A^ Mens en natuur Heemschut Jaargang 56 no. 6 juni 1979 Maandblad van de Bond Heemschut Opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen HEEMSCHUT verschijnt 10 keer per jaar Alle correspondentie betreffende de redactie van het tijdschrift: Secretariaat van de Bond Heemschut Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 1012 PV Amsterdam Postbus 10525 1001 EM Amsterdam Postgiro 124326 Tel. (020)22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip Postbus 1198 1000 BD Amsterdam Tel. (020) 22 97 21 BOND HEEMSCHUT Lidmaatschap per jaar: individuele leden 40,— mogelijkheid van reductie voor 65+ en 25- 20, donateurs niet-indiv. leden 55, losse nummers (incl. porto)/ 3,70 Uit de inhoud: 131 Heemschutdag 1979 132 Boerderijenbehoud vraag de aandacht 135 Uw aandacht voor... 136 Na bijna een kwart eeuw restauratie Oude Kerk voltooid 140 Sloop bedreigt St. Martinuskerk in Groningen 141 Monumentenbehoud een groeiend probleem 142 Boekennieuws 144 Plan voor Vondelkerk onaanvaardbaar 146 Het gebruik van monumenten 147 Heemschut in actie Foto omslag: De Eenhoorn, een boerderij uit 1682 (Midden-Beemster) Foto: Shellfoto De columnist S. Montag heeft zich in een van zijn meestal wat filosofisch getinte Overpeinzingen in NRC/Handelsblad, naar aanleiding van de aanleg van de Schiphollijn door de Haarlemmermeer, „in stille verbazing" afgevraagd ofhij de enige is, die hier een ernstige aantasting van het landschap ziet. „Kan het werke lijk zijn, dat het verder aan vrijwel ieder een verborgen blijft dat hier steeds meer komt van datgene waarvan we al veel te veel hebben? Zandhopen, die ten eerste. Lelijke huizen, lelijke muziek, auto's, startbanen, bulldozers, kuilen, radio's, asfaltwegen, en vooral mensen," zo vraagt Montag zich af. We hebben alle begrip voor deze sombe re kijk op de ontwikkelingen in het wes ten van ons land. Het is overigens elders niet veel beter. Van hetgeen Montag waarnam kreeg hij een schok, ,,'t Is vreemd, dacht ik. Waarschijnlijk nooit in de geschiedenis is een zo grote catastrofe door slechts zo weinigen waargeno men," zo wordt de column besloten. Deze laatste uitspraak verwondert ons. Wc kennen Montag als een zeer scherp zinnige journalist, die zeer belezen is en uit hoofde van zijn vak een uitstekend waarnemer. Zou Montag nooit gehoord hebben van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten met honderd duizenden leden? Heeft hij nimmer tij dens zijn wandelingen in de natuur de bordjes gelezen, die toegang geven tot talloze natuurgebieden, waarop staat dat de grond die men betreedt, eigendom is van natuurbeschermingsorganisaties? Heeft hij nooit gehoord van het bestaan van de Bond Heemschut, die zich niet alleen inzet voor het behoud van archi tectonisch erfgoed, maar die óók bij het beoordelen van bijv. uitbreidingsplannen alle aandacht geeft aan eventuele aantas ting van het (natuurlijke) landschap? Weet hij niet, dat er een particuliere in stelling is, die zich al jaren inzet voor het behoud van de Waddenzee? En dat er daarnaast nog tientallen, zo niet enige honderden organisaties zijn, die zich op enigerlei wijze bezighouden met natuur- en landschapsbescherming. Waarlijk, Montag is echt niet de enige in ons land die de aantasting van ons landschap waar neemt. Wil hij het niet alleen bij de con statering van de geschetste ontwikkelin gen laten, dan zou hij de strijd tegen de aantasting van ons landschap kunnen steunen door bijv. lid van de Bond Heemschut te worden. Dan blijft hij door middel van ons tijdschrift ook op de hoogte van hetgeen hem beweegt en van wat er allemaal wordt gedaan om die aan tasting te voorkomen. In een rede, die hij in 1976 voor de stichting Het Noordhollandsch Land schap hield, herinnerde prof. dr. V. Westhoff aan een uitspraak van een ande re schrijver en medewerker van NRC/ Handelsblad: Rudy Kousbroek. Volgens de hoogleraar zou Kousbroek zich eens als volgt hebben uitgelaten: de natuur op zichzelf, de wilde natuur waarin de mens niet ordenend heeft ingegrepen, heeft (voor hem) geen waarde, heeft niets aan trekkelijks, boezemt hem zelfs afkeer in. Hoe verbazingwekkend een dergelijke opvatting in onze ogen ook is, er staat niettemin één woord, één begrip in, dat ons aanspreekt, namelijk „ordening". Dit nu omvat een problematiek waaraan men zich vroeger niet veel gelegen liet liggen, maar in onze tijd juist veel, vaak tè veel. We willen niet betogen, dat orde ning niet haar nut kan hebben, maar er zijn recente voorbeelden te noemen waarvan gezegd zou kunnen worden, dat er te lichtzinnig met cultuurwaarden wordt omgesprongen. We behoeven slechts te herinneren aan de Almere-lijn, waarvan we dachten dat daarover het laatste woord was gezegd. Waarvan we tot voor kort dachten dat daarover het laatste woord was gezegd. Maar de Tweede Kamer is er op 't laatste moment nog weer ingesprongen, omdat het slechtst denkbare tracé was gekozen. De ingreep van het parlement heeft nu tot gevolg, dat de Almere-lijn 500 na meer naar het Westen wordt aangelegd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 11