heemschut .H Een sprankje hoop Schoon rivierenland Jaargang 56 no. 3 maart 1979 Maandblad van de Bond Heemschut Opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen HEEMSCHUT verschijnt 10 keer per jaar Alle correspondentie betreffende de redactie van het tijdschrift: Secretariaat van de Bond Heemschut Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 1012 PV Amsterdam Postbus 10525 1001 EM Amsterdam Postgiro 124326 Tel. (020)22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip Postbus 1198 1000 BD Amsterdam Tel. (020) 22 97 21 BOND HEEMSCHUT Lidmaatschap per jaar: individuele leden 40, mogelijkheid van reductie voor 65+ en 25- 20, donateurs niet-indiv. leden 55, losse nummers (incl. porto)/ 3,70 Uit de inhoud; 47 De gouden Reael 48 Moderne architectuur in Nederland 49 Activiteiten voor Heemschut-leden 53 Kijken naar monumenten 54 Uw aandacht voor... 56 Leidse Universiteit 61 Een voorzichtige opknapbeurt 65 Heemschut in actie Foto omslag: De Doelenpoort, die bij de bouwplannen van de Rijksuniversiteit te Leiden zal worden gespaard, foto: Cor van Wanrooy, Leiden Snelle besluitvorming is in ons land langzamerhand een zeldzaam verschijnsel. Soms. 46 wordt hierover geklaagd en in bepaalde gevallen terecht. Het kan immers niet worden ontkend, dat het uitstellen van een beslissing veel, ja zelfs heel veel geld kan kosten. Materialistisch geredeneerd? Zeker. Toch kan vertragende werking van de beslis singsprocedure ook voordelen hebben, niet zozeer in concrete zin als wel in meer abstracte betekenis. Het is vooral de overheid, die vaak met deze problematiek te kampen heeft. In ons democratisch bestel werkt de stem van de burger menigmaal vertragend. Terecht wordt dit door de overheid wel eens als hinderlijk ondervonden. Maar vaak blijkt inspraak zeer nuttig te zijn. Zoals dezer dagen in het geval van de vaststelling van het tracé van de zgn. Almere-spoorlijn. Men kent de zaak. Er kon uit vier mogelijkhe den een keus worden gemaakt. De slechtst denkbare oplossing-in de ogen van o.a. de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten èn de Bond Heemschut - werd gekozen, nl. het tracé dwars door de Keverdijkse polder. Dank zij de Tweede Kamer, die zich door de natuurbeschermers goed op de hoogte had laten stellen, is de regeringsbeslissing opgeschort. De verantwoordelijke minister gaat eerst nog eens praten. Misschien wordt de Nieuwe Keverdijkse Polder die als bufferzone voor het Naardermeer fungeert, gespaard. Er is nog een sprankje hoop. In Gelderland is een goed initiatief genomen. Dit voorjaar start er een grootscheepse schoonmaakactie langs de Gelderse rivieren. In de loop van enkele maanden moet de actie „Schoon rivierenland" tot resultaat hebben, dat alle rommel langs dijken en in uiterwaarden zal zijn verdwenen. Er zal ook aandacht worden geschonken aan beken en ander „levend water". We kunnen ons over deze schoonmaakbeurt alleen maar in hoge mate verheugen. Het is iedere natuurliefhebber en bewonderaar van ons rivier landschap telkenmale een doorn in het oog als hij moet constateren hoe verregaand vervuild ons land er op vele plaatsen bij ligt. De lieflijkste natuurgebieden worden door ongelofelijke hoeveelheden „troep" verstoord. Dat er langzamerhand hier en daar iets tegen al die vervuiling wordt ondernomen, kunnen we alleen maar toejuichen. Het deed ons al goed, dat we hier en daar instemming kregen betreffende onze klacht in het januari-nummer over de tekst schrijverij op monumenten e.d. Mogelijk zal de Gelderse schoonmaakactie ook andere provincies aanspreken. We hopen zelfs dat het Gelderse voorbeeld zal worden gevolgd, 'want de vervuiling van het landschap beperkt zich helaas niet alleen tot Gelderland. De aloude ANWB-aanmaning: „Laat niet als dank voor 't aangenaam verpozen, de eigenaar van het bos de schillen en de dozen" is nog altijd noodzakelijk, zelfs in sterkere mate dan in de tijd toen de ANWB die leus aanhief. Intussen beperkt de vervuiling zich niet tot de boorden van onze rivieren en beken. We zagen dezer dagen in een dagblad een foto van een stuk kaalslag in de een of andere stad. Autowrakken en oud meubilair lagen er enige meters hoog: een vuilnisbelt middenin een woonomgeving. Dat de plaatselijke overheid daartegen geen maatregelen treft, wekt verbazing èn wrevel. Ook onafgeschermde autokerkhoven berokkenen het landschap schade. En ergernis wekt vaak eveneens de aanblik van de grond langs onze spoorbanen. Ook daar ziet men soms een onbeschrijfelijke „troep". Heemschut stelt zich nu voor na te gaan welke instantie deze vervuiling kan verbieden, want nodig, dringend nodig, is dat wel. De vervuiling van ons landschap is een zorgelijke zaak. v.d.W

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 9