Elf provincies De lezers, die geregeld van de inhoud van ons tijdschrift kennis nemen, zullen misschien verbaasd zijn over dit „gewichtige"'nummer. Inderdaad is de omvang van deze aflevering van ons tijdschrift - het officieel orgaan van de Bond Heemschut - veel groter dan normaal. De verklaring hiervoor is, dat de Bond Heemschut (opgericht in 1911) voor een redelijk goede uitoefening van zijn taak meer leden nodig heeft. Uit hun contributiebijdragen moeten de vele activiteiten van onze bond worden gefinancierd. Dit extra dikke nummer van ons tijdschrift is dan ook niet enkel een „service" aan onze geregelde lezers, maar het richt zich speciaal tot die brede kring van belangstellenden in de monumentenbescherming, die tot nu toe nog niet tot onze bond zijn toegetreden. Wij hopen oprecht, dat de niet-leden van Heemschut, die dit bijzondere nummer onder ogen krijgen, er aanleiding in zullen vinden zich als lid van de bond op te geven. Iedereen, waar hij ook woont of werkt, zal in dit nummer iets van het provinciale „eigen" aantreffen. Velen zullen iets tegenkomen van hun stad of dorp. Nederland heeft meer dan 40.000 monu menten, die krachtens de Monumenten wet zijn beschermd. En jaarlijks komen er enige honderden beschermde monu menten bij. Uit de bijdragen uit de elf provincies zal men zien, dat het bij het behoud van wat formeel ons „archi- tectonisch-cultureel erfgoed" wordt ge noemd, niet enkel gaat om oude kerken, pakhuizen (uit de tijd van de Oost- en West-Indische Compagnieën), om oude boerderijen en grachtenhuizen, molens en kastelenmaar ook om het behoud van oude vestingwerken, buiten bedrijf ge raakte karakteristieke fabrieken, water torens, vuurtorens, oude sluizen, brug gen, enz. enz. Het gaat óók om de be scherming van hele stads- en dorpsge zichten, vaak met historische betekenis en waar van verkrotting sprake is en stadsvernieuwing wordt gepleegd. Voor al die zaken heeft de Bond Heem schut aandacht en in gevallen, waar het naar onze mening mis dreigt te gaan, treedt de bond waarschuwend èn advise rend op. Dat geldt óók bij het vaststellen van uitbreidings- en bestemmingsplan nen. Om kort te gaan, de staf van de Bond Heemschut heeft de handen vol aan wat bij velen bekend is als „monumen tenbescherming". Daarbij verliest Heemschut ook de betekenis van het zo ongeschonden mogelijk houden van het landschap bepaald niet uit het oog. Samengevat: de Bond Heemschut voert actie voor het behoud en het herstel van de historische monumenten in ons land. Als nationale vereniging werkt de Bond Heemschut in noodzakelijk geachte ge vallen samen met gelijkgezinde organisa ties. Een aantal van die organisaties, zoals de vereniging „De Hollandsche Molen", de Nederlandse Kastelenstichting, de stichting Menno van Coehoom, de vere niging „Hendrick de Keyser" en de ANWB zijn in het Algemeen Bestuur van de Bond Heemschut vertegenwoor digd. Met een organisatie als de Vereni ging tot behoud van Natuurmonumen ten in Nederland wordt, zo nodig, even eens samengewerkt. De neerslag van dit alles kan men in dit speciale nummer van ons tijdschrift aantreffen. In de artikelen over de elf provincies ge ven de auteurs ieder hun eigen visie, dik wijls op streekeigen problemen. Hoewel ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is, kan men niettemin in elke bijdrage één bepaalde klank beluisteren: de liefde voor het monument, voor het landschap, waarover de Bond Heemschut als lande lijke organisatie zijn wakend oog laat gaan. We zijn alle auteurs erkentelijk voor hun bijdrage, en in het bijzonder de heer H. J. L. Vonhoff, die als voorzitter van de stichting Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming NCM, be reid was de inleiding voor dit nummer te schrijven. Het Prins Bernhard Fonds zijn we dank baar voor de financiële bijdrage in de tot standkoming van dit nummer, dat in de ze vorm zonder die steun moeilijk reali seerbaar zou zijn geweest. Twee in dit nummer voorkomende kaar ten maken het u mogelijk zich als lid aan te melden of, voor leden, nieuwe leden op te geven. Het secretariaat van onze Bond hoopt overstroomd te worden met aanmeldingen van deze aard. Ons ledental moet fors omhoog. Stad en land worden in toenemende mate be dreigd. De Bond Heemschut doet er wat aan. G. K. J. M. Hamm, voorzitter Bond Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 16