Postelstraat is op het gewelf van de Vughterstroom een brouwkuip aange troffen 2. Een tweede stedebouwkundig ele ment van belang voor de Uilenburg was de stadspoort (Sintjanspoort). Een aantal straatnamen zoals Korenstraat, Karren straat en Lepelstraat herinnert aan de handelsactiviteiten die plaatsvonden na bij deze poort. Voor het fraaie laat 15e- eeuwse Keershuis met zijn overkragende zijgevel in de Sint Janstraat worden nu de voorbereidingen getroffen tot restaura tie. Nabij deze stadspoort vestigde zich een aantal stalhouderijen. De restauratie van de fraaie 18e-eeuwse koetsierswoning met stallen Molenstraat 4-6, die half op de Dieze is gebouwd, is gereed. In de gebouwen van een tweede stalhouderij was tot voor kort een wasserij gevestigd. (Molenstraat 3 t/m 15). Dit structureel storende bedrijf is naar elders verplaatst. Ter plaatse van de gesloopte gebouwen zullen woningen en een binnenterrein worden gecreëerd. Ook in het hierna te bespreken pand Molenstraat 16-18 was een stal met koetshuis en koetsierswo ning gevestigd. Tot nu toe is iets gezegd over de functie ontwikkeling van het gebied. De functies 30 zijn voor een deel bepalend geweest voor de huidige verschijningsvorm van het gebied. Meer nog bepaalt echter de Vughter stroom het stedebouwkundig beeld. De stroom is een tak van de Binnendieze, een riviertje dat met allerlei zijtakken door de stad stroomt. Het water loopt achter de huizen, evenwijdig aan de straten die hierdoor een bochtig beloop hebben ge kregen. De parcellering bestaat uit smalle diepe kavels die lopen van „straat tot stroom", zoals in de archiefstukken wordt omschreven. De Vughterstroom in de Uilenburg loopt parallel aan de Postelstraat achter de huizen. Tot zover is dit een normaal patroon. In de Postelstraat zijn echter de percelen veel breder dan elders in de stad, zodat er langshuizen konden ontstaan. In de Uilenburg is ook als enige plaats in Den Bosch een weg ontstaan langs het water, een soort achterstraat, waaraan in latere tijd huizen werden gebouwd. Deze stonden op of aan de Vughterstroom. Deze panden hebben alle eveneens een kap evenwijdig aan de straat. Een goed voorbeeld van het hier geschetste verka velingspatroon zien we bij het pand Pos telstraat 66 met op het achtererf over het water gebouwd het hierna te bespreken pand Molenstraat 16-18. Sinds de verplaatsing van de stadsingang naar de Visstraat in het eind van de vorige eeuw is de Uilenburg buiten de route komen te liggen en steeds verder in ver val geraakt. Al vanaf het midden van de jaren 60 (Ui lenburgrapport 1968) is de gemeente be zig dit waardevolle middeleeuwse stads kwartier nieuw leven in te blazen. In het thans vastgestelde bestemmingsplan Ui lenburg I is uitgegaan van kleinschalige functies zoals wonen, ambachtelijke be drijfjes, boetiekjes, cafeetjes en eethuis jes. Al waren er in het begin van de jaren 70 plannen in overvloed, met de echte bouwactiviteiten wilde het niet al te best vlotten, ook al nam de gemeente het ini tiatief met de restauratie van de kademu ren van de Vughterstroom. Vanaf 1975 volgden aanvankelijk schoorvoetend, thans in sterke mate de particuliere bouwactiviteiten. Vooral de horeca en de winkels komen van de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 17