Een voorzichtige opknapbeurt Bewonderaars van historische kerkge bouwen gaan wat de Bossche Sint-Jans basiliek betreft troosteloze jaren tege moet. Voor ten minste drie jaren zullen het schip van de kerk en de belendende zijbeuken door een beplanking met spaanplaat aan het oog worden onttrok ken om er ongestoord te kunnen restau reren. Restaureren? Het mag gemaks halve zo genoemd worden. Het is zeker een goed woord voor wat er met het orgel, de kansel en het kerkmeubilair te gebeuren staat. Maar als het gaat om de binnenkant van het kerkgebouw spreken de deskundigen liever van een voorzich tige opknapbeurt; van een terugroepen van al het schoons dat in de loop der tijden onder kalk- en roetlagen aan het oog onttrokken is en van een harmoni sche aanpassing van die interieurfrag menten, waar dit schoons in een restaura tieperiode met andere opvattingen of als gevolg van reparaties definitief verdwe nen is. Wanneer over driejaar van schip en zijbeuken weer te genieten valt, zullen evenwel de dwarsbeuken en tenslotte het hoogkoor achter de planken verdwijnen. Men verwacht, dat pas in 1985 de basiliek weer in heel haar glorie te zien zal zijn - en dit valt mooi samen met het acht- DE SINT-JANSBASILIEK IN DEN BOSCH IN DE STEIGERS honderdjarig bestaan van de Brabantse hoofdstad. De kerk zal in deze periode evenwel nooit geheel gesloten zijn. Monumentenzorg, kerkbestuur en geestelijkheid hebben van meet af aan op het standpunt gestaan dat de Sintjan, die een van de weinige histori sche kerken is waar eredienst en volksde votie nog volledig aanwezig zijn en die jaarlijks zo tegen de achthonderdduizend bezoekers trekt, in de restauratieperiode

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 25