J Het Bossche Uilenburgkwartier 5 29 Als men van het station van de Spoorwe gen over de Dommelbrug de binnenstad van 's-Hertogenbosch ingaat, ziet men aan de rechterhand de oude stadswijk de Uilenburg. De véle bouwactiviteiten in dit voor kort stille gebied, in het bijzon der de restauratie van de gemeentelijke panden Molenstraat 16-18, zijn de aanlei ding geweest tot het schrijven van dit artikel. De vele in uitvoering zijnde bouwwerkzaamheden brengen weer enigszins de bedrijvigheid terug, die hier vroeger zo kenmerkend is geweest. 1. De rivier de Vughterstroom en de Haven. Het water fungeerde als handelsweg. De Haven, die in de 15e eeuw door de ver breding van de Vughterstroom was aan gelegd, zorgde tot in onze eeuw voor veel activiteiten. De naam Vismarkt her innert aan de vishandel evenals de naam van het thans in restauratie zijnde pand „de Steur". Dit pand met zijn oude kel der, houtskelet en kap met ankerbalkge- bint uit de 15e eeuw en zijn fraaie gevel uit 1635 maakt onderdeel uit van een res tauratieplan („plan Royal") dat zeven panden omvat. Het stromende water leverde ook de energie voor een watermolen. Van de molen zijn nog restanten aanwezig in het pand De Drie Kronen. De naam Molen straat herinnert er aan. Het water werd eveneens gebruikt voor de talloze bierbrouwerijen die in dit stadskwartier gestaan hebben. Verschil lende brouwerijgebouwen zijn thans nog aanwezig, waarvan enkele gerestaureerd worden of reeds hersteld zijn (o.a. Ach terhuis van het Huis van Boxtel en de daarachter liggende Schuilkerk). Voor andere zijn restauratieplannen in voorbereiding (De Drie Kronen en een brouwerij langs de Vughterstroom). Bij recente archeologische opgravingen in de s T S PiAN 'ROYAL V'WAAJCT - Mo/unj - bftua b10^N

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 16