Overijssel: een goed figuur De vraag was een artikel te schrijven over hetgeen zich op het gebied van de monumentenzorg in Overijssel afspeelt". Hoewel mijn dagelijks werk bestaat uit het mee-zorgen, realiseer je je schrijvend dat zich zoveel afspeelt, dat het nauwelijks - aan allen en alles rechtdoend in de gevraagde 2000 woorden te vangen is. D. Reeskamp Overijssel: 400.000 ha groot, 1.000.000 inwoners. De provincie bestaat uit drie delen: 1. De Noordwesthoek: het merengebied met bijzondere flora en fauna, watersport, massaal toerisme, voormalige Zuiderzeestadjes en ongerept platteland. De Noordwesthoek is aangewezen als proefgebied Nationaal Landschapspark, d.w.z. een gebied, dat bestaat uit natuurterreinen, wateren, cultuurgronden en nederzettingen met een grote rijkdom aan natuurlijke en landschappelijke kwaliteiten en cultuurhistorische waarden. 2. Salland: het westelijk en middengedeelte, van de IJssel - tot de Vechtstreek met monumentrijke steden als Deventer, Kampen en Zwolle. 3. Twente: eslandschappen met vakwerkboerderijen, watermolens, kastelen en de steden Enschede, Almelo en Hengelo. Belangrijke cultuurhistorische gebieden zijn: het Kampereiland, het slagenlandschap rond Staphorst, de waterstreekdorpen in Noordwest-Overijssel, het Reestdal, het Dinkelgebied, het dal van de Mosbeek tot Springendal en het gebied ten zuiden van Goor en Diepenheim. In het algemeen kan men stellen dat in Overijssel een evenwichtig aantal ge bouwen als monument is beschermd. Per 31 december 1977 waren in Nederland 40.845 beschermde monumenten, hier van liggen er 2610 in Overijssel. De grootste aantallen monumenten in deze provincie komen voor in Kampen (485), Deventer (479), Zwolle (371) en Stap horst (328). Zonder het mooier voor te stellen dan het is, kan geconstateerd worden dat Overijssel op het gebied van de zorg voor het historisch milieu een goed figuur slaat. Een actief provinciaal bestuur, vele actieve gemeenten en mo numenten-eigenaren. De uitgaven van de provincie Overijssel stegen van 130.000,- in 1963 tot 3 miljoen in 1976. Sinds 1969 functioneert in Overijssel een subsidieregeling voor landelijke bouw kunst (herstel van rieten daken en kleine restauraties van monumenten). De eige naar ontvangt 75% van de kosten, waar voor op de provinciale en rijksbegroting bedragen zijn gereserveerd. In totaal werd in de afgelopen jaren voor 4 miljoen gulden verwerkt, grotendeels aan rieten daken. Enkele gemeenten (o.a. Diepen veen en Holten) hebben een eigen rege ling voor de reparatie van rieten daken op niet-monumenten. In voorbereiding zijn gemeentelijke regelingen in Bathmen, Hellendoorn, Markelo en IJsselmuiden. In de afgelopen jaren werden vele grote restauraties uitgevoerd, in Deventer: de Bergkerk en het voormalige Buyskens- klooster; in Zwolle: de Peperbus en het Celecomplex; in Kampen: de Buiten kerk, het Linnenweversgilde en de Nieuwe Toren. Maar ook buiten de grote steden werd gerestaureerd: het kas teel Eerde te Ommen, de R.K.-kerken van Ootmarsum en Haaksbergen, de N.H.-kerken van Oldemarkt en Vollen- hove, de havens van Blokzijl en Vollen- hove, dé grachtmuren in Hasselt. Alle Joodse begraafplaatsen zijn in Over ijssel als monument beschermd. De sy nagogen zijn eveneens, voor zover bin nen de normen van de Monumentenwet vallend, beschermd. De bestemming van een synagoge welke aan de eredienst is onttrokken, is echter een probleem. De synagoge in Haaksbergen, een be schermd monument, is gemeente-eigen- dom en helaas zeer verwaarloosd. Het is een typisch voorbeeld van een eenvou dige, kleine synagoge. Het interieur is 91 nog aanwezig. Met relatief geringe kos ten zou deze sjoel gerestaureerd kunnen worden. Het is zelfs waarschijnlijk dat de oorspronkelijke bestemming terug kan komen. Een comité van inwoners heeft een actie ondernomen om tot herstel en behoud te komen. De Liberaal-Joodse Gemeente Twente heeft belangstelling voor deze synagoge. De Bond Heem schut heeft zich met deze waardige ont wikkeling ook al beziggehouden. De toenemende belangstelling voor bouw kundige overblijfselen uit het verleden heeft ook geleid tot extra aandacht voor de monumenten van bedrijf en techniek. Bij het vaststellen van de monumenten lijsten heeft men zich echter beperkt tot objecten van vóór 1850. Wel werden de laatste jaren nieuwere, vooral neo-goti- sche kerken als monument toegevoegd. Ook het Zwolse station, gebouwd in 1863 als Staatsspoorstation klasse I, met de oudst bewaarde overkapping over drie sporen, werd beschermd monu ment. De Stichting Oud Stoomgemaal Mastenbroek heeft in eigendom het in 1856 gebouwde gemaal. In Nederland bestaan slechts drie van dergelijke gema len. Sinds 1976 is zowel het gebouw als het interieur (stoommachine, raderen e.d.) als monument beschermd. Aange zien het gemaal een uniek geheel is en een i HET LINNENWEVERSHUIS IN KAMPEN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 41