Veel,ürgente gevallen" in Gelderland Met vallen en opstaan bouwt Gelderland aan een monumentenbeleid. Het ziet ernaar uit, dat het hier en daar van de grond kan komen. Enkele gemeenten hebben een moderne monumentenverordening en het provinciaal bestuur wijdde in zijn beleidsplan pakkende passages aan de zorg voor monumenten in stad en land. Maar dit alles vormt in de praktijk van alledag geen sluitende bescherming. Er sneuvelt veel in de draaikolk van moderne ontwikkelingen. Als de tipgevers van Heemschut in Gelderland - zo'n 50 mensen tijdig de komst van de sloper signaleren, dan kan er nog een reddingsactie op touw worden gezet. Voorzitter mr. W. W. Hopperus Buina van de Provinciale Commissie van de Bond Heemschut in Gelderland: ,,Het is juist om ons op die momenten te zien als een brandweer die zich inspant voor het cultureel erfgoed. We hebben niet veel materieel. Maar als je er op tijd bij bent, kun je ook met een kleine spuit veel doen. De bestuurders kunnen erop rekenen dat wij een actiegroep zijn die van veel op de hoogte is en die netjes en efficiënt probeert te werken." 108 hardstenen muurpompje in de Stcenstraat. In Sas van Gent zijn restauratie-objecten het grote gebouw aan de Westkade, be kend als „het oude klooster" en de water poort, maar men is er nog niet mee be gonnen helaas. Aardig lijkt ons te ver melden, dat in deze regio verscheidene kerken gebruikt worden voor het geven van concerten; in Kloosterzande kent men in navolging van grote steden in Holland, ook koffieconcerten. In Aardenburg werden na 1945 (die da tum keert in het Zeeuwse steeds weer) o.a. gerestaureerd de Kaai- of Westpoort, „De Gouden Eykel", ,,De Krabbe", „De Zwarte Haan", het Wees huis („De Meiboom"), alle aan de West straat, de Sint Baafskerk met toren en in Sint Kruis de kerk en toren. Dringend nodig zijn de restauratie van (opnieuw) de Kaaipoort in Aardenburg en de toren te Sint Kruis. Wenselijk is de restauratie van de stadswallen (1604-1625) van Aar denburg, aldus B. en W. van deze gemeente. Voor Sluis gelden als voornaamste res tauratiewerken in de afgelopen tien jaar die aan de stadswallen en stadspoorten, maar door gebrek aan financiële midde len is men daar nog altijd niet mee klaar. Het gemeentebestuur heeft de laatste tijd bovendien nogal wat aandacht geschon ken aan landbouwobjectcn en molens. De open standerdmolen in Retranche- ment werd door de gemeente Sluis aan gekocht. Restauratie hiervan is noodza kelijk. Als je- wat nauwkeuriger en meer cijfermatig - de balans opmaakt van het monumentenbezit van Zeeland en van de restauratie-activiteiten, dan is het duide lijk dat er in deze „uithoek" van ons land echt heel wat valt te beleven, meer dan menigeen waarschijnlijk verwacht. En vergis u niet, het Zeeuwse meisje van de Ster-reclame bestaat echt nog. Ga bijv. maar eens kijken op marktdag in Middelburg. v.d.W. Technisch adviseur W. van Keulen onthult de tactiek, die in samenwer king met de provinciale commissie is ontwikkeld. „Het liefst gaan we pre ventief in de slag. We proberen veel van tevoren te regelen. Eigenlijk zou het werk van Heemschut altijd in het begin van een bestemmingsplanfase moeten gebeuren. Zover is het nog lang niet. Vandaar dat we het jammer genoeg moeten zoeken in bezwaar schriften, verzoeken om overleg en soms een brief-op-poten als dat nodig is.". De lijst van urgente gevallen van Heemschut in Gelderland is groot. Een bloemlezing begint - willekeurig - met de provinciale hoofdstad Arnhem: Een correspondent heeft gemeld dat dc sin gels worden aangetast. Projectontwik kelaars kopen er historische panden en na verloop van tijd vallen er gaten in het stadsbeeld langs de singels. Ze worden niet zo lang daarna opgevuld met nieuwbouw, hoger dan de histori sche bebouwing die er staat. De har monie van de Arnhemse singels ver dween zo op veel plaatsen. Culemborg, één van de historische be zienswaardigheden in Gelderland, trok de aandacht van Heemschut op een moment waarop leken dit niet zouden vermoeden. Vlak voordat deze stad be schermd stadsgezicht ging worden, ge beurden er vreemde dingen. „In een aantal gevallen is er toen veel ge sloopt," weet de technisch adviseur. Een ander knelpunt in het Gelderse Ri- Bronnen o.a.: Jan en Annie Romein: De lage landen bij de zee. Ratnalho Ortigao: Holland 1883. dr. N.J. M. Nelissen en drs. C. L. F. M. de Vocht: Monument en landelijk gebied. dr. N. J. M. Nelissen: Monument en samenleving. Noortje dc Roy van Zuydewijn: Verschanste schoonheid. Rijksdienst voor de Monumentenzorg. F. Nagtglas: Eigen Haard 1876. Nescio: De uitvreter.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 68