In Noord-Brabant: op weg naar samenspel en samenwerking 74 geland bij de ruimtelijke ordening. Met de voortschrijdende wetgeving werd hoe langer hoe meer regulerende invloed aan de overheid toegekend op de ontwikke lingen t.a.v. het bouwen en het gebruik van de ruimte in het algemeen. In samen spel tussen gemeentelijke, provinciale en rijksoverheid wordt deze ruimte bewaakt en de ontwikkelingen geleid. In het kader van het goedkeuringsrecht op de gemeentelijke bestemmingsplan nen door het provinciaal bestuur bijv. worden doorgaans opmerkingen en di rectieven gegeven, waarin vele en velerlei inzichten van de het provinciaal bestuur bij zijn taak t.a.v. de ruimtelijke ordening assisterende instanties, doorklinken. De ze zijn van gunstige invloed op een zorg vuldige omgang met de ruimte. Ook aan provinciale structuurplannen en straks aan het streekplan zullen tal van indicaties kunnen worden ontleend. Meer dan in het verleden wel eens ge beurde, wordt thans aandacht gegeven aan bebouwings- en verkavelingspatro nen, aan weg- en waterbeloop, aan dijk- systenien, aan voet-, kerk- en binnenpa den, kortom aan alle karakteristieke ele menten van het landschapsbeeld. Onze voorouders lieten ons veel na aan dorps-, stads- en landschapsschoon, doch niet steeds werd door de erfgena men omzichtig met dit kostelijk erfgoed omgesprongen. Voorzichtigheid en uiterste deskundigheid en vastberaden bestuur t.a.v. ons leefmilieu, zowel ge bouwd als ongebouwd, is dringend geboden. Uiteraard zullen veranderingen daarin niet steeds achterwege kunnen en mogen blijven. Het overgeleverde erfgoed echter is sterk bepalend voor de gevoels- cn schoonheidswaarde van ons leefmi lieu. Een nauwkeurige weging van be langen dient dan oók aan een voorgeno men ingreep in het bestaande bestel voor af te gaan. Het is te hopen, dat de belangwekkende uitspraak: ,,De liefde voor eigen landschaps-, dorps- en stedeschoon is een ieder aangeboren", tot gelding komt en dat aanslagen op ons aller dierbaar heem in de toekomst zoveel mogelijk zullen worden voorkomen. Wie vanuit Vught de stad 's-Hertogenbosch nadert, moet wel ziende blind zijn als hij niet getroffen wordt door de aanblik die de stad dan biedt. Hoog boven de wallen, die loodrecht oprijzeti uit het vlakke polderland, verheft zich de oude vesting met één machtig, alles beheersend silhouet daarboven - de kathedraal." Dit citaat is te vinden in een provinciale uitgave van de Raad van Overleg inzake de schoonheid van stad en land in de provincie Noord-Brabant van 1953. In 1961 had diezelfde provinciale overheid het onzalige plan opgevat een hieuw provinciehuis van 100 m hoogte te bouwen aan de Zuidwal te 's-Hertogenboschvóór de St.Jan vanuit Vught gezien. Hierdoor zou van het silhouet, dat tot een der mooiste stedelijke panorama's van Nederland wordt gerekend, niet veel meer overblijvenDe overheid miste in die tijd hlijkbaar ieder respect voor hetgeen tot de wezenlijke middeleeuwse structuur van de hoofdstad van Noord-Brabant behoort en ontbeerde al evenzeer waardering voor de architectonische monumenten. Allerwegen is toen verzet gerezen en het plan is niet doorgegaanHet provinciehuis werd buiten de wallen van de oude stad gebouwd en het zicht op de St.Jan vanuit de polder ten zuiden van de stad is bewaard gebleven. Dit alles behoort alweer tot het verleden en dient nu slechts als voorbeeld hoe par ticulieren invloed kunnen uitoefenen op overheidsbeslissingen. Dit waken voor de schoonheid van stad en land is een nimmer aflatende activiteit van de Bond Heemschut. Door lid te worden van de Bond steunt men activiteiten, die abso luut noodzakelijk zijn en die achterwege zouden blijven als in uw omgeving geen alerte en actieve leden van de Bond Heemschut aanwezig waren. Hoewel in de zestiger jaren een kentering ten goede is gekomen in de wijze waarop over ste- debouwkundigc projecten wordt ge dacht en vorm gegeven, is er nog steeds een zéér dringende behoefte aan een krachtige Bond Heemschut. In onze pro vincie zijn vele kastelen, kerken, kloos ters, huizen en boerderijen die vaak hun middeleeuwse afkomst laten blijken door structuur en vorm, maar er zijn ook waardevolle bouwwerken uit een meer nabij verleden ten behoeve van industrie, handel, ambacht of landbouw tot stand gebracht, zoals fabrieken, kanalen, werk plaatsen, stoomgemalen en molens. Hier staat helaas tegenover dat nieuwe maar saaie woonwijken zijn verrezen in en bij onze dorpen en steden. In het landschap zijn grote betonnen autowegen aange legd en de ruilverkavelingen hebben de oude weggetjes met karresporen vervan gen door asfaltwegen en de voor Brabant zo typerende hoekjes met bosjes en plek jes bomen uit de weidelandschappen la ten verdwijnen. Wanneer wij onze iden-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 22