v.d.W. len van deze loop zijn nog te zien in de bocht van de Oudegracht ter hoogte van de Twijnstraat en in de Kromme Nieuwe Gracht. Grote delen van de stad waren tot de 16e- eeuw in handen van de geestelijkheid. De invloed van de kerkelijke gebieden op het stedelijk weefsel is heden ten dage nog duidelijk te herkennen. De Voorstraat b.v. heeft haar karakteristieke bocht te danken aan het feit, dat zij om de immu niteit van St. Jan heen moest lopen". Zoals met vele oude steden het geval is geweest, heeft ook Utrecht in de loop der eeuwen een bevolkingsverdichting te zien gegeven. Pas in de 19e-eeuw ging Utrecht zich buiten de singels uitbreiden. Echter, van de middeleeuwen tot ca. 1900 zijn in de stegen veel arbeiderswo ningen („cameren") gebouwd. De oudst bekende „cameren" zijn die uit de 14e- eeuw. In Utrecht zijn ze, hoewel in zeer slechte staat, nog te vinden in de Ham- steeg en mogelijk nog in de Kraanstraat. In elk geval, van de vele „cameren" die er in Utrecht zijn geweest, is nog slechts weinig over. Al is de toon van het rapport grotendeels in mineur gesteld, er worden ook posi tieve, d.w.z. gunstige feiten gemeld. Al vorens daarover iets te zeggen, nog even een paar namen van stegen, die historisch geïnteresseerden zullen aanspreken. On der de te noemen namen zijn er, waarvan de naamdragers, d.w.z. de stegen intus sen al geheel of ten dele zijn verdwenen door grootschalige bouw. We treffen dan in het rapport o.a. de volgende namen aan: Jacobssteeg, Groenesteeg, Hooi- poort, Oranjehof, ABCstraat, Eligen- steeg, Abraham Doelesteeg, Jeruzalem- straat, Stroosteeg, Zwaansteeg, de Ze ven Steegjes, de Flieruilensteeg, Krom me Elleboogsteeg, enz. Als positief ervaart de werkgroep de res tauratie van het poorthuis in de Jacobs- gasthuissteeg, het herstel van panden in de Jeruzalemstraat, in de Doelenstraat en aan de Springweg wordt zelfs een nieuwe steegachtige bebouwing aangelegd (de Teugelhof). Negatiefis o.a. het vervallen van de Wolfaartssteeg met o.a. een fraai 17e eeuws huis met klokgevel, sloop- plannen voor een zeer waardevolle rij 18e eeuwse kameren in de Tuinstraat, sloop- plannen voor het Jan Meyenhofje, de Flieruilensteeg, de Kromme Elleboog steeg en de Kraanstraat met o.m. middel eeuwse kameren en een groep 17e eeuwse huizen. Na een inventarisatie van de toestand waarin de nog resterende stegen verkeren besluit het rapport met een aantal con crete voorstellen om de Utrechtse stegen uit het slop te halen. Die voorstellen heb ben betrekking op Massegast, de Hekel- steeg, de Lauwerssteeg, het Jodenrijtje (naam die voor 't eerst in 1435 vermeld wordt en waarvan men aanneemt dat die is ontleend aan de vestiging van joden in dit steegje), de Hamsteeg, de Drieharin- genstraat en de Zakkendragerssteeg. Geïnteresseerden kunnen het rapport be stellen bij voornoemde werkgroep, Ach ter Clarenburg 2, Utrecht per giro op nummer 3749571 t.n.v. L. de Boer, re kening werkgroep, Doelenstraat 6, Utrecht onder vermelding „Stegenrap- port", (ƒ7,50). Historische Kwaliteits kaart straatwanden Zoneverdeling Beschermd Stadsgezicht Beeldbepalende gevels Indifferente gevels met beeldondersteunend karakter j bh] Indifferente gevels Beeldverstorende gevels Monumenten o Monumenten voorkomend op de aanvullende lijst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 21