s&sasgm Jr. Woudrichem krijgt nieuw ,,Aan ,,Vecht"-baar raadhuis Restauratie St. Elisabeth-kerk in Grave 23 Woudrichem, het oude, door de Bond Heemschut „geadopteerde" stadje, te genover Gorinchem, krijgt een nieuw raadhuis. Het wordt gebouwd aan de rand van de bebouwing van Woudri chem, aldus een intermediair tussen de „nederzetting" en de polder. Uitgangs punten waren o.m. dat het gebouw een goede relatie met haar directe omgeving moest hebben en dat er een relatie moest zijn tussen het gebouw op de gekozen plaats en de andere woonkernen. Er is gestreefd naar een harmonische over gang tussen de polder en de bebouwing met als contrast het kleinschalige ge meentehuis tegenover de grootschalige polder. Het raadhuis is zodanig gesitu eerd, dat zijn ingangszijde zich keert naar de vesting Woudrichem. Het gedeelte waar de bestuurlijke activiteiten plaats vinden, zoals de raadzaal, kijkt uit over de polder, waarin de andere woonkernen van de gemeente zijn gelegen. Het raad huis zal worden opgetrokken in een bronskleurige handvormsteen, met hou ten kozijnen en donkere dakpannen. Men hoopt het nieuwe raadhuis medio 1979 gereed te hebben. Architect is ir. L. R. T. Oskam b.i. van het bureau Gee- nen-Oskam b.v., in Eindhoven. Aan nemer is het aannemingsbedrijf Van Stra ten b.v., Woudrichem-Eindhoven. Uit Overijssel ontvingen wij een boekje met sprekende titel: „Aan „Vecht"-baar; een verzorgde publikatie van de Milieu raad en de Vrienden van Dalfsen, die mogelijk werd gemaakt door royale bij dragen van de plaatselijke bevolking. In het boekje wordt aandacht gevraagd voor het fraaie rivierlandschap van de Vecht nabij Dalfsen. Ook dit landschap wordt bedreigd door dijkverbeteringsplannen. De bevolking gelooft niet erg in de noodzaak van in grijpende dijkverzwaringen en is zeer ge hecht aan dit fraaie gebied. Ook de erva ringen met betrekking tot hoge rivier standen in de laatste halve eeuw geven weinig aanleiding tot verontrusting. In het kader van de coördinatiecommis sie voor de Dijkverbeteringen in Overijs sel, een commissie die is samengesteld uit deskundigen van Rijks- en Provinciale Waterstaat, vertegenwoordigers van wa terschappen, gemeenten, landbouw, landschapsbescherming als het Over- sticht en de Natuur- en Milieu Federatie Overijssel, wordt gestudeerd op de uit gangspunten, die voor de dijkverbete ringen langs deze rivier dienen te worden gehanteerd. Het onlangs door de Minister overge nomen rapport van de landelijke com missie rivierdijken geldt hier als uit- PERSPECTIEFTEKENING VAN HET IN AANBOUW ZIJNDE RAADHUIS VAN WOUDRICHEM igrzS?. -TlfisS gangspunt. Tijdens een vergadering van de Overijsselse coördinatiecommissie voor de rivierdijken in Overijssel, die op het gemeentehuis in Dalfsen werd ge houden, werd de voorzitter van deze commissie, de gedeputeerde dr. J. Meu- link het boekje aangeboden met het ver zoek de natuur- en landschapswaarden te respecteren. Een streven dat de Bond Heemschut gaarne onderstéunt. Immers bij een goede afweging van tech nische uitgangspunten, gebaseerd op een redelijke veiligheid en met terzijdestel ling van absolute normen van de keur van de respectievelijke waterschappen moeten, gebruik makend van creatieve technische oplossingen, vooralle partijen aanvaardbare oplossingen te verkrijgen zijn. B.M. De restauratie, onder leiding van archi tect W. Kramer te Amersfoort, vandeSt. Elisabeth-kerk in Grave, vordert ge staag. De geschiedenis van de Graafse parochiekerk in Romaanse stijl gaat terug tot de tweede helft van de 13e eeuw. Op gravingen in de huidige kerk kunnen wellicht duidelijkheid brengen of er mis schien hiervoor nog een kerkje heeft ge staan. In elk geval werd de 13e-eeuwse kerk gewijd aan de heilige Elisabeth van Thüringen, die een nicht was van Jutta van Nassau, de tweede vrouw van Heer Jan I van Cuijk, waarmee deze in 1285 huwde. Het bedehuis was van beschei den omvang. Het kasteel zal de stad meer hebben gedomineerd dan de Romaanse parochiekerk met toren. Dooreen nood lottige brand werden de kerk en een groot deel van de stad op 13 mei 1415 in de as gelegd. Deze en andere historische bijzonderheden staan te lezen in een in formatie-bulletin van de stichting Res tauratie Sint-Elisabethskerk. Drs. H. Douma, streekarchivaris Land van Cuijk schreef deze geschiedenis. Intussen heeft de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek buiten het kerkgebouw enig graafwerk verricht en daarbij de oude fundamenten van de vroegere kerk en de voormalige kerkto ren blootgelegd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 10