F: numcntcnzorg. In die jaren droeg zij door het toekennen van subsidie bij tot het herstel van de torens te Nes en Hol- lum, beide op Ameland. In de eerste helft van deze eeuw subsidieerde de provincie op bescheiden schaal de restauratie van de waterpoorten in Sloten (1917), de Ned.. Herv. kerk met toren te Oldebcrkoop (1928) en de restauratie van het stadhuis te Dokkum (1937). Na de tweede wereldoorlog werden op provinciaal niveau de bemoeienissen met de monumentenzorg uitgebreid door o.a. de instelling van een molencommis sie in 1946 en een adviescommissie inzake de monumentenzorg in 1948. Deze com missies zijn sinds kort opgeheven, omdat de provinciale overheid de laatste tijd het cultuurhistorische kwaliteiten van dor pen en steden. In 1976 stelde G.S. een Projectgroep Mo numentenzorg in. Dit initiatief mag wor den gezien als een gevolg van de invloed rijke werking van het „Monumenten jaar" 1975 en daarmee verband houdende publikaties, t.w. het onder auspiciën van de Provinciale Commissie M 75 ver schenen plaatwerk „Friesland Monu mentaal", een uitgave van Fryske Akade- my en Fries Genootschap gezamenlijk, alsmede het door het Fries Genootschap uitgebrachte rapport over de bescher ming van het karakteristieke uiterlijk van stad en dorp: „Om het gezicht van Friesland". De projectgroep Monumentenzorg sig naleert als een van de belangrijkste knel punten bij de zorg voor de monumenten: het ontbreken van een grondige inventa risatie en documentatie, waardoor het bezwaarlijk is urgenties te bepalen en prioriteiten te stellen. Nog te vaak wordt namelijk gerestaureerd zonder vooraf gaand onderzoek van het project, waar door opdrachtgevers en subsidienten dikwijls geconfronteerd worden met for se begrotingsoverschrijdingen en hoge aanvullende subsidieverzoeken. De pro jectgroep acht het voorts van belang te kunnen komen tot een financiële toetsing van restauratiebegroting en een nauwge zette controle tijdens de restauratie. De mankracht voor de uitvoering van deze taken is thans nog niet aanwezig, maar in de opzet van een provinciaal monumen tenbureau met de oprichting waarvan in middels een begin is gemaakt, zal hierin worden voorzien. Niet alleen de provincie, maar ook de Friese gemeenten zijn actief op het gebied van de monumentenzorg. Enkele van die gemeenten hebben het initiatief genomen tot aanvulling van de rijksmonumenten lijst. Leeuwarden liet in 1973 een zo uitputtend mogelijke inventarisatie..." maken van waardevolle architectuur- objecten in de gemeente, met name van na 1850 gebouwde objecten in de binnen stad. Deze lijst van de zg. „jonge monu menten" omvat ruim honderd gebou wen, die de gemeente alsnog een plaats op de rijkslijst waard acht. Bij de ge meente wordt reeds nu op grond van de lijst rekening gehouden bij de beoorde ling van aanvragen om een vergunning tot verbouw of sloop, waarbij een eigen „Stimuleringsfonds", waaruit beschei den'subsidies kunnen worden verleend, van gunstige invloed kan zijn. In Friesland zijn voor 22 plaatsen stads- resp. dorpsgezichten vastgesteld of is de procedure daarvoor in gang gezet. Nog eens elf gemeenten hebben hierin aanlei ding gevonden om gedocumenteerde verzoeken te doen tot aanwijzing van be schermd stads- en dorpsgezicht. Het be leid in de gemeenten wordt langzamer hand meer gericht op behoud van histori sche leefmilieus dan op de instandhou ding van individuele monumenten. In verschillende gemeenten gaat men over tot het instellen van werk- of stuurgroe- beleid van C.R.M. op de voet volgt. Friesland was de eerste provincie, waar een Molen verordening (1955) en een Monumentenverordening (1957) in wer king traden. In beide verordeningen was een onderhoudsplicht opgenomen, die echter moest vervallen, toen in 1961 de Monumentenwet van kracht werd, in welke wet geen plicht tot onderhoud is opgenomen. Tot 1970 heeft de provincie geen actief gericht beleid t.a. v. de monumentenzorg kunnen verwezenlijken, hoewel de be hoefte daaraan toch wel aanwezig was. Na 1970 wordt de aandacht, gestimu leerd door de desbetreffende bepaling in de Monumentenwet nopens het be schermd stads- en dorpsgezicht meer ge richt op specifiek stedebouwkundige en 2 Km

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 18