Uw aandacht voor (begin vorige eeuw) en nog weer later bood de begane grond stalling aan de wagens van Gemeentereiniging, brand weer en politie. In de bovenzalen gaf de muziekschool les. Bij de restauratie van dit noordelijke deel tussen 1975 en 1978 werden enkele aansluitende panden aan de Noordenbergstraat betrokken, pan den die ten dele nog uit de Middeleeuwen stammen. In dit noordelijk deel is thans de Stads- of Athenaeumbibliotheek ge vestigd, een oude instelling in een histo rische omgeving. HET VOORMALIGE BUISKENSKLOOSTER IN DEVENTER; THANS STADS- OF ATHENAEUMBIBLIOTHEEK. NA RESTAURATIE Aan prof. dr. L. J. Pons is eervol ont slag verleend als lid van de Monumen- tenraad. In zijn plaats is benoemd dr. W. Roeleveld, lector geologie aan de univer siteit van Amsterdam, wonende te Ab coude. Verschenen is het jaarverslag over 1977 van het Rijksinstituut voor Natuur beheer, waaruit o.a. blijkt, dat deze in stelling in datjaar o.m. geadviseerd heeft over het toekomstige nationaal land schapspark Mergelland, over de gevol gen van de voorgenomen duinverster king op Ameland, over mogelijke effec ten op gevoelige organismen van plaat sing van een vuilverbrandingsoven op Vlieland en over de ecologische ge volgen van geprojecteerde bruggen in de Maaskruising van rijksweg 77 bij Box meer. Waddenzee, de Eems, de Dollard, de Oosterschelde en de Westerschelde waren andere onderwerpen voor onder zoek en advies. Aspecten van internatio nale natuurbescherming vragen steeds meer aandacht van het instituut. In het hart van Blaricum d.w.z. in het beschermd dorpsgezicht, is voor houtin dustrie Fecken B.V. een nieuw bedrijfs pand gebouwd naar een ontwerp van architect J. Juffer. Het pand is opgetrok ken in boerenstijl en om nog beter in de agrarische omgeving te passen zijn alle buitenmuren met houten delen bekleed. De provinciale commissie Groningen van Heemschut heeft er in een brief aan Ged. Staten van die provincie op aange drongen de instelling van een depot van (oude) bouwmaterialen te bespoedigen. Steeds weer blijkt hoe moeilijk het is om bij restauratiewerken de beschikking te krijgen over bijpassende materialen en waardevolle bouwfragmenten. Bij sloop gaan die nog veel te veel verloren. Het ministerie van CRM heeft een publicatie in het licht gegeven, bevat tende de Nederlandse vertaling van de in 1976 in Nairobi aangenomen „Aanbeve ling betreffende de bescherming van his torische objecten en hun rol in de heden daagse samenleving." Hoewel het aantal eigenaars, dat een aanvraag voor subsidie heeft ingediend verleden jaar gelijk is gebleven - 420 - is het aantal in Amsterdam gereedgeko men restauraties van monumenten ge daald; het waren er 126 tegen 206 in 1977 en 228 in 1976. De daling valt, volgens het gem. voorlichtingsbureau toe te 40 schrijven aan twee oorzaken: 1. op de rijksbegroting zijn onvoldoende midde len opgenomen; 2. de procedures voor het aanvragen van subsidie werken ver tragend. Dit laatste geldt voor die geval len waarbij sprake is van een gecombi neerde subsidie van Volkshuisvesting en CRM. De werkgroep Natuur en Milieu Mierlo blijft zich met alle oirbare midde len verzetten tegen verdere aantasting van het onvervangbare natuurgebied Sang. Het bestemmingsplan Neerakkers wordt als een bedreiging gevoeld. De stichting Natuur en Milieu, waarin ook de Bond Heemschut verte genwoordigd is, heeft ernstige bezwaren kenbaar gemaakt tegen het ontwerp- streekplan Amsterdam-Noordzeege bied. Het heet o.a. dat het „een ernstige tekortkoming (is), dat het funeste urba nisatieproces dat al jaren aan de gang is, niet wordt omgebogen". Bezwaar ook tegen plannen tot uitbreiding van de duin- infiltratie in Kraansvlak, de Kennemer- duinen en Duin en Kruidberg ten be hoeve van de drinkwatervoorziening. Tot en met 1 april a.s. wordt in het Amsterdams Historisch Museum, Kal- verstraat, een tentoonstelling gehouden van tekeningen van Noord- en Zuidne derlandse kunstenaars ca. 1575-1650. Voor Amsterdammers of bezoekers van de hoofdstad vestigen we gaarne de aandacht op de zondagochtend-concer ten in de Ronde of Lutherse Kerk; aan vang 11.00 u.; toegang drie gulden; Pas 65+ en kinderen twee gulden; inclusief kopje koffie. Gevarieerde programma's: klassiek, modem, jazz, maar ook toneel en cabaret. Kunst dus in een sfeervolle omgeving; prachtig gerestaureerd. Met voldoening deelt het bestuur van de stichting tot behoud van de Petrus- kerk en omgeving Oud Sloterdijk ons mede, dat onlangs de kerkvoogdij van Hervormd Amsterdam-West de eigen dom over de Petruskerk met de daarbij behorende begraafplaats, pastorie en kos terwoning in de enclave Oud-Sloterdijk, aan de stichting heeft overgedragen. In het Rijksmuseum G. M. Kan in Nijmegen is tot en met 22 april a.s. een archeologische tentoonstelling „Novi- omagus, een spoor van Romeinen" te zien.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 27