Welstandstoezicht juridisch bezien Foto-documentatie Stadskanaal Men schrijft ons van geachte zijde: Recente jurisprudentie m.b.t. de wet AROB bevat enkele Kroon-uitspraken aangaande het Welstandstoezicht. Het komt ons uit „Heemschutkundig" oog punt dienstig voor u van enige daaruit af te leiden conclusies op de hoogte te bren gen. 1. B. en W. mogen een bouwvergun ning weigeren o.g.v. welstandsbepalin gen als zijnde in strijd met de Bouwver ordening (art. 48, lid 2 van de Woning wet), maar zij dienen daartoe wel: a. het advies te vragen van de Welstands- schoonheids-) commissie (art. 17 Bouwverordening); b. een goede motivatie te verbinden aan hun weigering, die immers met rede nen omkleed moet zijn (Woningwet). Een weigering onder advies van de Wel standscommissie („Dat maken we zelf wel uit") wordt vernietigd wegens strijd met het algemeen belang; een weigering niet voldoende met redenen omkleed („We vinden het niet mooi") wordt ver nietigd wegens strijd met de wet. (KB 11-11-1977, Oostvoorne). 2. B. en W. mogen afwijken van een advies van de Welstandscommissie, maar deze afwijking dient wel goed gemoti veerd te zijn. (KB 15-3-1978, Duiven). 3. In beroeps-zaken tegen een weigering van B. en W. een bouwvergunning te verlenen dient ook de gemeenteraad in gevolge art. 34, lid 1 van de Bouwveror dening te toetsen of het uiterlijk en de plaatsing van een bouwwerk zodanig zijn, dat het bouwwerk zowel op zich zelf als i. v.m. de bestaande omgeving ofde te verwachten ontwikkeling daarvan vol doet aan redelijke eisen van welstand (KB 5-4-1977, Beemster). 4. Als de gemeenteraad in beroep over het niet verlenen van een bouwvergun ning moet beslissen t.a.v. redelijke eisen van welstand, dient ook de Raad een ad vies te doen uitbrengen; dit advies kan afkomstig zijn van de (zelfde) Welstands commissie, maar de Raad mag ook een andere deskundige om advies vragen: de Raad mag een andere esthetische mening zijn toegedaan dan B. en W. Criterium is daarbij, dat de Raad in redelijkheid tot zijn beslissing moet kunnen komen. (KB 1-9-1977, Waardenburg). 5. Het negatieve advies van de Wel standscommissie dient voldoende moti vatie in zich te dragen voor eeii weige ring. B. en W., en in beroep de Gemeen teraad, moeten echter steeds onderzoe ken of het advies voldoende gewicht heeft voor een weigering. 6. Het negatieve advies van de Wel standscommissie mag uitsluitend op „redelijkeeisen van welstand" gebaseerd 24 zijn en niet op b.v. de bouwmassa, d.w.z. de Welstandscommissie mag zijn afwijzend advies niet baseren op gron den, die geregeld worden in een ter plaatse geldend bestemmingsplan. Onder auspiciën van de Stichting Streek historisch Centrum Stadskanaal is opge richt een Werkgroep Inventarisatie His torische Objecten. De werkgroep is op gericht met het doel de heer E. Degen hart Drenth, die geboren en getogen is in Stadskanaal en de geschiedenis van de streek goed kent, terzijde te staan bij het aanleggen van een foto-documentatie van al die objecten die naar de mening van de werkgroep van belang zijn om voor het nageslacht te bewaren. Bovendien heeft de werkgroep het initia tief genomen tot het samenstellen van een lijst van monumentale panden in Stadskanaal. Een ontwerp gemeentelijke monumentenverordening is bij het ge meentebestuur ingediend. Dit heeft bij zonder enthousiast op dit initiatief gere ageerd. Het gehele project wordt ook door het provinciaal bestuur met grote belangstelling gevolgd. Namens de Prov. Planologische Dienst treedt de heerJ. Bosboom sr. op als advi seur en namens de Culturele Raad voor de provincie Groningen drs. W. H. Knoop. HET PAND UN1KENSTRAAT 96 IN STADSKANAAL, EEN VAN DE VELE FOTO'S UIT DE DOCUMENTATIE VAN DE HEER E. DEGENHART DRENTH. i-aj

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 11