Stads- of Athenaeum-bibliotheek in Deventer 39 Prins Claus heeft onlangs de Stads- of Athenaeumbibliotheek in het voorma lige Buiskensklooster geopend. Deze bi bliotheek verhuisde deels al in 1971 naar Klooster-Zuid en thans is na restauratie ook Klooster-Noord in gebruik geno men. De huisvesting van deze bibli otheek komt historisch gezien, aardig met de geschiedenis van deze instelling overeen.*) In 1560 kocht Deventer een pastoorsbi bliotheek en stichtte daarmee de stadsbi bliotheek. Bijna veertig jaar later werd de bibliotheek uitgebreid met de geconfis queerde boeken van vele kloosters. Na de oprichting van een Athenaeum in Deven ter (1630) kreeg de bibliotheek de functie van Athenaeumbibliotheek. Een groot deel van de Academiebibliotheek van Harderwijk werd in 1820 verworven. In 1879 werd de Athenaeumbibliotheek opgeheven; de boekerij bleef Stadsbibli otheek. Van de wetenschappelijke ver zameling maakt ook een collectie oude handschriften en drukken deel uit. De geschiedenis van het Buiskenskloos ter, waarin de stadsbibliotheek nu geves tigd is gaat terug tot de 14e eeuw, toen de Deventer kerkdiaken Geert Grote in 1379 zijn woning beschikbaar stelde voor vrome vrouwen (begijnen). Zonder de specifieke kloostergeloften van kuisheid, armoede en gehoorzaamheid te hebben afgelegd vormden deze vrouwen in dit Meester Geertshuis in de Bagijnenstraat de eerste lekengemeenschap van vrou wen, het eerste huis van de „zusters van het gemene leven". Geert Grote's idealen trokken vele volgelingen en er ontston den meer leefgemeenschappen, ook van mannen. Een van deze leefgemeenschap pen van leke-vrouwen vestigde zich in de tuinen achter de bewoning van de Papen straat. Hun vestiging heette het Buis- kenshuis - de volksmond noemde haar ten onrechte het Buiskensklooster of kortweg Het Klooster. Dit huis was ge noemd naar een zekere Reinier Buisken, die kort na 1400 de materiële grondslag legde voor deze vrome leefgemeenschap. Als hemelse patrones werd Sint Agnes gekozen.'Het Buiskenshuis groeide lang- De gegevens voor dit artikeltje zijn ontleend aan een publicatie, die ter gele genheid van de opening na de restauratie, is verschenen. zaam uit tot een complex met bedehuis een noordelijk en een zuidelijk deel ge en begraafplaats. Het bedehuis werd om- scheiden complex werden opgesplitst en streeks 1500 opgetrokken. Deze kapel is gebruikt voor vele, uiteenlopende be thans nog ten dele aanwezig in het noor- stemmingen. Zo was in het zuidelijk deel delijk deel. In de 16e eeuw moet het in de 17e eeuw een lommerdhouder ge- Buiskenshuis hebben bestaan uit een toe- vestigd. Tot 1912 was er de Stedelijke gang met stal aan de Noordenbergstraat, Bank van Lening gevestigd. Later waren uiteen kapel met aangrenzende slaapzaal, ero.a. een café, de Arbeidsbeurs, de Raad uit een eetzaal met belendende keuken, van Arbeid, een vestiging van een meik uit een zgn. werkhuis en een brouwerij. bedrijfen een mandenmakerij gevestigd. De godsdientstroebelen en de zegetocht Dit zuidelijk deel werd in de jaren 1970- van het protestantisme, met name van 1971 gerestaureerd. Tot het najaar 1978 het Calvinisme, maakten langzaam een was er de Stads- of Athenaeum bibli- einde aan Buiskens vrome stichting. In otheek in gevestigd; thans verleent het 1640 werd dwars door het complex een huisvesting aan de Gemeentelijke Ar- straat aangelegd, later Klooster ge- chiefdienst. naamd. Daartoe werd een klein deel van In 1870 werd het Noordelijk deel ingrij- de bebouwing aan de Papenstraat en aan pend verbouwd. Ook dit deel heeft tal de Noordenbergstraat gesloopt. De res- van bestemmingen gekend, zoals een terende gebouwen van het sindsdien in turfpakhuis, een glasblazerij, een kazerne

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 26