van de oude binnensteden een noodzaak. De sinds 1971 geldende subsidiestop, de geringe reserveringen voor de „woon- huispotten" en de niet voldoende meerja rige reserveringen voor rehabilitaties binnen beschermde gezichten hebben al geleid tot merkbare beperking van res- tau ratie-activiteiten In het „Rijksstuwmeer" van niet geho noreerde subsidie-aanvragen liggen tal loze Overijsselse restauratieplannen. Dit leidt tot verder verval en spoedig tot on nodig kostbare restauraties of afvoeren van de monumentenlijst. De werkelijke noodtoestand waarin een groot deel van het monumentenbezit verkeert, is niet te berekenen aangezien velen, het ant- indien dit op rijksniveau niet gebeurt, op provinciaal niveau prognoses te maken over de ontwikkelingen die van belang zijn voor de instandhouding en ontwik keling van de kwaliteit van de gebouwde historische omgeving. Het particulier initiatief kan hierbij van betekenis zijn. Een der oudste restaurerende landelijke instellingen, de Vereniging Hendrick de Keyser, werkt ook in Overijssel. In 1925 werd het eerste pand in Kampen aange kocht. Op 1 januari 1978 had de vereniging 21 panden in onze provincie in eigendom. In 1977 werden vier objecten aan het bezit toegevoegd: twee naast elkaar gelegen vroeg-15e-eeuwse panden, de Kronen berg en Vogelsang, aan de Brink te De- woord reeds kennende, géén aanvragen indienen! Toch klagen wij in Overijssel niet al te zeer. Er is hier veel gebeurd. De zorg voor de kwaliteit van de ge bouwde historische omgeving gaat de hele bevolking aan, omdat de kwaliteit van het menselijk bestaan in het geding is. Als onderdeel van het groeiend mi lieubewustzijn is ook de zorg om het be houd van de monumenten toegenomen. Zich, helaas, gedeeltelijk uitend in een nostalgische vlucht uit de werkelijkheid. Maatschappelijk moet de groeiende be langstelling dringend gestalte krijgen in een actief beleid. Het is bijzonder noodzakelijk de reeds jaren gepreekte decentralisatie en be- leidsvernieuwing van CRM eindelijk in daden om te zetten. Het is wenselijk om, venter; de voormalige provenierswo ningen aan de Rosmolenstraat te Hasselt en het voormalige Raadhuis te Kuinre (een geschenk). Voor wat Menno van Coehoorn betreft, de correspondenten hebben bijdragen ge leverd in het tot stand komen van de restauratie van de in 1590 opgeworpen Harrevelderschans te Haaksbergen. Financieel werd de restauratie mogelijk door een gift van 25.000,- van het pro vinciaal bestuur, gedaan in het kader van de M-'75-activiteiten. Voorts werden adviezen gegeven aan de gemeente Zwolle voor het inpassen van nieuwe parkeergarages op het Noordereiland. De gemeente Brederwiede wil een half miljoen gulden uittrekken voor de recon structie van de stadswallen in het be schermde stadsgezicht Blokzijl. In Zwolle vindt de restauratie van de stadsmuur nog voortgang. De Wijndra- gerstoren en de Pelsertoren staan in de steigers. Van de 48 Overijsselse molens zijn er 18 in het bezit van particulieren, 19 van ge meenten en 11 van stichtingen. De Ver eniging De Hollandsche Molen bezit de Braakmolen te Goor, de Stichting De Overijsselse Molen de watermolen van Bels te Tubbergen en de Stichting Het Overijsselse Landschap de watermolen van Frans te Tubbergen. Maalvaardig zijn 24 molens. De laatste jaren is een groot aantal molens gerestau reerd. Nog zeven molens wachten op een restauratie. De ingrijpende restauratie van de Pelmo len in Rijssen en de verplaatsing van de molen de Star in Balkbrug waren specta culaire gebeurtenissen. De watermolen van Singraven te Denekamp, eigendom van de Stichting Edwina van Heek, heeft een malerij en een zagerij, welke dagelijks in gebruik zijn. Het gilde van vrijwillige molenaars tracht ook hier zoveel mogelijk stil staande molens in bedrijf te brengen. Van de 5000 in Nederland beschermde boerderijen staan er ca. 640 in Overijssel. De Vereniging Bond Heemschut ont plooit in Overijssel, evenals in andere provincies, vele activiteiten De lezer van dit blad wordt verondersteld deze te ken nen. Enkele recente bezwaarschriften van de Bond betreffen de voorgenomen bouw van een silo in Hasselt en het be stemmingsplan voor de Stationswijk in Zwolle. In Overijssel is géén afdeling van de Stichting Monumentenwacht. Hoewel het provinciaal bestuur reeds in 1973 ui ting gaf aan zijn belangstelling, is tot op heden geen afdeling opgericht. Het genootschap Het Oversticht, opge richt in 1925, stelt zich ten doel het be vorderen en in stand houden van het landschappelijk en stedelijk schoon in de provincie Overijssel. Het genootschap heeft een bureau in Zwolle. In dit bureau zijn de medewerkers van de monumen ten-, de welstands- en de landschaps commissies met de administratie gehuis vest. De monumentencommissie is het adviserend orgaan van het provinciaal

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 43