Op de lijst Er is zo'n stroom van plaatsingen op de lijsten van (voorlopig) beschermde mo numenten los gekomen, dat we ons dit maal tot onze spijt moeten onthouden van een volledige opgave. Tot de voorlopig beschermde monu menten behoren o.a. de oliemolen „De Os" aan de Kalverringdijk in Zaanstad, een achtkante stellingmolen, daterend uit de 17e eeuw; de poldermolen „de Oli fant", een monnikmolen uit 1856 te Tie- tjersteradeel; boerderijen in Vledder, Uithuizen, De Wijk, Waalre, Baarle Nas sau (aan de Boshoven 8; 17e eeuws), St. Geertruid, Meerlo-Wanssum, Cuyk en St. Agatha, 's-Gravenmoer (twee aan de Vaartweg, beide 18e eeuws). In Bergen N.H. werd een bakstenen ar beidershuisje (1870) aan de Loudelsweg 77 voorlopig beschermd verklaard en in Heeze was dit het geval met twee arbei derswoningen aan de Boschlaan. Op de voorlopige lijst kwamen verder twee voormalige vissershuisjes aan de Séburch in Workum, het schachtgebouw van schacht I, schachtbok van schacht II en ophaalgebouw (plm. 1897) van de voormalige mijn Oranje Nassau I in Heerlen, in Zaltbommel het 16e, vroeg 17e eeuwse pand Bloemendaal 5 t/m 9, het 17e eeuwse pand aan de Brugstraat 47 in Breukelen; in Den Haag: het enige tijd geleden gerestaureerde 17e eeuwse pand Dunne Bierkade 12, aan de Jan Hendrik straat nr. 19 een 17e eeuws pand en aan de Nieuwe Molstraat 26 het pand met een Lodewijk XVI voorgevel; in Enkhuizen het voormalig accijnshuisje aan het Ha venhoofd; in Broek in Waterland een houten theehuis (19e eeuw) aan de Erven 26; in Beemster de gemetselde boogbrug in de Kerkhoflaan; het molenaarshuis aan de Westeindseweg 5 in Zoeterwoude; in Arnhem vier huizen aan de Kempenber- gerweg 190 t/m 196; in Brammen Huis „De Wijde Landen"; Doesburg kreeg er twee voorlopig beschermde monumen ten bij, t.w. Huis „Op het Trepken" en het „Weduwenhuis" (in de 16e eeuw be kend als „Het Arme Klerckenhuis"). Ook op Marken kwam er zo waar nog een beschermd pand bij: het houten huis in de Kerkbuurt 5. Een bijna even opval lende bescherming geldt het uit de 17e eeuw daterende huis aan het Groot Hei ligland 16 in Haarlem, waarin zich nog een uit de bouwtijd voorkomende, onge schonden spiltrap bevindt. Deventer kreeg er ook weer drie beschermde mo numenten bij: het in de kern 17e eeuwse pand aan de Engestraat 8, het 19e eeuwse huis aan het Pontsteegplèin (met een middeleeuwse kelder) en het woonhuis Walstraat 99. Ook op de lijst kwam - in Borne - huize Meyling, een in eclectische stijl uit de laatste jaren van de vorige eeuw gebouwde villa. En voorts: in Dan- tumadeel het voormalig gemeentehuis van Murmerwoude (1881); in Opster- land een out tolgaardershuisje; in Wou- drichem de voormalige brandweerka zerne en het dijkboerderijtje aan de Maasdijk 27 (le helft 19e eeuw). In Schiedam kwam de neogotische kruisbasiliek aan het Singel op de voor lopige lijst, vooral ook vanwege het zeer rijk behandelde interieur uit de bouwtijd met o.m. een door P. Peeters rijk be werkt altaar en zestien kruiswegstaties. In Driebruggen is een zaalkerkje uit 1845 op de voorlopige lijst gekomen. Definitief Op de definitieve lijst is ook een groot aantal objecten gekomen. Om te begin nen drie kerken, t.w. de inpandig ge bouwde zaalkerk in neo-renaissancestijl (arch. T. E. Kuipers) uit 1891, staande aan de Brink in Deventer. Verder de kruiskerk in neo-renaissancetrant (arch. H.J.Jesse) uit 1866/67, aan de Voorstraat in Katwijk. En dan de kerk aan de Kerk straat in Hontenisse, een eenbeukige neo-gotische kruiskerk (arch. P. J. van Genk) uit 1892. In Katwijk is overigens ook het aan de oostzijde van de Herv. kerk staande hek, toegang gevend tot de grafkelder van de familie van Wassenaer, beschermd monument geworden. In Zaandam zijn aan het Kalf drie panden op de lijst gekomen, twee houten en een van de weinige stolpvormige gebouwen uit de 18e eeuw, vermoedelijk als school gebouwd en als zodanig tot 1870 in ge bruik; thans smederij. Een monument van techniek: de Scheve- ningse vuurtoren (1875) geconstrueerd naar een ontwerp van Quirinus Harder, bouwkundige bij de dienst van het Loodswezen. De twaalfhoekige schacht is indertijd bij Nering Bögel in Deventer gegoten. 17 Nog een monument van techniek: de Zevenhuizense Verlaat aan de Rottekade in Zevenhuizen (1740). Boerderijen in Abbekerk (ca. 1800), in Heeswijk-Dinther (eerste helft 19e eeuw) en in Ravestein (1764) zijn thans eveneens definitief beschermd. Het voormalige koetshuis van het huis te Zande (Hontenisse) is op de definitieve lijst geplaatst vanwege de gebeeld houwde wapenhoudende leeuw en in re- lief gekroond wapenschild met leeuw der Verenigde Nederlanden met'eronder de spreuk: Concordia res parvae crescunt. Een niet zo veel voorkomende bescher ming is een begraafplaats; thans de om muurde Joodse begraafplaats uit het tweede kwart van de 19e eeuw in Katwijk a.d. Rijn. Vijf panden uit het prille begin van de 17e eeuw aan het Kerkveld in Jutphaas zijn eveneens waardig gekeurd om op de monumentenlijst te worden geplaatst. Ook definitief beschermd verklaard werd het tweebeukige houten huis uit het begin van de 17e eeuw aan de Kromme- niedijk 180-181 in Krommenie. In Epen is een niet gedateerd pand aan de Wilhel- minastraat op de lijst gekomen en in Va- rik een dwarshuis aan de Waalbandijk. De lijst sluiten we ditmaal af met Am sterdam: Herenmarkt 21 (17e eeuw; tus sen 1972-1974 door Stadsherstel geres taureerd), Vijzelgracht 1 (17e eeuw) (bij de restauratie door Stadsherstel in oude vorm herbouwd) en Zeeburgerdijk 321 Dit laatste is een dijkhuis, daterend uit het tweede kwart van de 17e eeuw, mis schien zelfs uit 1623. Het was waarschijn lijk een tolhuis met herberg. Het is ver heugend, dat juist dit huis ook op de lijst van beschermde monumenten is geko men, omdat er aanvankelijk plannen wa ren het op te offeren aan de bouw van een sporthal. Het is mede aan het gemeente raadslid Dienaar èn de Bond Heemschut te danken, dat dit dijkhuis behouden kon blijven. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 25