Boerderijenbehoud vraagt de aandacht $SÊ% Op landelijk niveau, zo mogelijk ondergebracht bij een nieuwe boerderijenbehoudor- ganisatie, zou een boerderijbouwbureau moeten worden opgericht van waaruit voor lichting en nieuwe ontwikkelingen worden gestimuleerd. Dit dient in nauw overleg met de landbouw te worden gerealiseerd. Voor een betere aanpak van het boerderijenbehoud is ook een grotere inspanning van het particulier initiatief vereist. Deze zou tot zijn recht kunnen komen door de oprichting van een specifieke organisatie voor boerderijenbehoud met als taken: belangenbehartiging, beheer (behoud door aankoop) en documentatie. De concrete mogelijkheden voor de oprichting van een dergelijke organisatiej zouden op korte termijn onderzocht moeten worden. Dit zijn enkele aanbevelingen in het rap port Boerderijenbehoud, dat als onderti tel meekreeg: ,,De zorg voor onze waar devolle landelijke bouwkunst". Het rapport is samengesteld door een werkgroep, welke werd ingesteld door de Stichting Nationale Contactcommis sie Monumentenbescherming NGM. In deze werkgroep, die onder voorzitter schap stond van dr. ir. R. van der Waal, waren vertegenwoordigd: de NCM, de Bond Heemschut, de Ver. tot behoud van natuurmonumenten, het Kon. Ge nootschap voor landbouwwetenschap, de ANWB, het ministerie van Landbouw en Visserij, de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, de drie centrale landbouworganisaties, de K.N.O.B., prof. dr. A. W. Reinink, hoogleraar ar chitectuurgeschiedenis, de Stichting His torisch Boerderij Onderzoek, het Inst. Mechanisatie Arbeid en Gebouwen, de Ned. Ver. voor landelijk eigendom en het Ned. Instituut voor Ruimtelijke Or dening en Volkshuisvesting. Voor de Bond Heemschut had de heer J. J. Schilstra, lid van het algemeen bestuur, zitting in de werkgroep. Voorts waren er vanwege de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg enige waarnemers aan de werkgroep toegevoegd. Het streven naar behoud van waardevol le boerderijen, waardevol uit een oog punt van historie, architectuur en de plaats in het landschap, is voor de Bond Heemschut niet nieuw. Het is ook niet zo, dat de boerderij in het algemeen in het kader van de monumentenzorg geen aan dacht heeft. In tegendeel, vooral de laat ste jaren zijn vele boerderijen op de lijst van beschermde monumenten geplaatst. Daarvan is, voor zover de plaatsruimte zulks toeliet, steeds melding gemaakt in de rubriek Op de lijst in ons tijdschrift. Het aantal landbouwbedrijven bedroeg in 1930 234.000 (het hoogste aantal ooit geteld). In 1977 waren er nog maar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 14