nu geld over, omdat het rijk niet afkomt met subsidies. CRM is nu al bezig met toezeggingen voor het jaar 1981." De provincie houdt zóveel geld over dat men er hard over denkt toch maar weer subsidie te gaan verlenen voor restauratie van monumenten in de zogeheten rehabilitatie-gebieden. Via een Nota Mo numentenzorg spraken Provinciale Sta ten zich in 1977 nog uit tegen het verlenen van die bijdragen, omdat voor dit soort subsidies zowel door de ministeries van CRM als dat van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) bijdragen werden verstrekt. Eind vorig jaar echter stelde het provin ciaal bestuur in een „Notitie inzake Mo numentenzorg" dat CRM noch voor res tauratie, noch voor rehabilitatie midde len beschikbaar heeft, dat VRO thans ook niet meer beschikt over voldoende middelen voor subsidies voor woning verbeteringen en dat beide ministeries geen inzicht kunnen verschaffen in de te verwerken bedragen voor '79 en in de financiële gevolgen van de regeling voor woningverbetering. „Op dit ogenblik is de toestand zo on doorzichtig, dat het welhaast ondoenlijk is goede beleidslijnen uit te zetten", aldus de Notitie. „Daarom ware het te over wegen of de zgn. „rehabilitatie"- restauraties toch niet voor een provin ciaal subsidie in aanmerking kunnen ko men. De voor subsidiebepaling in aan merking komende subsidiabele lasten zouden eventueel gelimiteerd kunnen worden. Dusdoende worden de lasten, die voor de provincie uit een en ander voortvloeien beperkt, hetgeen in ver band met de niet te voorziene consequen ties van het terzake door CRM en VRO te voeren beleid, wel aanbeveling verdient." Maar niet alleen gebrek aan geld is er de oorzaak van dat het niet zo goed gaat met de monumentenzorg in Noord-Holland. De goede niet te na gesproken (zoals Alk maar, Edam, Twisk waar in opeenvol gende jaarlijkse programma's ijverig wordt gerestaureerd) lijkt het wel alsof veel gemeentebesturen bang zijn voor monumenten. Lastig zijn die mooie bouwwerken, kostbaar ook. Sta-in-de- wegs als je leuke nieuwbouwplannen bestuur veel meer aandacht op zou moe ten richten. Dat veel gemeentebesturen angstig aan kijken tegen monumenten, blijkt ook wel uit het uiterst geringe aantal gemeen ten dat is ingegaan op de volledig uitge werkte suggesties van de Bond Heem schut om een gemeentelijke monumen tenverordening met een lijst van ge meentelijk te beschermen panden en een monumentencommissie in het leven te roepen. „Dat kost geld," zeiden de ge meentebesturen. En ze deden het niet. Dat hoeft niet direct geld te kosten, be toogde Heemschut. Het biedt wel een bepaalde veiligstelling van het pand. Je kunt er rekening mee houden bij de vast stelling van bestemmingsplannen. Vaak EEN NOORDHOLLANDS DORPSGEZICHT: SCHELLINKHOUT BESCHERMDE BOERDERIJ IN TWISK hebt. En zo liet Hoorn gerust wat panden verkommeren om ze vervolgens geruis loos te laten verdwijnen. Panden die nu nog op de Monumentenlijst staan. En zo gingen heel wat stolpboerderijen tegen de vlakte, terwijl er toch al zo weinig (360) op de Monumentenlijst staan. Zo verdwijnen polderhuizen, gemalen, sluisjes, polderbruggetjes, banpalen en nog veel meer typisch Noordhollandse monumentjes waar juist een provinciaal zijn deze voorlopig beschermende maat regelen de aanzet tot latere opname in het Rijksregister van beschermde monu menten. Dat schreef de Bond Heemschut naar alle gemeentebesturen en het propa geerde nog wat maatregelen, zoals het opnemen van een sloopvergunning in de bouwverordening en aanschrijvingen tot onderhoud van waardevolle panden. Maar wie geen oren wil hebben om te horen en geen ogen om te zien, die hoort en ziet ook niks en zelfs leiders van ge meenteraadsfracties wijden in hun jaar lijkse algemene beschouwingen nauwe lijks één woord aan gemeentelijke monumen tenzorg Gelukkig weet het provinciaal bestuur dat ook en daarom wordt er ten provin ciehuize nu hard gewerkt aan een provin-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 73