Boekennieuws Museumboek voor Gelderland onder redactie van J. E. van der Wielen i 'rurtesGenders 142 Monumenten van bedrijf en TECHNIEK. Dit boek heeft als onderti tel: Industriële archeologie in Neder land. Dit nu is min of meer een nieuwe loot aan de steeds dikker wordende boom die Monumentenzorg heet. Er is de laatste jaren veel over gesproken, ook op de Monumentenstudiedag, maar het aantal publikaties bleef tot nu toe meestal voor een klein publiek be perkt. Daarom kan dit boek, samenge^ steld door drs. P. Nijhof, als een wel kome documentatie worden be schouwd. Het kwam tot stand onder auspiciën van het Ned. Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting. Nijhof heeft bijdragen uit een grote verscheidenheid van vaktijd schriften geselecteerd, de artikelen be werkt en verder een aantal niet eerder gepubliceerde bijdragen opgenomen. NCM-voorzitter Vonhoff schreef een voorwoord en Nijhof een inleiding als mede een inleidend artikel en te zamen met drs. W. de Natris nog een hoofd stuk over bedrijfsgebouwen. Andere onderwerpen: wettelijke mogelijkhe den tot behoud; de introductie van de stoommachine in Nederland; houtza gen; industriestad Enschede; textielfa briek ,,Pieter van Dooren" in Tilburg; Oude kanalen, gietijzeren vuurtorens; marinegebouwen en watertorens. Ver scheidene van deze onderwerpen zijn ook al in ons tijdschrift aan de orde geweest. Het boek is prachtig verzorgd met heel veel foto's en o.m een uitge breide literatuurlijst. Uitg. De Wal burgpers; 272 bldz.; 59,50. Vuurtorens te IJmuiden. ing. H. van Suchtelen, die in Monumenten van bedrijf en techniek (De Walburgpers) een uitvoerige bijdrage schreef over de vuurtorens in ons land, schreef voor het Rijksloodswezen een historisch verhaal over de bouwwijze van de giet ijzeren vuurtorens te IJmuiden. De schrijver heeft dit specifieke onder werp niet alleen van de technische kant benaderd, maar ook de historie belicht, hetgeen de lezing nog aantrekkelijker maakt. De Groene Vallei. In dit boek, voor zien van prachtige foto's waarvoor Rob Lucas tekent, gaat het om historische bijzonderheden, folklore, natuur en landschap èn steden en dorpen aan de IJssel. Een aantal hoofdstukken is ge schreven door Adriaan Buter en voorts door andere kenners van dit boeiende stuk Nederland. Monumenten komen rijkelijk aan bod. Het boek verschaft veel lees- en kijkgenot. Uitgave: J. N. Voorhoeve, Den Haag; ca. 109 bldz.; 69,50. Zuid-Holland vanuit de lucht. Dit platenboek is een onderdeel van een elfdelige serie. De foto's, deels in kleur, geven weer eens een heel andere kijk op stad en land van Zuid-Holland. Ze zijn van korte bijschriften voorzien. Drs. J. Buisman heeft dit boek met grote zorg samengesteld en het van een interessan te inleiding voorzien. De foto's van uit stekende kwaliteit zijn van KLM Aerocarto. Uitgave Bosch en Keuning nv, Baarn (Sesam Special); ca. 200 bldz.; 42,50; wie voor de gehele serie inschrijft: 35,- per deel). De molens van Dordrecht en het EILAND IJSSELMONDE. Weer een bun del oude ansichten. Blijkbaar bestaat voor dergelijke publikaties veel be langstelling onder het publiek, want we zijn zo langzamerhand de tel kwijtgeraakt van het aantal eerder over andere plaatsen verschenen, soort gelijke boekjes. Voor ouderen aan trekkelijk omdat er aan hun verleden wordt herinnerd, dus een blik van her kenning en voor jongeren doet zo'n boekje de vraag opkomen: was 't vroe ger zo? Uitg. Europese Bibliotheek, Zaltbom- mel; 29,90. DlJK TE KIJK. Een bescheiden uitgave van de Milieuraad Dalfsen en de Vere niging van Vrienden van Dalfsen. Het kwam tot stand naar aanleiding van het voornemen de Vechtdijken in de on middellijke omgeving van Dalfsen te verbeteren. Voor 3,50 te bestellen per postgiro 30 94 594 t.n.v. Natuur en Milieu Federatie Overijssel, Zwolle. Akoestisch onderzoek in monu mentale Groninger kerken. Een lange titel van een klein boekje van ir. C. W. Dorser en J. Roos over een onderwerp, dat bij de deskundigen veel belangstelling geniet, maar dat in de laatste jaren eigenlijk nog meer beteke nis heeft gekregen nu vele kerkgebou wen die niet meer als zodanig dienst doen, voor andere doeleinden, zoals concerten, worden gebruikt. Juist de akoestiek speelt dan bij even tuele restauratie voor het beoogde doel een zeer belangrijke rol. Het boekje is niet zo technisch dat het niet ook voor leken toegankelijk is. Architect W. Kramer schreef er een voorwoord bij, waarin deze o.m. op de specifieke pro blematiek de aandacht vestigt. Museumboek voor Gelderland. De provincie Gelderland telt vele mu sea van grote schakering. Er worden in deze uitgave overigens ook kastelen be handeld. Dit maakt het werkje in het bijzonder voor onze lezers aantrekke lijk, maar het is bijv. ook voor vakan tiegangers - op een regenachtige dag - een prettige gids. Er staan veel foto's in. Het boekje is het eerste van een reeks Museumboeken, een uitgave van Bosch en Keuning. Door omvang (126 blz.) en formaat gemakkelijk mee te nemen voor onderweg, 12,50). In 't land van belofte, in de nieue STAD. In dit bijna 600 blz. tellende boek wordt het decor beschreven waartegen het dagelijks leven in de stad in de 17e eeuw zich voltrok. Er komt een enor-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 24