Activiteiten voor Heemschutleden Rectificatie Een wandeling naar en over het plateau van Margraten Zwerftochten door oude steden Verzamelbanden met behulp van de folder „Langs kromme karresporen". Dit is een samenwerkingsproject van de Bond Heemschut, de Milieu federatie Limburg, het Recreatie schap Heuvelland Zuid-Limburg, de Stichting Het Limburgs Landschap en de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten. Startpunt van de wandeling is het NS-station Houthem-St.Gerlach. De route voert langs holle wegen, boomgaarden, stukjes bos, dorpen, boerderijen, kruisbeelden, mergel- wanden, de Van Tienhovenmolen en natuurlijk over het Plateau van Margraten. Nog steeds dreigt het Plateau op massale wijze te worden afgegraven, tot veertig meter diep en over een oppervlakte van meer dan 400 ha. Als dat zou gebeuren blijft niet veel meer dan een enorm gat over, een in letterlijke betekenis uitgemergeld landschap. Voor de deelnemers betaat de mo gelijkheid om gebruik te maken van een aantrekkelijke reductie van de Nederlandse Spoorwegen: u kunt volstaan met het kopen van een treinkaartje enkele reis naar Houthem- St. Gerlach tegen het normale tarief; het enkele-reiskaartje is dan geldig als dagretour. Hoe u van dit voordeeltarief, dat geldt van 1 mei t/m 31 dec. 1979, gebruik kunt maken staat uitvoerig in de folder aangegeven. Deze in de loop van april te verschijnen folder met een beschrijving van de route en andere wetenswaardigheden kunt u aanvragen bij het secretariaat van Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam, tel.: 020- - 22 52 92. Het verschijnen van het boek „Kijken naar monumenten in Nederland" uit gegeven onder auspiciën van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, geeft ons aanleiding u te wijzen op de mogelijkheid die de Neder landse Spoorwegen u biedt tot het maken van zwerftochten door een 34-tal oude steden. Op de stations van de desbetreffende steden is een zgn. attractiekaartje ver krijgbaar, dat recht geeft op een rou tebeschrijving voor de stadswande ling en in een groot aantal gevallen ook op een eenvoudige lunch in de stationsrestauratie. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij u naar de speciale folder van NS, die u in dit nummer van Heem schut aantreft en die tevens begin april aan de stationsloketten gratis ver krijgbaar zal zijn. Het gaan kijken naar monumenten in natura, een culturele vorm van toe risme, met als leidraad het bovenge noemde boek en de NS-folder, wordt aan de leden van de Bond Heemschut warm aanbevolen: een boeiend avon tuur, dat tot verrassende ontdekkin gen kan leiden. In het artikeltje over Everwijnsgoed 52 (febr.nr. '79) is een aantal storende fou ten geslopen. In de eerste plaats werd de naam verkeerd vermeld. Het gaat om Everwijnsgoed. Voorts werd de stich ting voor 50.000 eigenaresse van de boerderij. Er zal voor 650.000 worden gerestaureerd. Voorz. van de stichting is mevr. ir. R. E. van Dorp. Het slot van het artikel moet luiden: Het Rijk heeft inmiddels, evenals de provin cie, een restauratiesubsidie toegezegd. Er zal echter nog veel geld op tafel moeten komen, hetzij als gift, hetzij als laagren tende lening. Voor wie daaraan wil meewerken, het adres van de stichting Everwijnsgoed is: Bennekonrseweg 160, 6871 KJ Renkum. Het plan is van de boerderij een zgn. leerboerderij te ma ken, deze gedeeltelijk voor bewoning te bestemmen en er o.m. een bakkerij en een kaasmakerij in te vestigen. Voor de verwezenlijking van haar plannen heeft de stichting de hulp van onze Bond Heemschut ingeroepen. Ook het artikel over Welstandstoezicht juridisch bezien (bid. 24 van het febru- ari-nr.) bevatte een. fout, die verbetering behoeft. In de 19e regel van boven leze men: Een weigering zonder advies van de Welstandscommissie. er stond „on der". Nu u in het bezit bent gesteld van de Jaarindex willen wij u herinneren aan de mogelijkheid om verzamelbanden aan te schaffen voor het opbergen van de jaar gangen van Heemschut. Deze naaldbanden, voorzien van boek- bindersspelden, bieden het voordeel dat u de nummers zelfs kunt „inbinden". De banden kunnen worden besteld bij ons secretariaat door 12,50 per stuk incl. verzendkosten over te maken op ons gironummer 124326 onder vermelding van „Verzamelband" (2 banden 23,50, 3 banden 33,25 etc.). U kunt de banden ook aan ons secretari aat (Nieuwezijds Kolk 28, Amsterdam) afhalen tegen betaling van 9,75 per stuk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 15