102 ming van de fraaie en gave groepen, waarvan er nog zoveel in de provincie zijn te vinden. Daar zou het beschermde „gezicht" soelaas moeten bieden. Be schermde stads- en dorpsgezichten zijn thans aangewezen in Anloo, Assen (2) Dwingeloo, Havelte (4) Gees, Echten, Schoonebeek (2), Vries, Orvelte, Zuidla ren en (Oud)Aalden. Daarmee zijn we er nog niet. De gemeen tebesturen moeten voor deze „gezich ten" speciale bestemmingsplannen ma ken. Eén (Orvelte) kwam tot stand. De andere blijven uit, omdat het opstellen van deze plannen de draagkracht van de gemeenten te boven gaat. En inmiddels blijft er nog een groot aantal eveneens gave en fraaie dorpsgezichten over, dat nog geen bescherming geniet. Een moei lijk probleem Voor een aantal fraaie situaties kwam de Monumentenwet te laat: de oude binnen stad van Meppel werd door dempingen en afbraak zwaar geschonden, het punt gave gehuchtje Tweeloo nabij Meppel voor woningbouw geraseerd, de buiten plaats Vredeveld bij Assen door dejeugd gesloopt. Naast de verliezen is er echter in de afge lopen kwart eeuw ook veel gered. Er zijn 229 restauraties uitgevoerd (o.a. vrijwel het gehele dorp Orvelte), waarvan de helft onder leiding van het bureau. Dit aantal is overigens niet gelijkelijk over de jaren verdeeld. Van 1973 tot 1978 stroomde er uit de „pot" voor de Aan vullende Werkgelegenheid veel geld naar Drenthe, ook naar de monumentenzorg. En in die periode kwam de meerderheid van de 229 restauraties tot stand. Die bron is nu weer opgedroogd, en onze zorgen nemen weer toe: op restauratie subsidies uit de „normale" rijksmiddelen is vooralsnog niet erg veel zicht. Een activiteit die nog genoemd mag worden, betreft het onderhoud van de rieten daken. Het Rijk heeft 663 boerde rijen, die geen beschermd monument zijn (maar 't ons inziens wèl behoorden te wezen) aangewezen, die in beginsel voor DE DORPSSTRAAT IN TWEELOO (GEM. MEPPEL) VÓÓR DE AFBRAAK FOTO: PROV. MUSEUM VAN DRENTHE een Rijkssubsidie in het onderhoud van het rieten dak in aanmerking komen. De eigenaar kan dan in totaal 70% subsidie verwachten (Rijk 30%, provincie 10%, gemeente 30%). Er is voor die subsidies veel belangstelling; het beantwoorden van de vraag gaat niet geheel zonder moeite. Daarnaast nemen 30 van de 34 gemeen ten deel aan de Provinciale rietdakenrege ling. Deze houdt in dat nog eens 1959 boerderijen in aanmerking komen voor subsidie in het onderhoud (provincie 10%, gemeente 20%). In het algemeen zijn dit eenvoudiger monumenten of beeld-ondersteunende panden, zoals boerderijen die te midden van be schermde monumenten liggen. De nauwe samenhang tussen het Drents Museum en de Monumentenzorg is vruchtbaar gebleken. De topografische verzamelingen van het Museum en de daar aanwezige historische kennis kwa men de Monumentenzorg ten goede. Anderzijds bracht de Monumentenzorg een vracht documentatie binnen over de materiële cultuur van vroeger eeuwen, waarvan het Museum tot in lengte van jaren zal profiteren. Al met al een symbi ose, waarvan de betekenis moeilijk kan worden overschat. In het kader van dit artikel is het niet mogelijk meer te geven dan een vluchtige schets van onze zorgen en vreugden. Dat de zorgen overheersen, ligt in het woord monumentenzorg opgesloten. Wie er

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 62