4. Gesproken zou kunnen worden van een afscheidende materiële indeling en een samenvoegende formele indeling. 5. Dit fundamentele verschil tussen de genoemde categorieën maakt het moei lijk, zo niet onmogelijk een gebouw met behoud van zijn eigen karakter te ver bouwen van een type dat in de ene cate gorie valt naar een type dat in de andere categorie valt. Het is daarom even on doenlijk een woonhuis uit te breken en er een kerk van te maken als een kerk te verkavelen en in woonruimte op te split sen Daarmee zou het desbetreffende gebouw als type in de ene categorie verloren gaan zonder als type in de andere categorie te verschijnen: het wordt een verwerpelijk monstrum. 6. Het voorgaande sluit niet uit dat inci denteel met inachtname van bijzondere omstandigheden van tijd en plaats het in beginsel verwerpelijke toch wel eens toe laatbaar blijkt te zijn en beminnelijke re sultaten kan opleveren. Dat kan de kunstgeschiedenis ons voorhouden. Maar zulk resultaat vormt toch bepaald geen aanmoediging om een proces te doen ontstaan waarbij kerkgebouwen re gelmatig voor verbouwing tot woon ruimte worden voorgedragen. 7. Het is met het oog op hun onderhoud en voortbestaan wenselijk dat architecto nisch waardevolle en/of stedebouwkun dig belangrijke kerkgebouwen, die aan de eredienst zijn onttrokken, een passen de bestemming krijgen. In beginsel moet deze bestemming dan worden ontleend aan de categorie van gebouwen welke een eenheid van bin nenruimte vertonen. Zo dit niet mogelijk zou zijn, ware te overwegen zo een kerk gebouw zonder bestemming - dus als museaal stuk - te handhaven dan wel te amoveren. Het prijsgeven van de bin nenruimte door verkaveling en indeling tot woonruimte, kantoorruimte c.d. ter wijl het exterieur gehandhaafd zou blij— INTERIEUR VAN DE VONDELKERK FOTO: HISTORISCH TOPOGRAFISCHE ATLAS GEMEENTELIJKE ARCHIEFDIENST AMSTERDAM ven, leidt tot ontaarding, is cultureel on aanvaardbaar en in het bijzonder bij gere gistreerde monumenten - mede als zijnde tegen de wet - volstrekt verwerpelijk te achten. 8. Voor de Vondelkerk te Amsterdam is een plan ontwikkeld dat woon- en kantoorindelin gen bevat. Op zichzelf reeds uiterst verwerpe lijk omdat zulk een verbouwing in strijd zou zijn met het ruimtelijk karakter van het gebouw, betreft het hier bovendien het werke lijke meesterwerk van de architect dr. City- pers, het voornaamste kerkelijke monument van de neo-gothiek in een volstrekt unieke stedebouwkundige situatie, zodat, als al ooit enige kerken tegen beter weten in op de hier bedoelde wijze verbouwd zouden (moeten) worden, deze kerk daarvan onder alle omstan digheden gespaard moet blijven. De verbouwing van de Vondelkerk volgens het gepresenteerde plan zon een nog groter schandaal zijn dan destijds de verkoop van het oxaal van de Sint Jans te 's-Hertogenbosch. Een schanddaad die toen leidde tot het ontstaan van onze monumentenzorg en die thans de vraag zou oproepen of deze monumentenzorg nog ergens toe dient. A. Evers 145

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 27