31 grond. Thans is er ook een aantal woon huizen in restauratie. De woningen val len echter nogal kostbaar uit, hetgeen blijkbaar onvermijdelijk is bij binnen stadsrehabilitatie. Met de huidige activi teiten is het doel, een levendig functione rend bouwtechnisch goed stadsdeel, nog lang niet bereikt. Er moet nog wel het nodige gebeuren in de Uilenburg. Ter stimulering neemt de gemeente 's-Her- togenbosch naast de civieltechnische werken ook daadwerkelijk deel aan de restauratie-activiteiten. Onlangs is een tweetal gemeentelijke panden door de dienst van Gemeentewerken gerestau reerd. Over de restauratie het volgende: Beide panden, die een geheel vormen, staan op de gewelven van de Vughter- stroom. Ze behoorden in de middel eeuwen tot de Abdij van Trudo uit Sint Truiden. In de 15e eeuw werden de kloosterbezittingen in delen aan particu lieren verkocht. Tussen 1512 en 1528 moet het pand Molenstraat 16-18 ge bouwd zijn, omdat in laatstvermeld jaar voor het eerst het terrein achter het pand Postelstraat 66-68 waartoe het behoorde, werd omschreven als „zich achterwaarts uitstrekkende tot aan de „Ulenborch- straat" met zijn gebouwen genaamd „screynwerck". In 1532 werd het pand nog duidelijker omschreven als zijnde een achterhuis waaronder de Dieze stroomt. In de eerste helft was er in een achterhuis van het pand Postelstraat 66-68 een bier brouwerij. Of de brouwerij ook in Mo lenstraat 16-18 gevestigd was, is niet na te gaan. Wel bevonden er zich „noch twee woenplaetsen achterwaerts opten Ulen- borch uitgaende", die we in Molenstraat 16-18 kunnen situeren. In 1676 is blijkens de hardstenen sluit steen het gewelf hersteld nadat het vol gens een akte uit 1685 enige jaren daar voor was ingestort. Bij de restauratie werkzaamheden is een zware fundering (van de oude voorgevel?) uit die tijd te ruggevonden. Deze bleek ongeveer twee meter achter de huidige rooilijn te liggen. Bij de vernieuwing van het pand in de 18e eeuw heeft men de terugliggende inrij poort op deze oude fundering geplaatst. Het grootste gedeelte van het pand da teert uit de 18e eeuw, toen het als koets huis met stal herbouwd is. De grote inrij poorten, hooizolder en hijsluik herinne ren nog aan deze functie. Het pand bestaat uit twee langspanden senaarsdak herbouwd. Omdat bij het res- (13 x 7 m) met topgevel, halfop de Dieze tauratieplan dit stukje geschiedenis van gebouwd. De kappen hebben de nok het pand gerespecteerd is, was het nood- evenwijdig aan de straat. Deze bijzondere zakelijk de voormalige binnenmuur te bouwmassa's treffen we meer aan in en vernieuwen om zijn functie als topgevel nabij de Uilenburg. Door de restauratie naar behoren te kunnen vervullen. Het van de panden is dit typische stedebouw- toegevoegde rookkanaal geeft de gevel kundige beeld bewaard gebleven. een architectonisch goede beëindiging. Een balkdragende binnenmuur deelde Het linkergedeelte bevat een poorthuis het pand in de breedterichting in twee met stal, koetshuis en hooizolder. De in- ruimten en scheidde zodoende de wo- rijpoort met houten overkraging in de ning van de stal. Na instorting van het voorgevel duidt na restauratie nog op de rechtergedeelte van het pand werd de vroegere functie. De poort in de achter binnenmuur tot topgevel. Het rechter- gevel, die reeds was dichtgezet ten be- gedeelte werd als lage aanbouw met les- hoeve van een aanbouw (tuinhuisje)is in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 18