s n J53 als lid of plaatsvervangend lid in een der vele commissies, waarin Heemschut is vertegenwoordigd, te fungeren. De Provinciale Commissie Noord- Brabant van de Bond Heemschut bestaat slechts uit een tiental personen, hetgeen wel erg afsteekt tegen de uitgebreidheid van onze provincie met haar twee mil joen inwoners en haar vele monu mentwaardige bouwwerken en te bes chermen dorps- en stadsgezichten. De mogelijkheid om als correspondent voor de Bond Heemschut werkzaam te zijn is ruim aanwezig. Het is nog steeds zo, dat niet in alle plaatsen van Noord- Brabant mensen zijn gevonden, die be langrijke zaken doorgeven of als corres pondent optreden. Medewerking spe ciaal uit het stadsgewest Oss en het streekgewest Land van Cuijk zou een evenwichtige spreiding van de aandacht en de werkzaamheden van de Bond Heemschut over de gehele provincie ten goede komen. Wenst u nadere inlichtin gen over het werk als correspondent, dan kunt u hiervoor het beste contact opne men met het secretariaat van de Bond in Amsterdam. Hoe nodig het is, dat allen die voor de doelstelling van de Bond Heemschut voelen, daaraan een positieve bijdrage leveren, moge uit het boven staande duidelijk zijn geworden. Werken voor de Bond Heemschut is een uitda ging. Soms heeft de inspanning die men zich getroost, succes, soms loopt die uit op een grote mislukking. Succes mag niet naar het hoofd stijgen, een misluk- Brabants Dagblad (architect. Jan Stuyt) 77 voor sloping werd behoed. Ondanks on ze bezwaren is de uitbreiding van Anto- niegaarde, een bejaardencentrum gele gen binnen de wallen van 's- Hertogenbosch, met een groot flatge bouw, dat niet past in de schaal van de oude stad, goedgekeurd. Hoewel het ge bouw op de lijst van beschermde monu menten was geplaatst en van belang was voor de geschiedenis van de regionale bouwkunst is, ondanks onze bezwaren, het Posthuis te Hoeven gesloopt. Van de oude Kempische kerktorens werden die van Son en Stiphout gered, terwijl de oude toren van Nederwetten het stadium van een ruïne zeer dicht is genaderd, ter wijl de toren van Lage Mierde dringend K king mag niet frustrerend werken. Het is nodig om te volharden maar daarvoor is niet nodig steeds te slagen. Enige voorbeelden uit de praktijk van de laatste jaren, ter toelichting van het wel en wee van de Bond Heemschut in Noord-Brabant, volgen tot slot. Mede door ons bezwaar is het bestem mingsplan van de binnenstad van Wil lemstad gewijzigd wat betreft de situe ring van een aantal bejaardenwoningen en werd het bestemmingsplan ,,De Stok- hoek" van St. Michielsgestel ingetrok ken; werd een oude windmolen te Oss hersteld en plaatsing van een silo c.a. in het landelijk gebied te Deurne voorko men. In Grave is de bouw van woningen op een bastion tegengehouden, terwijl in 's-Hertogenbosch het gebouw van het behoefte heeft aan onderhoud, dat al vele jaren achterstallig is gebleven. Door een landelijke actie van de Bond Heemschut werd een groot deel van Woudrichem gerestaureerd, terwijl het praktisch inte grale herstel van de vesting Heusden zelfs internationaal belangstelling heeft gekregen. Mr. H. Bergé Voorziter van de Provinciale Commissie Noord-Brabant.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 25