Hoekema om de gang van zaken hierbij eens haarfijn uit de doeken te doen - aan de hand van de officiële stukken - en daaraan enige duidelijke conclusies te verbinden; ter lering? „Zo'n bestuurs proces is besmettelijk. Niemand lijkt er aan te kunnen ontkomen: de AWV (wo ningbouwvereniging) De Pinto, Bosch, ze hebben allemaal met verve of noodge dwongen „gesjoemeld". Niet weinig raadsleden doen hetzelfde. Dit uit zich in zg. „verpolitiekt" optreden; stemmen op basis van taxatie van het krachtenveld en de aangenomen noodzaak in dat veld een gunstige(r) positie te verwerven." Aldus ongeveer de laatste conclusie van dr. Hoekema, die bij het schrijven van deze studie werd bijgestaan door drs. Henk Bakker, verbonden aan het tijd schrift Plan. Uitg. Kluwer B. V. Deven ter; 15,50. Waterland. Dit boek is uitgegeven ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Stichting Het Noordhollandsch Land schap. Het verschaft in dertien hoofd stukken, geschreven door verschillende auteurs veel informatie over flora en fauna in dit typische stukje Noord-Hol land. Voor natuurliefhebbers en bewon deraars van ons (natuurlijke) landschap zeer lezenswaardig; het architectonische erfgoed bleef grotendeels buiten be schouwing, hetgeen, gezien de aard van de jubilerende vereniging niet zo te ver wonderen is. Uitg.: B.V. W. J. Thieme en Cie, Zutphen. Vreeswijk voorheen. Sinds medio 1971 is Vreeswijk geen zelfstandige ge meente meer. Met Jutphaas vormt het thans de nieuwe gemeente Nieuwegein. Het is niet zo vreemd, dat men behoefte had aan een historische terugblik. Streek archivaris J. G. M. Boon schreef dit niet geheel van nostalgie vrije boekje, dat kennelijk zoveel belangstelling heeft ge trokken, dat er enkele jaren later een her druk van nodig werd. Wat ons trof was hoe een pittoresk dorp vooral in deze eeuw veel aan oud schoon heeft verloren. Uitg.: Gemeente Nieuwegein. Archeologie en GESCHIEDENISONDERWIJS is een publi- katie van de Commissie Modernisering Leerplan geschiedenis en staatsinrichting in afbouw en is uitgegeven bij de Staats uitgeverij, Den Haag. Herv. kerk te wedde (gr.). De titel van dit sobere werkje kan nauwelijks iets te raden laten. Inderdaad gaat het om de geschiedenis èn de recente restauratie van deze oorspronkelijk 12e-eeuwse kerk. Architect van de restauratie was P. L. de Vrieze, die deze uitgave samen met het aannemersbedrijf Koning B.V. te Stads kanaal verzorgde. Dijken en dijkdoorbraken. De on dertitel van dit boekje, geschreven door H. van Heiningen geeft een nadere oriën tatie: het Nederlandse rivierengebied. Dit lezende gaat er bij menigeen een rood lichtje branden en dat gebeurde ook bij van Heiningen toen hij dit boekje schreef en een hoofdstuk wijdde aan de „ge schonden schoonheid" van dit gebied, dat hij op zijn duimpje kent. „Onze wa terstaatsorganisatie is als een moloch, die, eenmaal in beweging gekomen, niet meer te stuiten valt en rücksichtslos ver nietigt wat voor zijn voeten komt. De moloch kan ook niet meer terug, want als de plannen moeten worden gewijzigd, verliezen de ontwerpers prestige en wor den er functionarissen overbodig. Hij wil rechte, brede en zware dijken, zonder be bouwing en zonder begroeiing en met zwak hellende glooiingen, die machinaal gemaaid kunnen worden. Daarom moe ten de bestaande dijken worden „ge schoond", bochten rechtgetrokken, bo men gerooid en wielen en strangen ge dicht". Nadat van Heiningen dit had neergeschreven, wist hij, dat hij wel een beetje onrecht deed aan de technici en hij geeft dan ook toe, dat ze „echt wel het een en ander spaarden". Maar toch, het verloren gaan van menig dijkhuis gaat ook deze auteur zwaar aan het hart. Het rivierenland - we schreven dat al eens eerder in dit tijdschrift - is enorm boeiend, in alle jaargetijden. Van Hei ningen weet er veel over te vertellen, ook over historische achtergronden. Trian gelreeks, Boekencentrum, Den Haag; 15,90. De IJSSELMEERPOLDER. Over dit stuk nieuwe landaanwinst is in de loop der jaren al veel geschreven, maar meestal op gespecialiseerd gebied. Theo J. Dirks, voorlichter van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, vertelt echter in dit boekje in kort bestek bij wijze van spre ken over alle aspecten van dit nieuwe deel van Nederland en daarbij schenkt hij ook nogal wat aandacht aan de (oud-hol- landse) architectuur, waarover ons nage slacht wellicht een andere mening zal hebben dan onze generatie. Voor wie daar gaat wonen of er alleen maar op bezoek komt, een lezenswaardig boekje met bijna ongemerkt veel informatie. Uitg. Triangelreeks, Boekencentrum, Den Haag; 13,90. Nederlandse kastelen. De uitgeve rij Europese Bibliotheek kan er maar niet genoeg van krijgen. De albums met oude prentbriefkaarten rollen in bijna onafge broken reeks van de pers; nu weer een tweede boekje over Nederlandse kaste len. Best leuk voor wie voor dit speciale onderwerp belangstelling heeft. Het geeft echter nauwelijks informatie over de architectonische geschiedenis en dat is eigenlijk wel een beetjejammer. We heb ben er toch wel plezierig in gebladerd en gelezen. Uitg. Europese Bibliotheek, Zaltbommel; 29,90. Amsterdamse grachtengids. De Amsterdamse grachten en de historische huizen, die er langs zijn gebouwd, vor men min of meer een onuitputtelijke bron van inspiratie voor een breed scala van deskundigen en bewonderaars van „het" monument. Dit in paperback uit gegeven boekwerk (ca. 400 bldz. en ong. 21 bij ll1/2 cm) bevat tekeningen en be schrijvingen van alle gevels aan de vier hoofdgrachten van Amsterdam: Singel, Herengracht, Keizersgracht en Prinsen gracht. Ten opzichte van elk pand moest uiteraard grote beknoptheid in acht wor den genomen, maar als verzamelwerk is het volledig. Het moet een enorme ar beid zijn geweest. Tom Killian heeft sa men met Marieke van der Zeijden eerst meer dan 900 foto's gemaakt. En daarna is hij aan het tekenen geslagen, geassi steerd door acht tekenaars, want alleen bleek hij dit bijna gigantische werk niet af te kunnen. Hans Tulleners schreef er de tekst bij met ter inleiding enkele korte hoofdstukken over de geschiedenis, de bodem van Amsterdam en het Amster damse woonhuis met zijn verschillende geveltypen. Alles bij elkaar een nuttige gids voor allen, die eens op een stille zon dagochtend zonder al het autoblik langs de Amsterdamse grachten willen wande len. Uitg. Het Spectrum, Utrecht; 25,-.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 91