Heerlen Amsterdam Groningen Beuningen 's-Hertogenbosch Gouda Bemeten Bloemendaal Gennep Kapelle De provinciale commissie Limburg van Heemschut heeft indertijd bezwaar ge maakt tegen het door de gemeenteraad vastgestelde bestemmingsplan „Wel- ten-Kommert" (2e herziening). Het be zwaar keerde zich tegen voorgenomen bouwplannen op het terrein nabij het be schermde „riddergoed" de Doom. Het bezwaar was gebaseerd op de mening, dat, wil men dit monument in zijn waarde laten, de landschappelijke situ ering gerespecteerd moet worden. Het is verheugend, dat Ged. Staten van Limburg aan het plangedeelte, waarte gen onzerzijds bezwaar bestond, goed keuring hebben onthouden. De Doom is een voormalig riddergoed, oorspronke lijk uit de 14e eeuw daterend. Zijn hui dige vorm kreeg het aan het einde van de 17e eeuw, evenals de bijbehorende bouwhoeve. Met betrekking tot plannen inzake her bouw van de zgn. Nieuwe Amstelbrug ter hoogte van de Ceintuurbaan (ont werp Berlage) heeft de Bond Heemschut zich met een adres tot de gemeenteraad gewend. Daarbij dringt onze bond er op aan de monumentale waarde van de brug en zijn omgeving te respecteren. Ongeveer een jaar geleden wendde onze bond zich tot de minister vanjustitie naar aanleiding van berichten over nieuw- bouwplannen voor de Mesdagkliniek, waarbij dan een gedeelte van het uit de 19e eeuw daterende complex zou worden afgebroken. Gewezen werd op de sym bolische waarde van het complex, met name de muur en de ingangspartij, die sterk aanspreken door hun afsluitend en afwerend karakter. De architect koos daartoe bouwvormen die de suggestie oproepen van een middeleeuws kasteel. Door deze associatie heeft het bouwwerk voor vele Groningers een grote affectieve waarde. Hoewel inmiddels is gebleken, dat de bouwplannen niet in de naaste toe komst gerealiseerd zullen worden, heb ben B. en W. van Groningen toch aanlei ding gevonden de staatssecretaris van CRM, op grond van de architectonische en symbolische waarde van de muur, voor te stellen dit (middeleeuws aan doende) bouwwerk op de monumenten lijst te plaatsen, waarbij het college onze brief aan de minister van Justitie geheel onderschrijft. Aan het secretariaat van de Voorberei dingscommissie ruilverkaveling Born- melerwaard-Zuid is een brief geschre ven, waarin bezwaar wordt gemaakt te gen de voorgenomen aanplant van een bos van vier ha ten oosten van kasteel Well, alsmede tegen de beplanting van een kleine weide bij Wordragen. Een dergelijke grootschalige beplanting hoort o.i. in een historisch gegroeid open rivierlandschap niet thuis. Tegen bouwplannen ter oosterzijde van de Clarastraat heeft de bond Heemschut „ernstig bezwaar" gemaakt bij B. en W. gezien de grote kwetsbaarheid van dit gebied, dat zeer dicht gelegen is nabij het grote nationale monument de St. Jan. De plannen houden volgens Heemschut te weinig rekening met de westzijde van de Clarastraat, gelegen in het beschermd stadsgebied. Heemschut heeft zich tot B. en W. ge wend om aan te dringen op onderhoud van de voormalige Stadsdoelen (18e eeuw). Mocht tot verkoop worden over gegaan (het monument is gemeentelijk eigendom) dan zou onze bond er op wil len aandringen, dat de aspirant-eigenaar zich bereid verklaart in te stemmen met een zgn. restauratiebeding. Hier dreigde de sloop van het vakwerk huisje St. Aantoniusbank 7. Heemschut bepleitte handhaving en het gaf dan ook grote voldoening van B. en W. bericht te hebben ontvangen, dat het huisje zal worden gerenoveerd. Geen succes boekte onze bond met zijn bezwaar tegen het voornemen tot bouw van een garage met flatwoningen op de hoek van het Kerkplein en de Bloemen- daalseweg. Ged. Staten van Noord-Hol land bleken ondanks veler bezwarenoa van Heemschut, bereid een zgn. verkla ring van geen bezwaar af te geven. Enige bezorgdheid heeft Heemschut aan B. en W. kenbaar gemaakt over een tweetal onderdelen van het schetsont werp bestemmingsplan Oude Kern. Die bezorgdheid betreft het voornemen tot bouw van stadswoningen op het oude kerkhof rondom de oude Martinus-toren en de geplande brug in het Niersdal. De bond heeft B. en W. van deze Zeeuwse gemeente, waartoe ook Bieze- linge behoort, verzocht de echt „dorpse" sfeer van de kernen van deze plaatsen zoveel mogelijk te bewaren. De vervan ging van oudere door relatief eenvor mige nieuwe bebouwing werkt de ano nimiteit van deze dorpen in de hand, ter wijl door het volbouwen van open plek ken het boeiende spel van open en be bouwde ruimte verloren gaat. Aan het verzoek voegde Heemschut een lijst toe van panden, die voor bescherming in aanmerking zouden moeten komen. Daar zette Heemschut o.a. de volledige noordelijke ring van het Kerkplein vanaf het gemeentehuis aan de Goessestraat- weg, verschillende boerderijen uit de 18e 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 27