1 En yt tij kwam in en yt tij ging uit meer van wil weten is welkom in het Drents Museum te Assen, waar van 18 mei tot 2 september een tentoonstelling meer inzicht zal geven in de resultaten van 25 jaar monumentenzorg in Dren the. Corneille F. Janssen Een zegen over die landouwen, Waar 'k zooveel lieflijks mocht aanschouwen, En zooveel goed mij is ontmoet. F. Nagtglas ,,En droogjes weg vroeg i, of Japi ook doorging naar Veere. En zoo kwam 't gesprek op Zierikzee, op Middelburg of Arnemuiden en al die oorden, waar ze allebei uit en te na hadden rondgeloopen en gestaan en gezeten. Want Japi had van z'n leven toch ook nog wel iets anders gedaan dan in Veere aan den waterkant gezeten. En toen merkte Bavink gauw dat Japi niet alleen loopen en staan en zitten kon, maar kijken ook. En boomen honderd uit. En toen ze samen aan de Zijpe aan wal stapten, toen weees Japi naar 't Zuidwesten, naar dén dikken toren van Zierikzee die heel flauwtjes aan den horizon zichtbaar was en zei: Dikke Jan, die oue geduldige dikke Jan, hij staat er nog ,,En toen ze in Zierikzee arriveerden en uit de tram waren gestapt toen liet Japi zijn zolen klepperen op de heete keien van een of ander schaduwloos straatje dat maar bakte en bakte in de zon De Zeeuwen zijn de beroerdsten nietTwee dagen sjouwden Bavink en Japi in Veere rondUrenlang zaten ze samen op 't dak van 't Hospitaal en keken over Walcheren, over de Kreek en 't Veergat en den ingang van de Oosterschelde en de duinen van Schouwen. En daar had je de dikke Jan ook weer, den toren van Zierikzee, nu in 't Noorden. En daar had je Goes en Lange Jan, den toren van Middelburg, de spil van Walcheren, het hart dier wereld. En 't tij kwam in en 't tij ging uit; 't water rees en viel." Zo schreef Nescio in zijn novelle ,,De uitvreter", die in 1911 verscheen. Is er veel veranderd in het beeld van de Zeeuwse steden en dorpen, in het land schap? Ja en nee. De Tweede Wereldoor log eerst en daarna in 1953 de stormramp hebben Zeeland èn Zeeuws-Vlaanderen veel schade berokkend. Ook aan monumenten. Zeeland, ofschoon betrekkelijk klein van oppervlakte (het open water niet meege rekend) is vrij rijk aan monumenten en daarbij moeten we eveneens denken aan landschappelijke monumenten, zoals het Zwin. Volgens het CBS-overzicht per uit. 1977 stond Zeeland met 2765 beschermde mo numenten op de zevende plaats van de provinciale ranglijst (6,8%). Wie monu-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 63