Uw aandacht voor. Kijken naar monumenten in Nederland 53 Onder auspiciën van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg verschijnt begin april a.s. een „monumentaal" boek onder de titel „Kijken naar mo numenten in Nederland", een uitgave van Bosch en Keuning NV. Het kij ken naar de bijzonder fraaie foto's confronteert ons weer eens met het vele schoons, dat ons land, ondanks sloop in het verleden, gelukkig nog altijd biedt. Wij zijn ervan overtuigd dat het een boek is dat eigenlijk in geen boekenkast van hen, die belangstel ling voor ons stedelijk en dorps- schoon hebben, mag ontbreken. Het boek is in zeven hoofdstukken verdeeld en geeft in compacte vorm deskundige informatie over het ont staan van steden en dorpen, over his torische architectuur, over de ver schillende molen- en boerderijenty pen, over kerken, kastelen, buiten plaatsen en monumenten van bedrijf en techniek. Wie de eerder door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg verspreide vouwbladen in zijn bezit heeft, of die althans heeft ingezien, kan zich een voorstelling vormen van de inhoud van dit boek, dat heel wel als gids is te gebruiken en voor de schooljeugd bij het schrijven van scripties als informa tiebron een „knaller" zal blijken te zijn. De leden worden dan ook in de gele genheid gesteld het boek tegen geredu ceerde prijs te verwerven. Het boek zal bij de boekhandel voor 19,50 te koop zijn, maar voor leden van Heemschut geldt een prijs van 16,50 (inclusief portokosten). Men kan het boek bij ons bestellen door het overmaken van een bedrag van f 16,50 op postgiro rekening 124326 ten name van de Bond Heemschut, Amsterdam, onder vermel ding van ,,Monumentenboek". Hoe eerder u het monumentenboek, (144 pag., waarvan 32 in kleur, met ruim 300 foto's) bij ons bestelt, hoe eerder u het in uw bezit zult hebben. Een andere wijze om het boek in uw boe kenkast te krijgen, is het stellen van een daad: U brengt bij het secretariaat twee nieuwe leden aan, Heemschut stuurt uals dank het boek t.z.t. gratis toe. In Groningen (stad) ondervindt het plan tot restauratie en modernisering van de schouwburg nog steeds vertraging (men zie het nr. van juli-augustus 1978). Het actie-comité (van omwonenden) blijft zich verzetten tegen de hoogte van de ontworpen toneeltoren. De hoogte zou tot 25 m beperkt kunnen blijven. Dat is dan gerekend vanaf de tegenwoordige noklijn zes erbij. Volgens de deskundi gen is dat de minimum maat, anders kun je niet van een volwaardige schouwburg spreken. Volgens de actiegroep tast de geplande hoogte de woonomgeving aan. Men is dan ook bij het gemeentebestuur in verweer gekomen en men heeft al meegedeeld dat, als de gemeente haar plan wil doorzetten, men bij de Kroon in beroep zal gaan. Voor het toneelleven van Groningen is dat geen prettig voor uitzicht, mede in aanmerking nemende de moeilijkheden die inmiddels bij de Noordelijke toneelgroep zijn gerezen. Uit. 1977 had volgens de CBS-statistiek Nederland in totaal 40.845 beschermde monumenten, waarvan 28.385 gebouwen en woonhuizen en 5.057 boerderijen en andere agrarische gebouwen. Het aantal beschermde molens bedroeg uit. 1977: 1048. Eenjaar eerder lag het totale aantal beschermde monumenten ca. 400 lager. Eind 1977 waren er dertig gemeenten met meer dan 200 beschermde monu menten. Amsterdam ging (en gaat) aan de top met 6794. De rij van dertig ge meenten wordt gesloten door Vlissingen dat juist de 200 is gepasseerd. Uit. 1977 waren er in totaal 142 beschermde stads en dorpsgezichten. In het kader van de werkloosheidsbestrijding waren in 1975 en 1976 421 restauraties gereedgekomen. In 1976 werd nog eens met 86 objecten begonnen, die in 1977 gereedkwamen. In 1977 werd met87 objecten begonnen, die in 1978 gereedkwamen. De kerkvoogdij van Oudshoorn heeft on langs bericht ontvangen, dat verlening van rijkssubsidie voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk door CRM in posi tieve overweging is genomen. De kerk werd tussen 1663 en 1665 gebouwd, waarschijnlijk door Daniël Stalpaert, op aanstichten en met steun van de am bachtsheer Cornelis de Vlaming, bur gemeester van Amsterdam. De kerk is

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 16