In Noord-Holland zijn autoriteiten bang voor monumenten f. 112 deskundige. Verder is er de Gelderse Mo lencommissie, een puur provinciale com missie waarvan het werk geënt is op de Gelderse molenverordening. Subsidies in onderhoudskosten en draaipremies zijn andere stimulansen voor professionele en amateurmolenaars. „Het is een levende zaak met de mo numenten," zegt de heer F. Kors die samen met zijn collega J. Brouwer de sectie monumentenzorg van het pro vinciaal bestuur bemant. „Het is alle maal in ontwikkeling. Wie bij monu mentenzorg in Gelderland aan een dooie business denkt, zit fout. Denk ook eens aan de vele activiteiten van het particulier initiatief." Voorbeelden in de sector van het parti culier initiatief zijn er volop. De Stichting Wijnhuisfonds in Zutphen doet „wonderen" in deze stad. Ze koopt pandjes, restaureert en verhuurt ze of stoot ze weer af, in volle glorie. Er zijn stichtingen stadsherstel actief op verschillende plaatsen. Ze restaureren en rehabiliteren. Andere verenigingen zetten zich in voor het behoud van kleine elementen als bestrating, een pleintje, een grenspaal, lantaarns. Alle maal onmisbare facetten in een histori sche omgeving. Verder kent Gelder land de Stichting Vrienden van de Gelderse Molen, de Stichting' Oude Gelderse Kerken en daarmee is de op somming niet volledig. Als toegift nog de vermelding van het Oudheidkundig Depot in Valburg, waar onder andere monumentale bouwfragmenten wor den opgeslagen. Er liggen oude bakste nen, daklijsten en dakpannen te wach ten op een nieuwe toekomst die door restauraties verwezenlijkt kunnen wor den. De algemene opinie in Gelderland is dat dat er vele moeten zijn. H.J. A. Grootveld In dit verband deelde de heer Hopperus Buma later mee, dat de Gelderse provincie van Heemschut zich voorstelt te zijner tijd met een globale visie te willen komen over de vraag hoe h.i. de monumentenzorg in de provincie nog beter zou moeten worden georganiseerd en gestructureerd. Red. H. Hoorn dreigt met sloop monumenten aan Ramen" Ernstige verzakking van drie eeuwen oud theehuis" Aantal restauraties monumenten daalt" Ziedaar drie forse koppen uit regionale bladen van eind vorig jaar. Drie berichten die doen vermoeden dat het, ondanks loffelijke provinciale-activiteiten, niet zo goed gaat met de Monumentenzorg in Noord-Holland. Hoorn moet dreigen, omdat het rijk te weinig wil bijdragen in het inrichten van twee vervallen monumentale panden tot jongerenhuisvesting. Het houten theehuis, een van de oudste monumenten van Enkhuizen, verzakt ernstig door rioleringswerkzaamheden. En het aantal restauraties daalt omdat de subsidiepot van CRM leeg is. „Dat merken wij ook," zegt administra teur mr. A. Calisch ten provinciehuize, o.a. belast met de monumentenzorg. „Het wonderlijke geval doet zich voor dat wij in '75 en '76 een subsidiestop had den, omdat wc eerst alle toezeggingen moesten verwerken. Nu trekken we vier miljoen per jaar uit. Alle oude aanvragen zijn er door. Jammer genoeg houden we

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 72