Uw aandacht voor. Te 's-Gravenhage is onlangs overle den de heer G. A. Giltay Veth, gepensio neerd hoofdadministrateur van de afd. Bouwkunde van de Technische Hoge school te Delft. De heer Giltay Veth, die 67 jaar werd, heeft zich in zijn ambtelijke loopbaan intensief beziggehouden met de bescherming van monumenten. Vóór hij aan de T.H. werd verbonden was hij, na de instelling van de directie kunsten en buitenlandse betrekkingen aan het toen malige ministerie van Onderwijs, kun sten en wetenschappen (in de jaren vijf tig), secretaris van de afd. kunsten van deze hoofdafdeling aan het departement. In deze hoedanigheid was hij vooral'in internationaal verband werkzaam voor het behoud van kastelen, parken en (ou de) stadskernen. De beeldende kunst - ook de bouwkunst - genoot z'n grote belangstelling. Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan heeft de stichting Oud Kollumer- land een bescheiden brochure uitgege ven, waarin de verschillende activiteiten kort beschreven staan. De stichting ont stond uit particulier initiatief; een aantal inwoners van de gemeente had reeds eni ge tijd de overtuiging dat er langzamer hand de behoefte was ontstaan aan een instelling die, in samenwerking met ge meente en andere overheidsinstellingen, waardevolle panden en stukken land schap voor het nageslacht kon behouden. Voor Friesland weliswaar geen nieuw streven, maar voor Kollum erg nuttig. Zo ging men in stelling tegen de aanleg van een zeer grote camping onder Kol lum waardoor een fraai liggende „pin- go" gevaar liep. Bereikt werd, dat in het desbetreffende bestemmingsplan waar borgen werden geschapen voor het voortbestaan van de ,,pingo". Tot de panden waarmee de stichting bemoeienis had, behoort ook het voormalig Waag gebouw aan de Westerdiepwal. In de komende tijd is de tentoonstel ling „Venetië behouden" te zien in Alk maar, Voordam 15, tot 3 juli; in Den Haag, Kneuterdijk (AMRO-Bank) van 6 juli tot 7 augustus De volkshogeschool 't Oldörp orga niseert deze zomer weer enige wadden cursussen. Onder de titel Verkennen van de Wadden wordt de eerste cursus ge houden van 23 tot 28 juli en de tweede van 13 tot 18 augustus a.s. Inlichtingen over deelneming aan deze cursussen: Volkshogeschool 't Oldörp, Postbus 19, 9980 AA Uithuizen. Mr. H. P. Gorter is wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd afgetreden als directeur van de Vereni ging tot behoud van Natuurmonumen ten. Hij was hier werkzaam van 1940 af en sinds 1953 als directeur. Behalve deze functie had hij nog in tal van andere orga nisaties en instellingen zitting. In het maart-nummer van 1978 schre ven we over de activiteiten van de Curte- venne Stichting te 's-Graveland. Nu be richt het bestuur ons, dat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg de restaura tieplannen voor de panden Kortenhoefs- dijk 273 en 274 te Kortenhoef heeft goed gekeurd. Er zal nu zo spoedig mogelijk met de restauratie o.l.v. architect A. Stork te Weesp worden begonnen. Sedert de overstroming in 1966 voeren pariculiere comittés in vele landen op initiatief en met begeleiding van de UNESCO belangrijke restauraties uit in Venetië. In ons land beijvert het Neder land Venetië Comité zich voor het be houd van Venetië. Op initiatief van deze stichting is onlangs bovendien een Vere niging „De Poorters van Venetië" opge richt. Men kan deze laatste instelling - en dus het behoud van Venetië - steunen door giften aan „De Poorters van Vene tië" (postbus 132, 1850 AC Heiloo) op postrekening 39 56 550 t.n.v. voor noemde vereniging. Tot 6 september a.s. is in het Tech nisch Tentoonstellingscentrum TTC te- Delft een expositie te zien over vuurto rens. De tentoonstelling geeft historische en actuele informatie over Nederlandse vuurtorens, over bouwwijze, lichtbron nen, optiek en bemanning. Het TTC is gevestigd aan de Kanaalweg 4 in Delft; dagelijks geopend van 10-17 uur, behalve op zon- en feestdagen. Toegang gratis. Van 20 tot en met 24 augustus a.s. organiseert het Vormingscentrum Den Alerdinck een vijfdaagse cursus betref fende oude stadskernen, behoud van mo numenten, experimentele nieuwbouw en vergroting van de leefbaarheid. Er zul len bezoeken worden gebracht aan Zwolle en Deventer. Deelnemerskosten 195,-p.p., incl. overnachting, maaltij den en excursies. Opgave, inlichtingen en programma: Vormingscentrum Den Alerdinck, Den Alerdinckweg 2, 8055 PE Laag-Zutphcn (bij Zwolle): tel. 05290 - 5 41. De vereniging van archivarissen in Nederland zal op 18 en 19 oktober a.s. in het Jaarbeursgebouw Utrecht een con gres houden met als thema: dienstverle ning, de relatie tussen archiefdienst en gebruiker. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij mevr. A. M. E. H. Lcu- ring, Lekstraat 39, 's-Gravenhage. B. en W. van Tilburg verzochten de gemeentelijke Monumentencommissie een inventarisatie-onderzoek in te stellen naar gebouwen, die in de ontwikkelings geschiedenis van de Tilburgse textielin dustrie van betekenis kunnen worden geacht en eventueel voor bescherming in aanmerking zouden kunnen komen. De commissie kwam tot het resultaat dat de textielindustriële bebouwing nog ver schillende, uit industrieel-archeologisch oogpunt belangrijke elementen bezit. De voornaamste conclusie luidde, dat uit de complexen van voorheen C. Mommers en Co, e.a., N.V. J. Brouwers Lakenfa brieken en H. Eras en Zonen (opgesomd in volgorde van belangrijkheid) een ver antwoorde keuze gedaan kan worden voor het aanwijzen van een bedrijfscom- plex als industrieel-archeologisch monu ment van de Tilburgse wollenstoffenin- dustrie. B. en W. hebben met deze con clusie ingestemd en hebben inmiddels be sloten het gebouwencomplex van Mom mers op de (voorlopige) monumenten lijst te plaatsen. In het Amsterdams Historisch Mu seum, Kal verstraat 92, wordt tot en met 19 augustus a.s. een tentoonstelling ge houden: Breitners blik op stadgenoten. In hetzelfde museum is tot en met 5 au gustus a.s. een kleine expositie ingericht ter gelegenheid van het gereedkomen van de restauratic van Amsterdams oud ste kerk: de Oude Kerk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 17