A* De rol van Heemschut Heemschut Jaargang 56 no. 4/5 april/mei 1979 Maandblad van de Bond Heemschut Opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen HEEMSCHUT verschijnt 10 keer per jaar Alle correspondentie betreffende de redactie van het tijdschrift: Secretariaat van de Bond Heemschut Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 1012 PV Amsterdam Postbus 10525 1001 EM Amsterdam Postgiro 124326 Tel. (020)22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip Postbus 1198 1000 BD Amsterdam Tel. (020) 22 97 21 BOND HEEMSCHUT Lidmaatschap per jaar: individuele leden 40, mogelijkheid van reductie voor 65+ en 25- 20, donateurs niet-indiv. leden 55, losse nummers (incl. porto)/ 3,70 Uit de inhoud: 68 Introductie van de voorzitter van de bond Heemschut, G. K. J. M. Hamm 69-114 De elf provincies en hun monumentenzorgen 96-99 Enige problemen bij de bebouwing in een historische omgeving 115 Een zeldzaam winkelinterieur 117 Kijken naar monumenten 118 Op de lijst 120 Heemschut in actie 122 Nederland restaureert 125 Boekennieuws 127 Drie bruggen-schoonheid Foto omslag: Toegang tot een monument: het Slot van Zeist. foto: Hanneke Kortlandt, Zeist. Monumentenzorgers weten dat de zorg voor ons bouwkundig erfgoed dag aan dag onze volledige aandacht opeist. De dag nadat een restauratie is voltooid en wij met elkaar verheugd zijn over datge ne wat behouden bleef, begint de aantas ting door weer, wind en soms de samen leving. De verdediging van onze monu menten is daarom een taak die nimmer eindigt. Dat betekent overigens aller minst een hopeloze of uitzichtsloze zaak. Want elk herstel hoe tijdelijk ook, omdat de zorg daarna weer moet aanvangen, manifesteert zich door het tonen van ou de, herkregen schoonheid. De monu mentenzorg in ons land is een zaak waar in de individuele inspanning van de parti culier volstrekt onontbeerlijk is. Hoewel wij ons vaak gelukkig kunnen prijzen met een zeer actieve politiek van rijk, gemeente en provincie, moeten wij toch constateren dat de levenwekkende kracht van al die activiteiten berust bij diegenen die zich met grote inzet willen inspannen voor de bescherming van onze monumenten. Allen die in de monumenten-wereld geen onbekenden zijn kennen daarvan vele voorbeelden. Zo ontstaat door die inspan ning geleidelijk aan het meest gedemocratiseerde culturele bezit dat wij kennen. Immers, het monument heeft iedereen en altijd wat te zeggen. Het staat te kijk voor elke voorbijganger. Het zal zaak zijn om dat monumentenbezit in stand te houden. De vereniging Heemschut speelt daarbij van het begin af aan een belangrijke en veelzijdige rol. Of dat zo zal blijven, hangt af van de steun die u bereid bent aan Heemschut te geven. De steun die u geeft, ontvangt u in andere vorm ruimschoots terug. Want wie zich met monumenten bezighoudt zal enthousiast doen, omdat datgene waarmee hij bezig is, hem de wegen opent naar een geweldige vorm van schoonheidsbekoring. Wie niet aan de monumenten meebouwt, wie niet meehelpt ons monumentenbestand in stand te houden, zal zichzelf veel ontzeggen. Ook onze samenleving heeft behoefte aan een bouwkundig beeld dat het gevoel van thuishoren en vertrouwd zijn versterkt. In die zin is monumentenbescherming een zaak die allen aangaat. De vereniging Heemschut doet nu een beroep op u om u te vragen mee te helpen aan deze belangrijke culturele taak. Een taak waarvan u bij de vervulling ervan niet alleen de tekens opgericht zult zien, maar die een keten van geslachten in staat zal stellen van het resultaat te profiteren. Op u komt het aan! Sluit u aan! H. J. L. Vonhoff Voorzitter van de Stichting Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming NCM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 15