. en w. Maar onder de slechter geworden condities neemt de bereidheid van de burgerij om tot herstel van panden over te gaan, af. Een planmatig stadsvernieuwingsbeleid wordt hierdoor in belangrijke mate belemmerd, zo niet onmogelijk gemaakt. Er wordt dan ook door b. en w. bij de minister op aangedrongen de subsidiëring van woonhuismo numenten te herzien, een standpunt dat Heemschut juist met het oog op het behoud en de leefbaarheid van de historische stadskernen gaarne onderschrijft. Het pand Rijnstraat 29, daterend van ver moedelijk omstreeks 1500, en waar schijnlijk het oudste als woonhuis in ge bruik geweest zijnde pand in Woerden, zou niet alleen volgens onze bond behou den dienen te blijven maar ook volgens b. en w. van die gemeente, die het in deze dus niet eens zijn met de staatssecretaris van CRM, die het pand van de voorlopi ge beschermingslijst wil afvoeren, zulks op grond van een advies van de Rijks commissie voor de Monumentenzorg. Onze bond heeft indertijd bij het provin ciaal bestuur van Noord-Brabant bezwa ren ingebracht tegen het bestemmings plan „Sint Geertruikerkhof'. Onze be zwaren zijn nu deels gegrond, deels on gegrond verklaard. Positiefis, dat Ged. Staten vinden dat de noodzaak tot door trekking van de Pastoor de Kroonstraat naar de Jan Heinstraat in verkeersplano- logisch opzicht van gemeentewege niet, althans onvoldoende onderbouwd is. G.S. zijn van oordeel dat vooralsnog goedkeuring aan deze doortrekking dient te worden onthouden, daarmee tege moet komend aan een der bezwaren van Heemschut. Daarentegen achten G.S. ons bezwaar tegen eventuele afbraak van de voorgevel en de zijgevel van het ge bouw „De Plein" met een aangebouwde kapel ongegrond, omdat zij van mening zijn dat „de kwaliteit van het hoofdge bouw in stedebouwkundige en architec tonische zin niet van dien aard is, dat dit hoe dan ook gehandhaafd dient te wor den". Onze bond heeft bij b. en w. van Apel doorn, waaronder Beekbergen ressor teert, bezwaar aangetekend tegen het be sluit vergunning te verlenen voor de bouw van 19 woningen c.a. aan de Dorpsstraat-Kerkweg. Heemschut acht het namelijk onder meer bezwaarlijk, dat zeer dicht bij een historische kerk (be schermd monument) nieuwbouw zou worden gerealiseerd van een zodanige ar chitectuur dat de historische omgeving visueel-ruimtelijk ernstig schade zal lij den. Het gaat om de gotische kerk, gelei delijk gegroeid uit een romaans tufstenen kerkje. In de kerk treft men muurschilde ringen aan uit het tweede kwart van de 16e eeuw. Intussen heeft de bond Heemschut de Raad van State verzocht het besluit te willen schorsen. In het request aan de Raad van State gewaagt onze bond van een „weerzinwekkende vertoning op de gehouden hoorzitting onder voorzitter schap van de verantwoordelijke wethou der", waarin deze aangelegenheid aan de orde is geweest en die „het ergste doet vrezen". Bij b. en w. heeft Heemschut bezwaar ingebracht tegen het bouwplan Paling straat/Wijnstraat. Gezien het karakter van de omgeving dient volgens onze bond de vormgeving van de nieuwbouw qua afmeting, bestemming en hoofd vorm te harmoniëren met bestaande be bouwing. T.a.v. de Wijnstraat acht Heemschut de hoogte van de geplande woningen één verdieping te hoog. De vormgeving van de gevel wordt aan vaardbaar geacht. T.a.v. de Palingstraat is Heemschuts hoofdbezwaar gericht te gen de platte daken en de bergingen op de begane grond; de laatste worden een sto rende blinde ondergevel genoemd, waar mee de noodzakelijke levendigheid van het straatbeeld niet wordt gediend. Aan hetzelfde gemeentebestuur heeft Heemschut opnieuw bezwaren kenbaar gemaakt ten opzichte van het bestem mingsplan „Boogj.es", dat volgens de bond te zeer een saneringsplan is en te weinig beschermingsplan. Het gevel beeld vormt een onherkenbaar element in de oude stad van Dordrecht. Conservering van de oude toren blijft dringend geboden. In die geest heeft Heemschut wederom aandrang op Ged. Staten van Noord-Brabant uitgeoefend om overeenkomstig Art. 240a der ge meentewet de benodigde gelden daar voor op de begroting van de gemeente Nuenen c.a. te brengen. Op het beschik baar stellen van gelden door de gemeente

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 29