Op de lijst Sedert onze laatste opgave is weer een groot aantal objecten op de lijst van voor lopig beschermde monumenten (ex. art. 8 van de Monumentenwet) geplaatst, maar ook is een aantal op de definitieve lijst gekomen (ex. art. 9 van de Monu mentenwet). In totaal gaat het om ruim honderd objecten. Daarbij zijn enige bij zondere gebouwen, zoals de stations in Leeuwarden en Meppel, het zgn. Was huis en het '„Zwitserse speelhuis" op de Keukenhof in Lisse, de uit 1888, naar ont werp van dr. P. J. H. Cuypers in Roer mond gebouwde, 12-zijdige muziekkoe pel in eclectische trant, de voormalige 19e-eeuws synagoge in Culemborg, het schachtgebouw van schacht I (Oranje- Nassau mijn) in Heerlen, een houten dui- ventoren op palen uit de 19e eeuw in Putten en een aantal grotendeels 18e- eeuwse grafzerken in de herv. kerk in Stedum, evenals een aantal grafzerken uit de 18e resp. 19e eeuw op het kerkhof van deze kerk. Er is ook weer een vrij groot aantal boer derijen en andere agrarische gebouwen voorlopig dan wel definitief beschermd monument geworden. In de lange lijst troffen we eveneens weer een enkele mo len aan, zoals de korenmolen (19e eeuw) aan de Verlengde Vaart in Emmen en de korenmolen aan de Lage Wipstraat in Zevenbergen. Behalve het stationsgebouw van Leeuwarden kwamen in de Friese hoofd stad eveneens op de lijst „INT WAPEN VAN JERUSALEM" aan de Grote Kerkstraat met een gevelsteen uit 1642, doch blijkens de toevoeging op deze ge velsteen herbouwd in 1759 èn De Beurs aan de Wirdumerdijk; dit gebouw dateert uit 1880, is opgetrokken in neorenaissan- ce stijl met sterk eclectische trekken; ge bouwd door de stadsbouwmeester Th. Romein. Drie 17e-eeuwse panden aan de Dubbel- straat in Bergen op Zoom en een uit de 19e eeuw daterende leerlooierij in Don gen werden ook waardig gekeurd op de beschermingslijst te komen. Dat geldt verder o.m. voor de baksteunen vleugel, waarmee in 1661 het voormalige Magda- lenaklooster (sinds 1656 Armekinderen- huis) werd uitgebreid (Haarlem, Kinderhuis vest). Met het voormalige klooster van de Or de der Paters Redemptoristen, ontwor-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 80