Klokkenspel in watertoren? NS-Zwerftochten J. Th. Balk Tenslotte nog een enkel woord over bei de orgels. Het kleine koororgel bezit nog de kas van 1658. Het binnenwerk is er in 1964/65 ingebracht - het oude binnen werk bevindt zich in de gereformeerde kerk te Aalten. De dispositie van het tegenwoordige binnenwerk is een re constructie van die van 1658. Het reusachtige, zwaar bespeelbare, gro te orgel is nodig aan restauratie toe. Het werd in 1724 gebouwd door Christiaan Vater en in 1738 geheel vernieuwd door Johan Caspar Muller. Men spreekt dan ook van een Vater-Müllerorgel. In 1870 is de intonatie drastisch naar de smaak van die tijd gewijzigd door orgelmaker Witte. Vorig jaar werden de oorspronke lijke kleuren van de kas blootgelegd en waar nodig hersteld (hout- en marmer imitatie) Het eerst nodig is nu een restau ratie van de negen blaasbalgen. Deze be vinden zich in de toren. Met deze restau ratie alleen al is een bedrag van 160.000 gulden gemoeid. Daarna moeten lekken in orgel en windkanalen worden hersteld en tenslotte rest de vraag of de ingreep van 1870 ongedaan moet worden ge maakt. In samenwerking met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg zullen in de komende jaren de kleine herstellin gen geleidelijk worden uitgevoerd, ook wat de mechanieken betreft. Ter gelegenheid van de opening van de Oude Kerk is een grammofoonplaat met orgelbespeling uitgekomen waarvan de opbrengst bestemd is voor de stichting De Oude Kerk. Aan de opnamen wérk ten mee de organist van de kerk, Willem Vogel, en het lid van de adviescommissie voor de orgelrestauratie, Klaas Bolt. Van half maart af is een kleine tentoon stelling in de Oude Kerk te zien, die een overzicht geeft van de werkzaamheden. Deze opstelling, in de St. Sebastiaanska- pel aan de zuidzijde ondergebracht, zal een semi-permanent karakter dragen. Van half mei afkunnen weer bezoekers van de kerk worden toegelaten, maar de zondagse hervormde kerkdiensten wor den elke zondag te 11 uur gehouden. Telkens weer worden we in de sfeer van de monumentenzorg voor verrassingen geplaatst. Zeker, we weten het, we heb ben dat al eerder geconstateerd, maar de zer dagen zijn we wel met een heel bij zondere verrassing geconfronteerd. En dit dank zij de heer Rinus de Jong, stads- beiaardier van Hengelo (O) en documen talist van de Nederlandse Klokkenspel vereniging. Hij doet ons namelijk de sug gestie aan de hand de watertoren van Heerenveen niet te slopen, waartoe door het gemeentebestuur is. besloten, maar het klokkenspel in de koepel van Crack- state (gemeentehuis) naar de watertoren over te brengen. Dit klokkenspel werd in 1963 aangebracht en is alleen maar langs elektro-magnetische weg bespeelbaar. Een stokkenklavier ontbreekt. De Crackstate is bovendien een vrij laag ge bouw en daardoor zijn de klokken niet voldoende hoorbaar. Voor zover de heer De Jong het kan beoordelen, moet het mogelijk zijn de watertoren geschikt te maken voor de opstelling van een mid delzware beiaard van 47 klokken met de mogelijkheid van automatische bespe ling èn met een stokkenklavier. In dit geval zou er dus sprake zijn van een nieuwe beiaard. De klokken van Crack state zouden bij de gieter kunnen worden ingeleverd als klokspijs. Daardoor zou de prijs van de nieuwe beiaard al aardig „ge drukt" kunnen worden. Het bestaande klokkenspel telt 37 klokken. De gemeente Heerenveen zou zich in de ze kunnen spiegelen aan het voorbeeld van andere gemeenten, zoals Enschede, dat voor een beiaardherstel 200.000 op tafel legde; Nijmegen betaalde in een soortgelijk geval 250.000; Geldrop be taalde 163.000 voor uitbreiding van het bestaande klokkenspel, enz. En als het gemeentebestuur van Heeren veen meent dat er voor zo'n beiaard geen geld in kas is, dan zou men nog altijd een beroep op de burgerij kunnen doen, zoals in Zutphen gebeurde waar men in enkele weken 200.000 bijeen wist te brengen om de beiaard in de Wijnhuistoren te res taureren. Waarom, zo vraagt de heer De Jong zich af, wordt geen beroep op finan ciële steun van bijv. het Prins Bernhard- fonds gedaan of op gelden van de zomer- postzegels. Wie neemt het initiatief in Heerenveen? Het denkbeeld van de heer heer De Jong lijkt ons alleszins het over wegen waard. Wil men in de koepel van Crackstate een compensatie aanbrengen, dan denkt de heer De Jong aan een Westminster-spel. De Crackstate is vermoedelijk in 1606 door Hypolitus Crack, grietman van de grietenij Engwirden gesticht, in de huidi ge vorm herbouwd in 1647, met brede classicistische voorbouw, in het midden verhoogd en bekroond door een forse klokkekoepel. De raadzaal is eind 18e eeuw in Lodewijk XVI-stijl gedecoreerd. De toegangsbrug dateert uit 1775; het hek met hardstenen pijlers, van elders overgebracht, zijn 1819 gedateerd. v.d.W Het verschijnen van het boek „Kijken naar monumenten in Nederland", uitge geven onder auspiciën van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, geeft ons aanleiding te wijzen op de mogelijkheid die de Nederlandse Spoorwegen biedt tot het maken van zwerftochten door een 34-tal oude steden. Op de stations van de desbetreffende ste den is een zgn. attractiekaartje ver krijgbaar, dat recht geeft op een routebe schrijving voor de stadswandeling en in een groot aantal gevallen ook op een een voudige lunch in de stationsrestauratie. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de folder van de NS in deze aflevering van Heemschut, aan de sta tionsloketten verkrijgbaar is. Het gaan kijken naar monumenten in na- tura, een culturele vorm van toerisme, met als leidraad het bovengenoemde boek en de NS-folder, wordt aan de le den van de Bond Heemschut warm aan bevolen: een boeiend avontuur dat tot verrassende ontdekkingen kan leiden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 21