menten-commissie zijn twee van de maatregelen van het provinciaal be stuur van Gelderland dat er steeds meer naar streeft een „eigen gezicht" te to nen op het terrein van de monumen tenzorg. „Onze bestuurders willen op weg naar een volwassen beleid. Monu menten herstellen en behouden vóór de mensen die ermee leven. Deze sociale achtergrond is wezenlijk". 110 van een kleine projectontwikkelaar, richt het bouwplan zich op koopflats. Ze zullen zeker gretig aftrek vinden in deze Vcluwsc omgeving. Maar het trieste is dat ze niet in het hart van Beekbergen passen. Een stomp ge bouw van vier lagen hoog hoort daar niet. De dorpsraad heeft zich daarom tot tegenstander verklaard, evenals Heemschut. Inmiddels is komen vast te staan dat dit gedeelte van het dorp wordt „beschermd" door een bestem mingsplan van 16 jaar oud. Al deze voorbeelden van monumenten- ellende in Gelderland doen Heemschut een betere toekomst wensen. Men werkt maar al te graag mee aan de ont wikkeling van een beter klimaat voor de zorg aan, voor en rond monumen ten. Bezwaarschriften zouden voorko men kunnen worden door Heemschut meer te laten meepraten dan te laten tegenpraten. Daarnaast streeft Heemschut ernaar het „grote publiek"mee te krijgen. Ieder een zou er zich van bewust moeten zijn hoe er wordt omgesprongen met cultuurwaarden. Als het eenmaal zover is, moeten de bestuurders vanzelf wel uit een ander vaatje tappen. Voorzitter Hopperus Buma vat het Gelderse Heemschut-verhaal op dit moment als volgt samen: „Overal schiet men tekort, als het om de be scherming van monumenten gaat. Daar zullen allerlei redenen voor wor den aangevoerd door de overheden. Op zulke ogenblikken moet er iemand inspringen in het belang van de monu menten. Dat is Heemschut. Wij heb ben gelukkig de ervaring dat we als partij, geboren uit particulier initiatief, snel au serieux worden genomen. Dat is trouwens logisch, want wij kennen geen eigenbelang. En we zijn onafhan kelijk. Vanuit die positie zoeken we bondgenoten. We hebben bijvoorbeeld meer correspondenten nodig. Als het kan, zouden dat mensen met een bouwkundige achtergrond moeten zijn. Met hen willen we werken aan een op timaal alarmeringssysteem voor monu- mentenbehoud. De Gelderse Monumenten-commissie, door het provinciaal bestuur ingesteld om haar te adviseren, is sinds enige tijd ondergebracht bij de vereniging het Gelders Genootschap tot bevordering en instandhouding van de schoonheid van stad en land. De leden van deze vereniging zijn de Gelderse gemeenten, waarvoor het Gelders Genootschap het Welstandstoezicht verzorgt. De Monumenten-commissie heeft voor haar werkzaamheden een beleidsnota geschreven die er zijn mag: „Op weg naar een volwassen beleid. Monumen ten herstellen en behouden vóór de mensen." Belangrijk zijn de punten op het gebied van de advisering en de coördinatie in het totaal van het ruim telijk beleid in de provincie. De opzet en inpassing van de monu- De heer F. Kors van de sectie monu mentenzorg van de Provincie Gelder land kan deze verklaring ondersteunen met voorbeelden. Het provinciaal be leidsplan voor de komende jaren met een eigen paragraaf over monumenten zorg is daarbij een belangrijke bron. Voor Gelderland pakken de maatrege len voor de rehabilitatiegemeenten (niet verwarren met stadsvemieuwingsge- meenten) gunstig uit. Dat zijn er negen: Buren, Culcmborg, Doesburg, Elburg, Harderwijk, Hattern, Nijmegen, Zaltbommcl en Zutphen. Het Rijk (CRM) heeft jaarlijks bijna vier miljoen gereserveerd voor de aanpak van wo ningmonumenten en de Provincie zet er een miljoen bovenop. De gemeenten zelf zullen per restauratieproject 30 procent moeten bijpassen. Als ze erin slagen hun plannen pasklaar te maken, kunnen de verschillende overheden in gezamenlijk overleg veel bereiken. De provinciale overheid in Gelderland is daar optimistisch over. De binnenste den van de rchabilitaticgemeenten kun nen er een totale opknapbeurt door krijgen. „Ik hoop dat deze comple mentaire aanpak vruchten zal afwer pen", zegt de heer Kors. „Als Provin cie zullen wc alle nodige service bie den, naar alle kanten." Toch staat vast, dat dit een van de- weinige onderdelen van de monumen tenzorg is waar de vooruitzichten niet somber zijn. Over het algemeen is het in Gelderland niet beter of slechter dan in andere provincies. De lagere overhe den koppelen hun subsidies voor de monumentenzorg aan de geldstroom die het Rijk laat vloeien. En het Rijk heeft vaak geen geld. Gevolg: stagna tie; men komt niet toe aan een sluitend totaalbeleid. Alleen „ad hoe" zijn er enige zwaluwen die nog niet over zo mer kunnen berichten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 70