Heemschut Financiële aspecten/subsidies: Het is voldoende bekend dat het bouwen binnen een bebouwd gebied om economisch-organisatorische rede nen nu eenmaal kostbaarder is dan in nieuwe vestigings- gebieden. De door ons in het algemeen gestelde nood zaak om ook nog kleinschalig en gevarieerd te bouwen, zal het kostenverschil nog groter maken. De Bond Heemschut is zich hiervan bewust, maar is wel van mening, dat dit geldoffer gebracht moet worden in het besef dat behoud van het historisch milieu door brede lagen van de bevolking wordt gewaardeerd. De verschillen kunnen evenwel worden beperkt door b.v.: Een actief subsidiebeleid t.a.v. rijksregelingen. Inschakeling van kleine aannemers, die economisch nog kleinschalig kunnen werken. Aan woningwetbouw in deze gebieden niet de aller hoogste prioriteit te verlenen. Bebouwen van het meer-perceelsgat: Voor de hoofdmaten dient te worden uitgegaan van het gemiddelde van de maten van de oudere belendingen. Ideaal is perceelsgewijs bouwen, met inschakeling van verschillende architecten. Een ongedeeld complex moet ten minste een duidelijk herkenbare, niet repeterende verticale geleding in ge vels en hoogte hebben. 9. Ontwerpinspraak van omwonenden en eventueel toekomstige bewoners is aanbevelenswaard. Bebouwen van een kaalslaggebied: Als boven. Gevarieerde bestemming en daarmede veelzijdige functie. Handhaving van de gesloten bouwblokken waar dit in de structuren past. Handhaving van bestaande rooilijnen, indien mogelijk. Handhaving van verkavelingen, zoveel als enigszins mogelijk en opdeling van het gebied in kleine project grootten, met verschillende architecten. Een minimum alternatiefbij goedkope woningbouw complexen waar meer standaardisatie noodzakelijk kan zijn, is het aantrekken van diverse architecten voor het ontwerpen van voorgevels. Zoveel mogelijk moet voorkomen worden dat in deze structuren armoedig in detail en materiaal wordt ge bouwd (zie 8.a.). A rchitectenkeuze: De architectenkeuze is zeer belangrijk - de architect moet behoud van het karakter van de oude bebou wing voorstaan en zich verdiept hebben in de proble matiek van het ontwerpen temidden daarvan. Vormgeving: Soberheid in de keuze van bouwmaterialen voor de gevels en daken (zie ook 7). Hellende daken, minimaal 45°, moeten als belangrijk ste dakvorm het stadsbeeld blijven bepalen. Verticaal gerichte gevelverdelingen, vensters e.d. Ontwerpaandacht voor het detail zoals voegen, kleu ren, ornament, hang-en sluitwerk, reclame e.d. - Dwingende horizontale belijning vermijden. - De toegangen in directe relatie met de straat, dus geen galerij woningen (afkering van de straat). - Het eventueel opnieuw gebruik van uit de sloop van het te vervangen pand voorkomende materiaal of gebouwonderdelen Beoordeling en begeleiding: -■ Het indienen van de 1:20 geveltekeningen en van monsters van de belangrijkste bouwmaterialen bij de verstrekking van de bouwvergunning verplicht stel len en uitvoering controleren. - Het welstandstoezicht versterken met deskundigen op het gebied van de historisch bebouwde omgeving, b.v. met leden van de commissie die werkzaam is ingevolge een gemeentelijke monumentenverorde ning. Dit versterkte welstandstoezicht dient tevens te adviseren inzake vormgeving en plaatsing van zoge naamd straatmeubilair en inzake bestratingsplannen, beplanting etc. - Het scheppen van ruime mogelijkheid voor contact in de ontwerpfase tussen de welstandscommissie en de opdrachtgever met de ontwerper. - Het belasten van een ambtenaar met de taak goede voorlichting te geven omtrent subsidiemogelijkheden Slot Deze nota is bewust beknopt gehouden. Indien als gevolg daarvan toelichting of nadere informatie gewenst is, dan kan men zich wenden tot: Bureau Bond Heemschut Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020 - 22 52 92 Voor inlichtingen omtrent subsidiemogelijkheden: Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Afd. Voorlichting Van Alkemadelaan 85, 2597 AC 's-Gravenhage tel. 070 - 26 42 01 Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Afd. Voorlichting Broederplein 413703 CD Zeist tel. 03404 - 2 81 22 maart 1979

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 54