Boekennieuws onder redactie van J.E. van der Wielen De Gebroeders Hezenmans. Wie bekend is met de architectuur-geschiede nis heeft de naam Hezenmans wél wat te zeggen. J. G. A. Hezenmans leefde van 1833 tot 1909. Hij wordt in dit boekje beschreven als Brabants geestverwant van Alberdingk Thijm. Een letterkun dige dus, wiens werk echter vooreen niet onaanzienlijk deel op het gebied van Bra bants historie ligt. Hij schreef o.a. een standaardwerk over de St. Janskerk (1866). Lambert Hezenmans (1841-1909) kreeg een opleiding in tekenen, bouwkunde en beeldhouwkunst. Al vrij spoedig werd hij betrokken bij de restauratie van de St. Janskathedraal. In 1863 kreeg hij de volle verantwoordelijkheid over het gehele restauratie-werk. Als restauratie-archi tect kreeg hij eveneens grote bekendheid bij het herstel o.a. van de stadhuizen in Gouda en Middelburg. Maar de St. Jans kathedraal werd zijn levenswerk. H. He- zemans schreef over beide broers een aardig, geïllustreerd boekje. Wie in deze biografie geïnteresseerd is kan het bestel len door overmaking van 15,-op post- gironr. 11 36 419 t.n.v. P. Hezemans. Industriële Archeologie. Over dit onderwerp is vooral de laatste tijd nogal het een en ander gepubliceerd. In 1975 hield de Ned. Jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis er een congres over. De voordrachten toen gehouden zijn nu gebundeld in een eenvoudige uitgave. Behalve deze voordrachten is nog een aantal andere bijdragen, o.a. van leden, opgenomen. Een nuttige, leesbare en leerzame publikatie. Voor belangstellen den is het boekje te bestellen bij de N.J.B.G., Postbus 378, Utrecht, post giro: 51 01 64; 15,- incl. verzendkos ten. Schiermonnikoog - Terschelling - AMELAND. Drie kleine fotoboekjes met tekst over deze waddeneilanden het be gin van een serie over plaatsen en streken van ons land. Voor wie genoemde wad deneilanden nog niet mochten kennen, zijn deze boekjes informatief en noden ze tot een bezoek. Voor hen, die er thuis zijn, vormen de boekjes een aardige her innering. Over Ameland schreet Hans Bakker de tekst; voor Terschelling: Will Conijn en over Schiermonnikoog Louise Mellema. De foto's - deels in kleur - zijn van Jan Heuff. De opgenomen kaartjes zijn zo weinig gedetailleerd, dat ze als leidraad op wandelingen en fietstochten geen waarde hebben. Uitg.: Boekencen trum Den Haag; 9,90. Hopend op een vrijer leven. Onder deze titel gaat de geschiedenis schuil van het leven van Drentse veenarbeiders. Sietse van der Hoek schreef het boekje met grote sociale bewogenheid. Het ver scheen in de Triangelreeks van uitg. Boekencentrum, Den Haag; 15,50 Natuurlijk Den Haag. Het is een ge zonde ontwikkeling, dat de bond Heem schut de laatste jaren meer aandacht schenkt aan het landschapsschoon, aan de waarden, die de natuur ons biedt. Een stad als Den Haag is niet los te denken van het vele dat de natuur haar inwoners heeft geschonken. Diezelfde inwoners kunnen zich bovendien met de toeristen verheugen in een grote variatie aan par ken en plantsoenen. Die bepalen in grote mate mede het Haagse stadsbeeld. Daarom graag een aanbeveling voor het boekje „Natuurlijk Den Haag", ge schreven door de bekende auteur op het gebied van de natuur J. A. Nijkamp, die een wandeling door het Haagse groen, het strand en de duinen maakt en de lezer als prettig vertellende gids begeleidt. Het ca. 160 blz. tellende boekje is ruim schoots van foto's en tekeningen voor zien. Uitg. J. N. Voorhoeve, Den Haag; ƒ14,15. Watergraafsmeer. Binnen dertig jaar drie boeken over „de" Watergraafsmeer mag in zekere zin bijzonder worden ge noemd. „Watergraafsmeer, eens een pa rel aan de kroon van Amsterdam", is alleen nog antiquarisch verkrijgbaar. Het verscheen in 1949. Nog maar zeven jaar geleden verscheenWatergraafsmeer, de geschiedenis van een polder", dat enkele herdrukken beleefde, maar dat ook uit verkocht is. Dit laatste boek verscheen bij Buijten en Schipperheijn, welke uitgever er kennelijk opnieuw brood in zag nog eens een uitgave over dit stadsdeel van de hoofdstad te publiceren. J. H. Kruizinga, die van tijd tot tijd ook aan ons tijdschrift bijdraagt, heeft oud en nieuw' met elkaar 36 verbonden, voor 't overgrote deel in fo to's, die van toelichtende onderschriften zijn voorzien. Bij het bekijken daarvan zullen de ouderen onder ons een gevoel van nostalgie niet kunnen bedwingen. Dejongeren zullen zich verbazen over de verwoestende werking van de moderne tijd in de Meer. We twijfelen er niet aan of er zal voor dit nieuwe boek vooral bij de Amsterdammers en dan in het bijzonder zijdie er nog wonen of er gewoond heb ben, grote belangstelling zijn. Uitg. Buij ten en Schippersheijn; 29,50. Leven tussen Huizen. Dit boek ver scheen oorspronkelijk in het Deens (1971). Het handelt voor een belangrijk deel over het functioneren van (moderne) woonwijken, over het bewoonbaar ma ken en houden. Architect Jan van Beu- sekom vertaalde en bewerkte het boekje voor de geïnteresseerde Nederlandse le zer. De vele foto's (enkele uit Nederland) vormen een goede ondersteuning van de tekst. Uitg. De Walburg Pers, Zutphen. De uitgespeelde Gemeenteraad. Men zal niet spoedig op de gedachte ko men, dat het vastleggen van een (histori sche) rooilijn stof zou kunnen opleveren voor een compleet boek, een interessant boek bovendien. Toch is dat het geval met „De uitgespeelde gemeenteraad" vandr. A.J. Hoekema. De onderwerpe- lijke rooilijn is die van de nieuwbouw terzijde van het huis De Pinto in Amster dam. De schrijver wil met zijn studie aan tonen hoe de verregaande betrekkelijk heid van de macht van gemeenteraden is (geworden). Dr. Hoekema herinnert er aan, dat het in de aanvang in de bedoeling lag ook de restauratie/heropbouw van de overige panden in het blok aan de stich ting De Pinto toe te vertrouwen. Waarom het allemaal anders is gelopen valt in dit boek uitvoerig te lezen, waarbij de rol van de diverse „spelers"- gemeenteraad, adviserende raadscom missie, wethouder, gemeentelijke dien sten en begeleidingsgroepen daarvan, de Algemene Woningbouwvereniging, de architect en de bewoners - wordt doorge licht. „Op de wonderlijkste wijzen heb ben zij met elkaar overhoop gelegen. Wat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 23