In Zuid-Holland: een bijna bovenmenselijke taak 78 Wat oppervlakte aangaatis Zuid-Holland met plm. 2830 km2 de vijfde in de rij van elf Nederlandse provincies. Toch woont hintten de Zuidhollandse provinciegrenzen, zoals die vooralsnog zijn vastgesteld rondom vasteland, eilanden en waarden, zowat een kwart van de totale Nederlandse bevolking. De woondichtheid is veel meer dan 1000 zielen per vierkante kilometer. Dat het begrip RANDSTAD hier een belangrijke factor is, spreekt vanzelf. Een voornaam deel van de provincie is stadsgebied: Rotterdam en de conglomeraties langs Nieuwe Waterweg en grote rivieren, Den Haag met zijn verreikende vangarmen in ruime omgeving, Leiden, Delft, Dordt en de ,drechtsteden" tot en met Gorkum. Wie per trein of auto door Zuid-Holland raast of aandachtig reist, ziet overal torenhuizen verkeersbruggen, lichtmasten en nog veel andere symbolen van wat men ,,de vooruitgang" pleegt te noemen om maar liever niet te spreken van de talloze knekelvelden vanheilige koe"-resten, één en al droefenis. Als er één provincie in ons vaderland is, waar de Bond Heemschut 'een bijna bovenmenselijke taak heeft te vervullen, dan is het wel Zuid-Holland. Dc provinciale commissie van onze Bond mag zich echter gelukkig prijzen, dat zij haar taak (bescherming van schoonheid en waardigheid van landschappelijk en stedelijk erfdeel) kan uitvoeren met me dewerking van een groot aantal bestuur lijke lichamen en in niet geringe mate ook van heel veel particuliere instellingen. Rijk, provincie en gemeenten doen wat zij kunnen (niet altijd, jammer genoeg, ook niet altijd voldoende), maar zonder de hulp van regionale en plaatselijke ver enigingen en genootschappen en landelij ke maatschappijen (stichtingen) als Hen- drick dc Keyser, Dc Hollandsche Molen, de Nederlandse Kastelenstichting - om maar enkele invloedrijke te noemen - zou het er voor onze, in deze vaak erg slordi ge samenleving, slecht uitzien. Een blik op de lijst van samenwerkings verbanden (meer dan 55), die Heemschut alleen al in deze ene provincie onder houdt, is voldoende om te beseffen hoe véél er gebeurt en op hoe verschillende terreinen. We lezen dan dc namen van historische genootschappen, stichtingen en verenigingen tot bescherming van stads- en dorpsgezichten. Het gaat om van alles en nog wat: Leidsc hofjes, Briel- se woonhuizen. Delft binnen dc veste, Alblasserwaardse en Flakkeese molens, oude torens als in Warmond en brokjes stadsmuur in een plantsoen te Schoonho ven enz. Ook is er een coördinatiecom missie Dijkverzwaring - zwaarwegend probleem op de balans van landschapsbe houd en veiligheid. In de periode februari '77 - september '78 behandelde de pro vinciale commissie Zuid-Holland een 70- tal gevallen van allerhande belang: klein en groot; van een koepeltje op de stads muur van Vianen en een ouderwets pers- gasfabriekje aan dc Vliet in Voorburg tot omvangrijke projecten als het Koekamp viaduct te 's-Gravcnhage of de stations uitbreiding in Gouda. Sommige gevallen vergen een nogal langdurige behande ling, die waarlijk niet van een leien dakje loopt. Men spreekt dan van „gevoelige situaties", meestal bij nieuwbouw die af braak of verminking van waardevolle be bouwing vereist. Grote voorzichtigheid moet dan in acht worden genomen, want „ons milieu" is dikwijls even kwetsbaar als een porseleinwinkel. In dc genoemde periode liepen vier ge vallen, waarvoor dc provinciale commis sie zich inspande, op een mislukking uit. Deze gevallen betroffen o.m. aanbouw- plannen bij de Rotterdamse St. Laurens- kerk (kostbare schrijn in een foeilelijke omgeving) en aan het Raam te Gouda (niet te verwarren met de „Goudse gla zen" die onaantastbaar zijn). Hier kreeg Heemschut niet wat het verlangde. Maar goed: daartegenover konden mooie suc cessen worden geboekt, zoals in Leiden, Woerden, het Overschiese Veerhuis, het al genoemde Koekampviaduct in Den Haag, de opruiming van het autokerkhof bij Vianen en het behoud van het zgn. Klooster te Woerden. Verscheidene objecten konden ook weer op de Monu mentenlijst worden geplaatst; altijd een gevoel van wat meer veiligheid voor al-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 28